Agroekológia

Prírodné repelenty proti komárom

Prírodné repelenty proti komárom
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

S letnými horúčavami prichádzajú do záhrady popoludnia, okná sa otvárajú a tiež komáre, pripravené pokaziť vám spánok svojím bzučaním a štípaním. Aby ste ich udržali preč, existujú prírodné a účinné riešenia, ponúkame vám niekoľko tipov, ako komáre odpudzovať prirodzene bez použitia chemikálií. Získajte informácie o prírodných repelentoch proti komárom a o spôsoboch, ako ich držať ďalej od domova a záhrady.

prírodné repelenty proti komárom

Ako odohnať komáre v interiéri?

Na prirodzené odpudzovanie komárov existujú určité triky. Niektoré z nich zahŕňajú:

 • Na dvere a okná zaveste vrecia alebo iné nádoby naplnené vodou. To dáva muchám a komárom skreslený odraz a vizuálny dojem potenciálneho predátora, čo im bráni vo vstupe do domu. Rovnaký trik funguje pre otvorené priestranstvá.
 • Vôňa octu vadí komárom. Ak na okná postavíte nádoby s vodou a octom, nevstúpia. Do blízkosti okien dajte pol pohára vody zmiešanej so štvrtinou bieleho octu. Vôňa odpudí komáre.
 • Veľmi účinné môžu byť aj domáce pasce na komáre. Na ich výrobu jednoducho rozrežte plastovú fľašu na polovicu a prevráťte hornú polovicu a potom ju pripevnite k spodnej časti, kde sa pridá zmes vody, cukru a droždia.

Na jeho prípravu musíte zmiešať asi 20 centilitrov vody s 50 gramami cukru. Najprv sa zohreje voda s cukrom a potom sa nechá vychladnúť vo fľaši. Po vychladnutí prisypeme kvások bez premiešania a vložíme hrdlo fľaše otočené hore dnom do tvaru lievika. Komáre sa dostanú do pasce prilákané sladkosťou a nebudú sa môcť dostať von, takže sa v nej utopia.

 • Citrónová šťava a klinčeky. Vytlačte šťavu z jedného citróna a vložte ju do nádoby. Pridajte klinčeky a niekoľko minút pretrepte. Položte kôš blízko postele. Zmeňte zmes každý deň. Vôňa udrží komáre ďaleko od vašej postele.

Domáce repelentné krémy proti komárom

Prírodné repelenty proti komárom si môžete vyrobiť sami doma. Výroba týchto repelentných krémov je veľmi jednoduchá a poskytujú veľmi dobré výsledky.

Repelent proti komárom s mätou

 • 25 kvapiek mätového esenciálneho oleja
 • 15 kvapiek klinčekového esenciálneho oleja.
 • 5 kvapiek citrusového esenciálneho oleja.
 • 2 čajové lyžičky tekutého mydla
 • 200 ml vody

Zmiešajte všetky ingrediencie vo fľaštičke a naneste na pokožku.

Mandľový repelent proti komárom

 • 100 ml mandľového oleja
 • 20 kvapiek pelargónovej esencie
 • 20 kvapiek bazalkovej esencie

Zmiešajte tri zložky a naneste na pokožku.

Repelent proti komárom s harmančekom

 • Zmiešajte 250 gramov kvetov harmančeka a teplú vodu.

Poriadne premiešajte a nechajte niekoľko minút vychladnúť, potom votrite do pokožky. Opakujte každé dve hodiny.

Domáce metódy, ako sa vyhnúť komárom

Je tiež dôležité neosvojiť si súbor správania, ktorý ich priťahuje, tu sú spôsoby, ako sa vyhnúť komárom.

 • Najlepšie miesto pre komáre na ukladanie lariev je pre komáre stojatá voda, preto sa snažte nenechávať nádoby s vodou otvorené.
 • Komáre priťahujú sladké a/alebo kvetinové vône, preto sa im vyhýbajte. Príliš voňavá kozmetika priťahuje komáre. Hľadajte neutrálnu vôňu s citrusovou alebo mätovou vôňou, ktorá im prekáža.
 • Potraviny bohaté na vitamíny B, ako sú strukoviny a orechy, produkujú enzýmy, ktoré komáre detegujú, aby vás nepoštípali. Cesnak, cibuľa, klinčekový olej a pivovarské kvasnice vám tiež pomôžu vyhnúť sa uhryznutiu.

Ako udržať komáre mimo dosahu vonku?

Kadidlo, sviečky a oleje vyrobené z rastlín alebo esenciálnych olejov sú veľmi účinné pri ničení komárov, vďaka čomu sú ideálne na vonkajšie použitie, napríklad v záhrade, na terase alebo na terase.

Vyhľadajte produkty, ktoré neobsahujú toxické látky. Najúčinnejšie prírodné vône sú citrónová tráva, citrón, levanduľa, eukalyptus, bobkový list, rozmarín a bazalka.

Udržiavanie komárov mimo vonkajších priestorov je oveľa komplikovanejšie, ale existujú spoľahlivé systémy, ktoré sú tiež veľmi ekologické a užitočné pre záhradkárstvo:

Hoci je to v mestách zriedkavé, na vidieku je bežné chovať a prijímať za susedov zvieratá, ktoré zvyčajne lovia muchy, komáre, mole a iný hmyz.

Najúčinnejšími prirodzenými predátormi komárov sú pavúky, žaby a ropuchy, (nie všade.Keďže pavúky skončia ľuďom na obtiaž a žaby a ropuchy potrebujú vodu nablízku. Záhrada s týmito druhmi zvierat je záhrada bez hmyzu a komárov.

Aké rastliny použiť ako prírodné repelenty proti komárom?

Komáre sa vyskytujú najmä vo vlhkých oblastiach a ich odpudzovanie zvonku je oveľa komplikovanejšie, no alternatívou je použitie rastlín ako prírodného repelentu.

Rastliny môžu byť vynikajúcim prírodným repelentom na odpudzovanie komárov mimo váš domov. Existuje mnoho rôznych druhov rastlín a majú rôzne vlastnosti.

Ak si chcete užiť príjemné chvíle na terase alebo záhrade a komáre vám bránia v pokoji, odporúčame vám odpudzovať komáre jednoduchým, ekonomickým a trvalo udržateľným spôsobom pomocou určitých rastlín.

Bazalka: Používa sa na odpudzovanie múch a komárov vďaka svojej vôni. Môžete ho umiestniť v blízkosti dverí a na miesta vo vašej záhrade, kde chcete relaxovať.

Levanduľa: Odstraňuje mole, blchy, muchy a komáre. Na rozdiel od nás to hmyz nenávidí. Do domu môžete umiestniť zviazané kytice, aby ste odplašili muchy a komáre. Môžete ho zasadiť aj na slnečných miestach vašej záhrady a pri vchode do domu.

Mäta: Ďalšia rastlina používaná na odpudzovanie komárov. Strategickým umiestnením malých kvetináčov mäty do určitých oblastí vašej záhrady tiež pomôžete chrániť ostatné rastliny pred útokmi škodcov.

Citrónová tráva: Táto bylina je taká účinná pri odpudzovaní komárov, že jej esenciálny olej sa používa ako základná zložka v mnohých komerčných repelentoch a sviečkach. voňavé.

Calendula: Tento ľahko pestovateľný kvet chráni pred komármi. Môžete ho umiestniť do malých kvetináčov na verande alebo na terase. Táto rastlina má krásne pestrofarebné kvety a má lahodnú vôňu.

Ako upokojiť uštipnutie komármi?

 • Na upokojenie bodnutia od komárov môžeme použiť esenciálny olej z čajovníka, ktorý nám prinesie dobré výsledky.
 • Keď nás poštípe komár, môžeme použiť aj použité čajové vrecúška. Stačí ho na niekoľko minút priložiť na uhryznutie.

Môže byť zaujímavé prečítať si: 15 najlepších rastlín odpudzujúcich komáre.

 • Môžeme použiť aj aloe vera alebo uhorku, pomôže to utíšiť bolesť a znížiť opuch.
 • Ak je uhryznutie príliš nepríjemné, môžete skúsiť použiť ľad a mätu, určite vás to upokojí.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: