Agroekológia

Ako pestovať záhradu v byte

Ako pestovať záhradu v byte
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Snívate o ovocnom sade, no bývate v byte? Dobré správy! Je celkom možné vytvoriť ho v interiéri. Niektoré rastliny môžu rásť v malých priestoroch. Vďaka malej záhradke vášho bytu môžete pestovať viacero druhov ovocia či listnatých rastlín. Ale nie hocijaké ovocie alebo zeleninu na akýkoľvek spôsob, Magic Garden vám ponúka niekoľko tipov, ako pestovať vašu záhradu v tých najlepších podmienkach vo vašom byte a balkóne. Aj keď nedosahujete také dobré výsledky ako v záhrade, oplatí sa to vyskúšať.

Kde nainštalovať vnútornú zeleninovú záhradu?

Toto je prvá otázka, ktorú by ste si mali položiť predtým, ako sa do toho pustíte. V skutočnosti je rozhodujúce miesto. Rastliny môžete pestovať len v určitých oblastiach vášho bytu. Na druhej strane budete musieť myslieť aj na veľkosť, ktorú mu dáte.

Ak máte balkón, je to ideálne. Ak ho ale nemáte, vyberte si slnečnú miestnosť, ktorú ľahko otvoríte na vetranie. V blízkosti altánku alebo okna je ideálne miesto. Ak je to potrebné, pripravte si malý stôl alebo pracovný stôl na podporu vašich rastlín.

Ak do miestnosti nedopadá veľa slnečného svetla, nie je všetko stratené. Môžete použiť špeciálne lampy na pestovanie ovocia a zeleniny v najlepších možných podmienkach.

Aké vybavenie je potrebné na vytvorenie domácej záhrady?

V súčasnosti je k dispozícii veľa nádob na pestovanie v interiéri alebo na balkóne. Niektoré kontajnery sú dokonca vybavené nohami, aby sa postavili do ľudskej výšky.

V závislosti od veľkosti rastlín, ktoré chcete pestovať, prispôsobte svoje nádoby. Napríklad na jednoduché aromatické rastliny nie je potrebné mať veľkú nádobu. Na druhej strane, paradajky nerastú dobre vo veľmi malých kvetináčoch s pôdou.

Uistite sa, že nádoby majú na dne otvory na odtok vody. Zabránite tak hnilobe jej koreňov a tým predídete odumretiu vašej rastlinky. Samozrejme, budú musieť dať pod hrnce taniere, aby zachytili prebytočnú vodu.

Ak máte balkón, môžete si kvetináč vytvoriť aj so štyrmi drevenými doskami. Stačí, ak naň položíte geotextilnú fóliu alebo priedušný kryt a dovnútra vložíte trochu zeminy.

Môžete sa rozhodnúť aj pre vertikálne pestovanie. Existujú na to komerčné hotové nádoby, alebo si môžete celkom jednoducho vyrobiť svoje vlastné pomocou drôtu alebo kolíkov.

Venujte pozornosť svojim rastlinám

Je základom pestovania v bytoch. V skutočnosti sa budete musieť uistiť, že vaše rastliny sú dostatočne vlhké, najmä ak sú umiestnené za oknom a v miestnosti je horúco. Mohli by sa veľmi rýchlo dehydrovať.

Ak uvidíte, že listy začínajú horieť a vysychať, presuňte rastlinu späť. Pravdepodobne je príliš blízko okna, ktoré funguje ako pec a spáli listy.

Uistite sa, že do pôdy pridáte ďalšie živiny. Časom sa minú a nebudú doplnené. Uistite sa, že napríklad pridávate vápnik prostredníctvom práškových vaječných škrupín atď.

Niektoré okrasné rastliny sa tiež nehodia k niektorým zeleninovým rastlinám. Dozvedieť sa viac!

Ktoré rastliny budú rásť vo vnútri?

Nie všetky záhradné rastliny sa dajú pestovať v byte. Tu je malý zoznam toho, čo môžete zasadiť vo svojom dome alebo na balkóne:

Aromatické rastliny (bazalka, petržlen, koriander, mäta, pažítka, tymian atď.)

 • Cherry paradajka
 • Paradajka
 • Peprika
 • Mini kapustnica
 • Reďkovka
 • Rukola
 • Mangold
 • Zemiak
 • Cibuľa
 • Šalát
 • Špenát
 • Petržlen
 • Cesnak
 • Jahoda
 • Baklažán
 • Mrkva
 • Uhorka
 • Fazuľa

V kvetináčoch je možné pestovať aj citrusové plody, ako sú citróny, tanjariny, pomaranče atď. Jedine, že budú potrebovať veľký hrniec, aby sa mohli správne rozvíjať. Naopak tekvicu, cuketu, melóny, kivi, čierne ríbezle a rozmarín nemožno pestovať v interiéri, keďže rastliny sú veľmi objemné.

Kúpiť rastliny alebo klíčiť?

Môžete si kúpiť rastliny v záhradkárskych predajniach alebo si môžete vyrobiť vlastné sadenice tak, že svoje semená zasadíte do kvetináčov a potom ich presadíte do väčších kvetináčov alebo nádob.

V každom prípade si vždy vyberte pôdu pre svoje semená a rastliny. Bude obohatený o živiny a podporí rast.

Ak majú vaše rastliny spočiatku tendenciu rýchlo rásť, ich rast môže veľmi rýchlo stagnovať alebo dokonca zastaviť. Toto je jeden zo znakov, že možno je čas vymeniť hrniec. Niektoré rastliny potrebujú viac miesta, aby ich korene mohli čo najlepšie rásť.

Záhradníctvo na balkóne

Ak máte balkón, máte viac možností. Tu sú napríklad kroky na pestovanie paradajok alebo návod, ako vytvoriť zemiakovú vežu.

Avšak postupujte podľa týchto tipov pre krásnu zeleninovú záhradu na tejto malej ploche:

Na pestovanie zeleniny v tých najlepších podmienkach je lepšie mať svetlú terasu alebo balkón, ale bez toho, aby ste ich vystavovali neustálemu slnečnému žiareniu. Pre vašu zeleninu stačí približne 5 hodín svetla denne.

Ak je niekedy váš balkón čiastočne zatienený, buďte pri výsadbe strategický a do tieňa umiestnite potraviny, ktoré ocenia čerstvú pôdu. To je prípad mäty, šťavela alebo špenátu. Na druhej strane sa vyhýbajte oblastiam, kde fúka vietor, inak vaša záhrada príliš rýchlo vyschne.

Hoci je jar ideálnym obdobím na začatie vašej záhrady, neexistujú žiadne zásadné klimatické podmienky, okrem toho, že sa rastliny vyhýbajú obdobiam silných mrazov.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako úspešne pestovať záhradu na terasách a balkónoch

Dbajte na váhu vašej záhrady, a teda aj na množstvo zeminy, aby ste svoj balkón nepreťažili. Napríklad; paradajky, papriky a baklažány vyžadujú viac pôdy ako aromatické rastliny, pretože koreňový systém je rozvinutejší.

Teraz ste pripravení založiť si vnútornú záhradu a užiť si úrodu, ktorú budete zbierať. Vytiahnite svoje záhradnícke náradie a vydajte sa do tejto ekologickej mestskej záhrady za zdravým jedlom.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: