Starostlivosť o rastliny

Ako pestovať a pestovať moringu organicky

Ako pestovať a pestovať moringu organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Počuli ste nedávno o Moringe a napadlo vás, či by ste si vo svojej záhrade mohli vypestovať vlastný prírodný multivitamínový strom? Tento rýchlo rastúci strom odolný voči suchu môže v prvom roku dorásť až do 3 metrov (maximálne 10 metrov). Ak si chcete vypestovať moringu vo svojej záhrade, tu vás naučíme, ako pestovať moringu krok za krokom a všetky informácie, ktoré budete potrebovať.

Kroky na pestovanie stromu Moringa

- Nájdite si slnečné miesto. Moringa má rada veľa slnka, neznáša tieň ani polotieň.

- Pripravte si do zeme štvorec na zasiatie semien alebo ak chcete, môžete to urobiť v kvetináči, keď je rastlina väčšia ako 20 cm, môžete ju presadiť itpriamo na svoje konečné miesto.

- Pôdu dobre očistite od prípadných úlomkov alebo veľkých kameňov a jamu so substrátom nechajte dobre prekyprenú (nie je nutné pridať kompost )

- Semená zasaďte 2 cm hlboko.

- Polievajte okolitú pôdu (nie však príliš veľa, inak môžu semená hniť).

- V priebehu 1-2 týždňov sa semená moringy dostanú zo zeme. V tom čase môžete pôdu prikryť vrstvou mulča, aby ste ju chránili pred slnkom a udržiavali pôdu vlhkú. Rastlinu a jej okolie dobre zakryte iba nôžky.

Moringa pochádza z Himalájí a najlepšie rastie na plnom slnku v nadmorských výškach pod 500 m.Moringa je niekedy považovaná za „strom, ktorý nikdy neumiera“, pretože môže dobre rásť v náročných podmienkach; Darí sa mu v tropickom a subtropickom podnebí so suchými, piesočnatými pôdami. Ak ste pripravení začať pestovať svoj vlastný strom moringy, môžete tak urobiť zo semien alebo čerstvých odrezkov.

Ktorú pôdu Moringa uprednostňuje?

Hoci znesie široké spektrum pôdnych podmienok, rastliny moringy vo všeobecnosti uprednostňujú piesočnaté a hlinité pôdy. Dobre sa im darí aj v optimálna je púštna klíma s hlinitou hlinitou pôdou, ale piesčitá, mierne kyslá (pH 6,3-7,0), dobre priepustná pôda.

Koľko vody potrebujete?

Moringa nepotrebuje veľkú zálievku, ak sú dažde v sezóne bežné, nie je potrebné moringu polievať, ale ak je vo vašej oblasti naopak sucho, bude potrebné polievať aspoň dvakrát do mesiaca (najlepšie dažďovou vodou).

V podmáčaných pôdach majú korene tú vlastnosť, že hnijú, takže v oblastiach s intenzívnymi dažďami je lepšie vysádzať stromy na malých kopcoch na podporu cirkulácie vody a zabránenie jej stagnácii.

Tolerované teploty

Optimálne teploty pre stromy Moringa sa pohybujú medzi 25 a 35 stupňami Celzia, ale strom môže prežiť mierny mráz a znesie až 48 stupňov Celzia v tieni Všeobecne platí, že by nemala klesnúť pod 10 stupňovMoringa znesie trochu zima, ale tri dni nepretržitého mrazu rastlinu zabijú.

Sezóna výsadby

Najlepší čas na výsadbu Moringy je na jar Leto je tiež dobré, ale váš strom Moringa nedospeje tak dobre ako stromy vysadené na jar.Zatiaľ čo moringa môže potenciálne rásť po celý rok v správnom podnebí, je opadavá, a preto stratí listy a uspí so zmenou ročných období.

Ak žijete na mieste s miernou zimou, listy opadnú, keď príde prvé prechladnutie a prestanú vytvárať nové listy až do jari. To sa zvyčajne vyskytuje v prvých dňoch jesene, ale závisí to aj od toho, aká krutá alebo mierna je v tom roku zima. Listy môžu zostať zelené a počas miernej zimy neopadávajú, ale zvyčajne nerodia veľa. Nový rast sa objaví na jar, keď sa počasie oteplí.

Tiež by vás mohlo zaujímať čítanie: Ako jednoducho zasadiť kiwi doma

Ak sa stromy Moringa pestujú v interiéri s dostatkom svetla alebo v kontrolovanom prostredí (napríklad v skleníku), strom bude rásť po celý rok.

Úroda listov moringy

Keď má strom Moringa len pár mesiacov, môžete začať zbierať listy a pridávať si ich do šalátov, pripraviť si lahodný čaj alebo z nich urobiť superpotravinový prášok, ktorý možno pridať do smoothies , polievky a mnoho ďalších jedál.

Koľko stromov by sa malo vysadiť?

Na túto otázku je ťažké odpovedať, pretože závisí od toho, ako začnete pestovať a prečo chcete strom Moringa použiť. Ak potrebujete použiť čerstvé listy na pridanie do šalátov, stačí jeden strom. Ak z nej chcete urobiť superpotravinový prášok, môžete zasadiť 2 až 10 stromov Ak však máte iba jeden dospelý strom moringy a má niekoľko rokov, to pravdepodobne stačí na výrobu prášku Moringa pre vás a vašu rodinu.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: