Starostlivosť o rastliny

Ako pestovať ľubovník bodkovaný alebo ľubovník bodkovaný

Ako pestovať ľubovník bodkovaný alebo ľubovník bodkovaný
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Luzák bodkovaný (Hypericum perforatum), tiež známy ako ľubovník bodkovaný, je viac než štedro kvitnúci ker, ktorý po založení nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. V lete odhaľuje nádherné žlté kvety, ktoré žiaria po krajine. Na jeseň vytvára krásne červené bobule, ktoré rozžiaria záhradu. Ľubovník je možné pestovať na záhonoch, ale aj v nízkych živých plotoch alebo ako pôdopokryvný. Ľubovník môže rásť aj v kvetináčoch. Tu sú všetky naše tipy na pestovanie a starostlivosť o ľubovník bodkovaný.

Zhrnutie

  • Botanický názov: Hypericum perforatum
  • Bežné názvy: ľubovník bodkovaný, ľubovník bodkovaný, hypericum, ľubovník bodkovaný
  • Výsadba: Jar alebo jeseň
  • Kvitnutie: Leto
  • Expozícia: Slnečno alebo polotieň
  • Pôda: Voľná a hlboká
  • Výška: 5 cm až 1,50 m

ľubovník bodkovaný v záhrade

ľubovník bodkovaný je vynikajúca pôdopokryvná látka, impozantný konkurent buriny. Druhy kríkov sa používajú v nízkych živých plotoch alebo kvetinových záhonoch.

Môže sa použiť aj na stabilizáciu svahovitej pôdy náchylnej na eróziu a na výsadbu svahu. Ľubovník sa dá pestovať aj v črepníkoch, ale črepníky musia byť veľké.

Ľubovník skombinujte s pestrým drieňom, aby ste zabezpečili objem kytice s jej konármi. Pridajte georgíny, ľalie, hortenzie, sedmokrásky, slnečnice a cínie.

Ako pestovať ľubovník bodkovaný

Ideálny čas na pestovanie ľubovníka je jeseň. To podporuje zakorenenie. Je možné ju vysádzať skoro na jar, bude si to však vyžadovať výdatnú a pravidelnú zálievku, najmä ak je počasie čoraz teplejšie.

Ľubovník nie je náročný z hľadiska pôdneho stavu, ale v ideálnom prípade by mal byť dobre odvodnený a bohatý na živiny. Ak je vaša pôda chudobná, nebojte sa, rastlina bude ďalej rásť. Preferuje slnečné miesto, ale väčšina druhov toleruje všetky vystavenia.

Pri výsadbe jednoducho postupujte rovnako ako pri väčšine kríkov, teda zasaďte do jamy dvakrát až trikrát väčšiu ako je koreňový bal (korene), pridajte do nej trochu kompostu a potom prikryte dobre zakoreníme záhradnou zeminou, nakoniec zalejeme veľkým množstvom vody.

Odporúčame prikryť pôdu na úpätí rastliny poriadnou vrstvou organického mulča, aby ste ju ochránili pred slnkom a dlhšie udržali vlhkosť. Pamätajte tiež, že pestovanie by sa malo vykonávať popoludní, keď slnko nesvieti priamo na miesto, pomôže to rastline netrpieť a rýchlejšie sa zotaviť.

Údržba ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný je obzvlášť odolný, pretože odolá teplotám až -15°C. Kvitnutie prebieha počas celého leta, ale na jeho stimuláciu je potrebný udržiavací rez.

Prerezávanie prebieha koncom zimy alebo skoro na jar. Nezabudnite tiež odstrániť mŕtve listy a vyblednuté kvety. Každé dva alebo tri roky ho môžete prerezať o niečo prísnejšie, aby mal lepší tvar.

Pokiaľ ide o polievanie, ľubovník bodkovaný prežije veľmi dobre aj sám o sebe. Polievať treba len črepníkové rastliny.

Choroby

ľubovník bodkovaný je niekedy náchylný na napadnutie hubami, najmä ak je podnebie horúce a vlhké. Na spodnej strane listov sa potom objavujú oranžovo-hnedé pustuly, listy nadobudnú hrdzavý odtieň a predčasne opadávajú. Choré listy pozbierajte a spáľte.Na ich ošetrenie použite bujón Bordeaux, je to veľmi dobrý a účinný fungicíd.

Vlastnosti ľubovníka bodkovaného

ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je známy svojimi liečivými vlastnosťami. Používa sa najmä pri príprave fytoterapeutických roztokov na liečbu depresie a porúch nálady.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pestovať ibištek v kvetináči alebo záhradu a starať sa o ne.

V stredoveku sa používala už na liečbu miernych depresií, preto dostala prezývku „hon na diabla“. Ľubovník bodkovaný sa tiež používa ako esenciálny olej na boj proti akné, ekzémom, preležaninám, popáleninám a uhryznutiu.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: