Starostlivosť o rastliny

Ako prirodzene odstrániť Wireworm

Ako prirodzene odstrániť Wireworm
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Larvy chrobáka (Athous haemorrhoidalis) parazitujú na mnohých druhoch ovocia a zeleniny. Prvou obeťou býva často koreňová zelenina. Tieto žlté červy, nazývané drôtovce alebo alambrillos, sa zavŕtali do koreňov a hľúz. Tento škodca môže žiť až 5 rokov. Preto vám ukážeme niekoľko tipov na kontrolu a prevenciu. Uvidíme tiež, ako prirodzeným a účinným spôsobom odstrániť drôtovce.

Charakteristiky drôteného červíka

Táto larva nazývaná drôtenka má 3 malé páry nôh. Larvy spoznáte podľa žltej farby a pretiahnutého tvaru. Sú dlhé 0,5 až 2 cm.

Dospelý drôtovec nazývaný aj „klikací chrobák“ je hnedý alebo žltý chrobák. Dospelý chrobák je asi 2 cm dlhý.

Vajcia sú rozhádzané po zemi v malej hĺbke. Akonáhle sa vyliahnu, rodia larvy, ktoré prebývajú v pôde niekoľko rokov. Larvy sa menia na kukly. Zostupujú na zem do hĺbky až 60 cm a vynárajú sa na jar ako dospelí.

Larvy sú veľmi citlivé na chlad a celú zimu zostávajú pod zemou. Pochovávajú sa aj za suchého počasia, pretože nemajú radi sucho. Poškodenie plantáží sa pozoruje počas celého leta. Akákoľvek vlhká pôda je priaznivá pre premnoženie tohto hmyzu.

Aké škody spôsobujú drôtovce?

Drátovce živia sa predovšetkým koreňmi a hľuzami. Po infekcii chrobákom rastliny odumrú a už nie sú produktívne. To má veľký vplyv na plodiny, keď je invázia príliš silná.

Na kontrolu tohto hmyzu je potrebné najskôr prijať preventívne opatrenia. Začnite praktizovaním striedania plodín v záhrade a organickej záhrade.

Ak chcete dezinfikovať pozemky a pôsobiť preventívne proti výskytu drôtovce, praktizujte striedanie plodín aspoň 3 roky.

Na oslobodené pozemky čo najskôr vysievajte aj zelené hnojenie z čeľade Brassicaceae, ako je horčica alebo repka. Obohacujú pôdu a odpudzujú drôtovce.

Prirodzené metódy na odstránenie drôtovcov

Používajte vápno na prevenciu drôtovcov

Pridávanie vápna môže byť účinné, pretože drôtovce nemajú rady pôdy bohaté na vápno. Alebo inou technikou je polievanie roztokom kašičky z papradia, ktorá je veľmi účinná ako repelent. Zmiešate ju rovnakým dielom s vodou zo sprchy.

Často obrábajte pôdu

Vajíčka a larvy červov nemajú radi, keď ich niekto ruší. Pravidelne opracúvajte záhradnú pôdu na povrchu špáradlom alebo hrabľami. Zoberte všetky larvy, ktoré objavíte, a zabite ich.

Karabidy, vtáky (kosy, havrany a červienky) alebo sliepky (ak sú prítomné) prirodzene očistia pôdu od vajíčok drôtovcov. Zber lariev je skutočne účinný len vtedy, ak je počet drôtovcov obmedzený.

Pasca na zemiaky

Drátovce milujú zemiaky. Spolu s chrobákmi zemiakovými spôsobujú veľa škôd na úrode. Aby ste ochránili svoje rastliny, môžete zemiak rozrezať na polovicu a zakopať ho hore dnom a použiť ako návnadu.

Na drôtovce bude skutočne pôsobiť ako magnet, pretože majú veľmi radi zemiaky. Táto metóda sa používa aj na zistenie, či sú alebo nie sú tieto červy v pôde.

Uvidíte, že červom sa tieto hľuzy tak páčia, že namiesto odrezania koreňov vašich rastlín radšej zjedia zemiak a dokonca vlezú dovnútra. Dajte túto jednoduchú pascu každý deň alebo každý druhý deň. Je to veľmi efektívne.

Kusa papraďorastu

Zalejte svoje rastliny roztokom kašičky z papradia. Vôňa tohto tekutého kompostu odpudzuje drôtovce. Zmiešajte v rovnakých častiach s dažďovou vodou a zalejte záhradnú pôdu, kde vidíte červy, aplikujte dvakrát týždenne, aby bola účinná. V tomto odkaze vám ukážeme, ako si jednoducho vyrobiť kašičku z papradia.

ricínový olej

Rícínový olej je tiež výborným repelentom drôtovcov. Ricínový olej nielenže chráni rastliny pred červami, ale je aj veľmi dobrým organickým hnojivom.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ovládajte a eliminujte múčnatky alebo chrobáky.

Ak chcete použiť tento olej, musíte ho zmiešať s vodou, na každý liter vody nakvapkať asi 10 kvapiek a zaliať úpätím rastlín. Aplikujte ho každých 15 dní, aby sa jeho účinok prejavil na úrode.

Ak nemáte tento olej, môžete kávovú usadeninu zakopať. Tento rovnako prirodzený doplnok je neškodný, ale nie je tak účinným hnojivom ako ricínový olej.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: