Starostlivosť o rastliny

Jednoduché pestovanie kokosovej palmy z kokosu

Jednoduché pestovanie kokosovej palmy z kokosu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kokosová palma (Cocos nucifera), tento gigant z trópov, je palma s opuchnutou kužeľovou základňou, často sivej farby a môže byť vysoká až 20 metrov. Na vrchole tohto vysokého, štíhleho kmeňa je nádherný chumáč dlhých, lesklých zelených sperených listov, merajúcich 3-6 m. Ide o tropickú rastlinu, ktorá môže uhynúť pri teplotách nižších ako 10°C, preto sa v netropických oblastiach môže pestovať len v interiéri alebo v skleníkoch. Vyžaduje si teplotu medzi 25 a 30 °C a vlhkosť vzduchu musí byť aspoň 70 %. Hoci sa dá pestovať aj v črepníkoch, jej údržba je pomerne náročná.V tomto článku sa dozviete, ako naklíčiť kokosové orechy a akú starostlivosť si to vyžaduje.

Kokosová palma (Cocos nucifera)

Malé voňavé krémovo žlté kvety sa rozvíjajú po celý rok. Vajcovité plody pripomínajú veľký orech s bielou dužinou, obklopený hustým a tvrdým vláknitým oplodím, ktoré slúži ako substrát z kokosových vlákien.

Keď kokosové orechy dozrievajú, obsahujú bielu tekutinu nazývanú kokosová voda. Často strúhané mäso sa nazýva kokosové mlieko, po vylisovaní sa konzumuje oboje, zvyčajne sa používa v slanej alebo sladkej kuchyni.

 • Čeľaď: Palmaceae
 • Typ: Tropická palma
 • Pôvod: Tichomorské ostrovy
 • Režim pestovania: Výsev
 • Výsadba: Jar
 • Úroda: celý rok
 • Expozícia: Slnečno
 • Výška: 20 až 30 metrov

Ideálna pôda a expozícia na pestovanie kokosových orechov

Kokosová palma sa musí pestovať v bohatej, hlbokej, piesočnatej a dobre odvodnenej pôde; v kvetináčoch bude ideálna zmes zeminy, piesku a vláknitého kompostu.

Vaša pôda by mala byť dobre odvodnená, bohatá a piesčitá. Aby ste to dosiahli, zmiešajte dve tretiny piesku s jednou tretinou zeme Kokosovník zvyčajne rastie na pobreží a oceňuje slaný substrát. Preto si môžete vybrať morský piesok

Ako zasadiť kokosovú palmu

 • Jediný spôsob, ako pestovať kokosové orechy, je jarnou alebo letnou výsadbou, relatívne jednoduchý. Na to musíte kokosový orech namočiť do vody pri izbovej teplote na 48 hodín, potom ho položiť na lôžko z jemného substrátu bez toho, aby ste ho úplne zasypali. Zalievajte a držte na slnku.
 • Ak je vhodná teplota (25°C), klíčenie zvyčajne prebieha pomerne rýchlo.
 • Kokosovú palmu je samozrejme potrebné pestovať na slnečnom a teplom mieste (minimálne 18°C)

Údržba kokosových orechov

Denne striekajte listy a pravidelne odstraňujte listy, ktoré zožltnú. Kokosovú palmu by ste mali pravidelne zalievať, aby bola pôda chladná.

Tiež by vás mohlo zaujímať čítanie: Ako pestovať maliny ekologicky.

Ak chcete prosperovať, vaša kokosová palma musí mať veľmi dobrú vlhkosť. Ak je preň vzduch príliš suchý, jeho lístie na koncoch vyschne a sčernie. Aby ste tomu zabránili, môžete jeho lístie denne postriekať nevápenatou vodou.

Choroby a škodcovia kokosového orecha

Kokosová palma je veľmi odolná, ale môžu ju postihnúť roztoče červené a múčnatky, ktoré treba sledovať, ak je kokosová palma v skleníku.

Odrody kokosových stromov odporúčané na klíčenie kokosových orechov

Rod Cocos má jediný druh, Cocos nucifera, ktorý sa vyskytuje v niekoľkých varietách, vrátane 'Nino', trpaslíka (2 až 3 m) prispôsobeného na kultúru v nádobách, alebo 'Royal of Ceylon', ktorého plody so žltou dužinou obsahujú veľmi sladkú tekutinu, môžete pestovať aj 'Grand of Vanuatu' známy svojou vysokou produktivitou.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: