Agroekológia

Kremelina: Použitie pre záhradu, záhradu a domov

Kremelina: Použitie pre záhradu, záhradu a domov
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kremelina je prírodný produkt, ktorý sa dá využiť rôznymi spôsobmi. A práve v ekologických sadoch a záhradách môžete naplno využiť výhody tohto produktu, najmä preto, že je kompatibilný s ekologickým poľnohospodárstvom. Objavte rôzne použitia a aplikácie kremeliny, ktoré vám pomôžu zbaviť sa hmyzu a škodcov v záhrade, záhrade a dome organickým a prirodzeným spôsobom.

Kremelina

Čo je kremelina?

Rozsievka je fosílne ložisko mikroskopických schránok vytvorených jednobunkovými rastlinami (druh fytoplanktónu) nazývanými rozsievky. Tieto rastliny sa nachádzajú vo všetkých vodách na Zemi a slúžia ako základná potrava pre vodný život.

Preto sa kremelina vyrába z fosílnych zvyškov fytoplanktónu. Kremelina však nevyzerá ako fosília. Dodáva sa ako belavý prášok, ktorý vyzerá ako mastenec a nemá žiadny zápach.

Rozsievková zemina sa používa hlavne ako insekticíd na kontrolu škodcov a ako prírodné hnojivo pre pôdu, je účinná pri ničení všetkých druhov hmyzu, od bĺch, mravcov, kliešťov a švábov vo vnútri na vošky, ploštice a slimáky vonku.

Druhy kremeliny

Kremelinu možno nájsť v záhradných centrách alebo veľkých predajniach pre domácich majstrov spolu s chemickými insekticídmi. Kremelina je komerčne dostupná v dvoch formách, nezamieňať:

  • Amorfný oxid kremičitý, čo je prírodná kremelina, ktorá neprešla žiadnou úpravou. Práve táto verzia je vhodná pre ekologické ošetrenia. Je netoxický pre ľudí a môže sa používať v interiéri aj exteriéri.
  • Kryštalický oxid kremičitý, čo je kremelina kalcinovaná pri 900 °C a používaná na filtráciu bazénov, je toxický a nemal by sa používať v sade alebo záhrade.

Účinné hnojivo na obohatenie pôdy

Kremelina sa dá použiť na obohatenie záhrady, aby bola jej pôda úrodnejšia, možno ju kombinovať s kompostom a hnojom. Keď po daždi posypete svoje rastlinky kremelinou, okamžite sa zmení na hnojivo a stane sa súčasťou vašej záhradnej pôdy.

Rozsievková zemina sa skladá zo stopových prvkov a minerálov a je ideálna na podporu rastu rastlín. Pri výsadbe ho môžete jednoducho umiestniť na dno jamy blízko koreňov.

Odstraňujte slimáky a vyhýbajte sa im

Rozsievková zemina je účinný prípravok, ktorý zastaví postup slimákov, stačí postriekať okolo vašich rastlín. Rizikom pre nich je dehydratácia a smrť, preto utečú zo svojich rastlín.

Upozorňujeme, že rozsievková zemina je účinná iba za sucha, dbajte na to, aby ste ju nanášali najlepšie v suchom počasí. Ak vo vašej záhrade padá silný dážď, znova posypte túto pôdu okolo svojich rastlín.

Odstránenie ploštice domácej a vošiek

Rozsievková zemina je tiež veľmi účinná, pokiaľ ide o odstraňovanie chrobákov a vošiek z rastlín, ako aj preventívne ošetrenie.

Jednoducho vložte 5 g kremeliny do litra vody a postriekajte priamo listy. Kremelina je neúčinná, keď je mokrá, ale keď je suchá, stáva sa prirodzeným zabijakom chrobákov a vošiek, ktoré môžu chrániť vaše stromy a rastliny.

Ošetrujte ovocné stromy

Ďalším z využití kremeliny je organické ošetrenie ovocných stromov, rozhodnúť sa môžete aj pre postrek. Priama aplikácia na listy skutočne môže pomôcť regulovať vošky a iných škodcov a ovocné stromy, ale je vhodná aj pre všetky druhy stromov.

Aby ste sa zbavili švábov

Aplikujte kremelinu kdekoľvek, kde ste videli šváby, vrátane okolia domu a pozdĺž základov. Nedávajte príliš veľa, pretože šváby nebudú chodiť po kremeline, ak je prášku príliš veľa.

Aplikujte kremelinu tam, kde sa môžu šváby skrývať. Neaplikujte kremelinu na trvalo vlhké alebo mokré miesto, pretože mokrá kremelina nezabíja hmyz.

Nechajte kremelinu, kým bude napadnutie ploticami pokračovať.Ak sa kremelina zmyje, aplikujte znova. Akonáhle sú šváby preč, kremelinu je možné povysávať, ale niektoré môžu byť ponechané na mieste ako prevencia, aby sa predišlo budúcemu zamoreniu.

Na liečbu bĺch

Rozsievková zemina sa už roky používa ako insekticíd na ničenie bĺch. Uistite sa, že oblasti, ktoré ošetrujete, sú úplne suché a že miestnosť je počas procesu ošetrenia dobre vetraná a bez domácich zvierat.

Umiestnite kremelinu na postihnuté miesta (podstielka pre domáce zvieratá, prikrývky atď.) Nechajte kremelinu vsiaknuť do oblastí hodinu alebo viac. Denne vysávajte oblasť a znovu aplikujte kremelinu pre maximálnu kontrolu bĺch.

Proti červeným všiam v kurníku.

Ak sú vaše kurčatá napadnuté červenými všami (alebo ako preventívne opatrenie), môžete použiť kremelinu. Na použitie v potravinách uprednostňuje sivú, pretože je prchavejšia a neškodná pre zvieratá.

Začnite dôkladným vyčistením chlievika odstránením všetkých nečistôt, potom aplikujte pomocou masky a rukavíc, podlahu, steny a bidlá postriekajte kremelinou. Znovu nainštalujte nové lôžko, ktoré sa tiež postrieka, ak je zamorenie silné, ale nie je to potrebné, ak ide o preventívne opatrenie.

Odstráňte chrobáky

Keďže kremelina fyzicky zabíja ploštice, nikdy voči nej nemôžu byť imúnne. Takže kremelinu je možné aplikovať na posteľ, pohovku, skrine a každý kút domu, aby ste vyhubili ploštice bez toho, aby ste ublížili domácim miláčikom a deťom.

Keď sa ploštice dostanú do kontaktu s kremelinou, zabitie hmyzu trvá menej ako 48 hodín.

Nasypte kremelinu do škár alebo kútov vášho domova, kde ste videli hmyz. Kremelinovú zeminu umiestnite do trhlín, za soklové dosky alebo okenné rámy, kde sa môže dostať hmyz.

Opatrenia pri používaní kremeliny

Pred utieraním prachu si nasaďte masku, pretože prach má absorpčnú schopnosť, takže vám môže vysušiť nos a ústa a spôsobiť nepohodlie, ako keď všade prášite múku a lieta, ale je savejšia.

Z tohto dôvodu sa absolútne vyhýbajte kontaktu s očami a uchovávajte výrobok mimo dosahu detí, rovnako ako všetky ostatné výrobky v domácnosti.

Môže byť zaujímavé prečítať si: Ako vyrobiť a použiť Bordeaux Broth, silný organický fungicíd.

Pozorujte aj zvieratá, aby ste im zabránili pohltiť veľké množstvá (trochu nezaškodí).

A čo náhodné požitie? Nezľaknite sa, ako v prípade zvierat, v malých dávkach nič nehrozí, dokonca niektoré štúdie naznačujú, že by bol zdraviu prospešný v tabletách a zriedený vo vode (pozor, ide o potravinovú verziu, nie kremelinu zem!) priemysel pre bazény!).

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: