Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať paradajky organicky

Ako pestovať a pestovať paradajky organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Paradajka, Solanum lycopersicum, nazývaná aj americká paradajka, sa pestuje od 18. storočia. Pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Je to voňavá jednoročná rastlina, so žltými kvetmi, zelenými listami pokrytými žľaznatými chĺpkami, známa najmä svojimi červenými plodmi. Veľmi bohaté na šaláty a iné recepty. Zistite, ako pestovať paradajky organicky. Uvidíme, ako a kedy zasadiť paradajky doma prirodzene.

Kde pestovať paradajky?

Paradajky sú letná zelenina, ktorá potrebuje teplo, aby plody dozreli, Parajky by sa mali pestovať na plnom slnku.

Majte na pamäti, že pôdy, ktoré sú príliš bohaté na dusík, znižujú chuť ovocia a produktivitu rastliny, nadmerne hnojiť. Raz za mesiac stačí.

Vhodné sú všetky pôdy, najmä ľahké, okrem príliš ílovitých Vyčistite pozemok, kde sa chystáte pestovať paradajky od všetky buriny a mulč na ochranu pôdy pred slnkom a udržiavanie stabilnej vlhkosti.

Ľahké pôdy sú najlepšie pre skoré pestovanie, ťažké pôdy sú najvhodnejšie pre neskoré pestovanie paradajok.

Pred výsadbou paradajok, počas jesenného obrábania pôdy, pridajte 4 kg kompostu na m² alebo 100-150 g dehydrovaného kompostu.

Ako pestovať paradajky?

Výsadba paradajok sa vykonáva koncom zimy alebo skoro na jar.

Vaše paradajky môžete zasiať do výsevných záhonov, kelímkov od jogurtov, plastových vedier, škatúľ atď. Ak je počasie stále chladné, môžete to urobiť priamo vo svojom dome alebo v skleníku.

  • Používajte nádoby s otvormi na dne a naplnené zeminou.
  • Semená rozložte na palec alebo dva od seba.
  • Semená prikryte tenkou vrstvou zeminy, jemne zatlačte prstami a potom zalejte, snažte sa semená nevykopať, môžete na to použiť postrekovač.
  • Umiestnite nádobu na horúce slnko a zľahka zalejte, keď je povrch suchý. Vo všeobecnosti každé 2 alebo 3 dni.
  • 4 až 10 dní neskôr sa začnú objavovať sadenice.

Keď sa už nebudete musieť báť mrazu a Keď budú sadenice 5 až 7 listov, môžete paradajky presadiť do väčšieho kvetináča alebo do záhradnej zeminy . Nezabudnite zasadiť rastliny paradajok hneď, ako ich vytiahnete zo záhona.

Pestovanie paradajok v záhrade

Je dôležité rastlinu dobre upevniť na svoj kolík, bez nej sa stonka môže zlomiť pri silnom vetre alebo prívalových dažďoch, ktoré výrazne znižuje výkon.

Vzdialenosť medzi rastlinami musí byť aspoň 30 cm a vzdialenosť medzi záhonmi asi 60 cm.

Vykopte jamu s ohľadom na veľkosť koreňov a ihneď umiestnite kolík. Na dno jamy pridajte dve hrste kompostu, korene rastliny umiestnite 3 cm od kolíka a pridajte trochu kompostu, kým nebude úplne zaplnený.

Umiestnite vrstvu organického mulča na ochranu pôdy pred slnkom a nakoniec zalejte veľkým množstvom vody, ale dávajte pozor, aby ste ju nezaplavili.

Počkajte, kým rastlinka paradajky trochu vyrastie, aby ste ju mohli zapichnúť. Vo veterných alebo studených záhradách môžete v blízkosti rastliny umiestniť prekážku alebo prístrešok, pretože spomalí vietor a akumuluje slnečné teplo.

V týždňoch po výsadbe ju musíte pravidelne zalievať. Paradajka vyžaduje veľa vody, treba ju polievať veľkým množstvom vody každý druhý deň a keď už kvitne, treba ju polievať často, ale množstvo vody treba znížiť.

Údržba paradajok

Počas rastu rastlín musíme odstrániť nové stonky, ktoré rastú medzi listami a hlavnou stonkou, aby sme zabezpečili dobrú úrodu, pretože zbytočne odvádzajú miazgu a odoberajú energiu zvyšok rastliny.rastlina a tiež neprinášajú ovocie.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako a kedy hnojiť rastliny v črepníkoch

Na získanie bujných koreňov, ktoré dobre rastú a veľa produkujú, nie je nič lepšie, ako trochu podoprieť vhodným hnojivom. Ale pamätajtea, že by to nemalo byť prebytočné, najmä dusíka.

Paradajky sú náchylné na choroby a škodcov, najmä ak sa pestujú každý rok. V prípade plesní, molíc a vošiek buďte veľmi opatrní.

Aby ste predišli chorobám, posilnite obranyschopnosť svojich rastlín tým, že ich raz za štrnásť dní zalejete žihľavovou kašou a mikroorganizmami. V nasledujúcom článku sa dozviete viac o tom, ako likvidovať vošky, ak už napadli rastliny paradajok.

Zber paradajok

Veľmi červené plody budú pripravené na zber počas letnej sezóny a až do jesene, ak je podnebie mierne.

Je vhodné pravidelne zberať, pretože rastlina produkuje paradajky týmto spôsobom uprednostňujeme produkciu väčšieho počtu kvetov, z ktorých bude viac paradajok .

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: