Starostlivosť o rastliny

Ako pestovať korenie organicky

Ako pestovať korenie organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Čierne korenie (Piper nigrum) tvorí vždyzelenú lianu, popínavú rastlinu s drevnatými stonkami, ktoré vo svojom pôvodnom prostredí, ktoré sa nachádza v Indii a na Srí Lanke, kde vám vyhovuje tropické podnebie, môžu dosiahnuť 4 m a viac. V tomto článku vás naučíme, ako pestovať papriku organicky, ako zasiať zo semien a všetku potrebnú starostlivosť o to, aby ste papriku doma jednoducho zberali.

pestovať korenie

Zhrnutie

 • Čeľaď: Piperaceae
 • Pôvod: India, Srí Lanka
 • Farba kvetu: Biela
 • Zasiať: Áno
 • Siatie a pestovanie: Jar
 • Úroda: Od jesene do jari
 • Výška: Do 5 metrov

Piper (Piper nigrum), hlavné korenie

rastlina papriky

Toto klasické exotické korenie, ktoré so soľou tvorí duo na každom stole. Bojí sa mrazu a bojí sa teplomera, ktorý klesne pod 5 °C, preferuje teploty nad 15 °C.

Tmavozelené vždyzelené listy, dlhé asi 10 cm, sú striedavé, oválne, kožovité, hrubé a silne žilkované.

V lete sa pred listami objavujú 5-12 cm dlhé klasy malých bielych kvetov.

Na konci kvitnutia sa vyvinú guľovité plody, ktoré v závislosti od zrelosti, v ktorej sa bobule zbierajú, dávajú zelené, čierne alebo biele korenie.

V tradičnej ajurvédskej medicíne sa čierne korenie už dlho používa pre svoje stimulačné a antiseptické vlastnosti na tráviaci a obehový systém. Je tiež diuretikom a dekongestívom nosových ciest v prípade prechladnutia. Esenciálny olej je antiseptický, antibakteriálny a protipožiarny a je široko používaný v potravinárskom priemysle a parfumérii.

Ideálna pôda a expozícia na pestovanie korenia

Paprika potrebuje teplo a svetlo, ale mala by byť vysadená mimo priameho slnečného žiarenia (uprednostňuje čiastočný tieň) vo vlhkej, chladnej, hlbokej, odvodnenej pôde. Pre kvetinovú kultúru bude vhodná zmes rašeliny, voľnej pôdy a piesku.

Mimo tropických krajín je to rastlina, ktorá sa pestuje v kvetináčoch a skleníkoch s vysokou vlhkosťou, aby sa zabezpečilo dostatočne teplé prostredie.

Ako pestovať semená papriky

Papriku treba zasiať na jar, do pôdy, ktorá má aspoň 24°C. Pamätajte, že klíčia iba čerstvé semená. Ideálne je zasiať najskôr do malých kvetináčov alebo na záhony a potom ich presadiť na ich konečné miesto.

Ak chcete pestovať korenie, naplňte nádobu zmesou zeminy, ktorá obsahuje dobré množstvo organickej hmoty. Urobte jamky hlboké 1 cm a do každej jamky umiestnite jedno semienko, medzi semienkami ponechajte priestor asi 2 alebo 3 cm od seba.

Semená často zalievajte a udržiavajte pôdu vždy vlhkú. Keď rastliny dosiahnu výšku približne dva alebo viac centimetrov, môžete presadiť do väčšieho kvetináča alebo priamo do pôdy v záhrade či záhrade.

Ako pestovať papriku

Pre úspešné pestovanie papriky môžete zmiešať kompost so zeminou a pridať ju na miesto, kde sa chystáte papriku zasadiť.

Urobte do zeme dieru o niečo väčšiu, ako je veľkosť koreňov a zasaďte si papriku, potom jamku dobre zakryte rovnakou zmesou a dobre zakryte všetky korene, zľahka zatlačte rukami, aby pripevnite rastlinu k zemi.

Zalievajte hojným množstvom vody, dávajte pozor, aby sa nerobili kaluže, pridávajte po troškách, kým nie je pôda dobre mokrá. Na záver je vhodné umiestniť vrstvu organického mulča na ochranu pôdy a dlhšie udržanie vlahy.

Ak pestujete v kvetináčoch, použite dostatočne veľký kvetináč, pretože rastliny papriky majú rozsiahly koreňový systém. Hľadajte hrniec, ktorý je pomerne široký a hlboký.

Tipy na starostlivosť a pestovanie papriky

Počas letného rastu plánujte 2-3 zálievky týždenne, potom v zime znížte.

Aby ste rok čo rok podporili rast, budete musieť strihať. Rez pozostáva z rozdelenia výhonkov, ktoré priniesli ovocie na konci zimy na polovicu.

Kedy a ako zbierať korenie

Zber prebieha od jesene do jari, v závislosti od požadovanej zrelosti, ktorá poskytne:

 • Zelená paprika (bobule zbierané pred zrelosťou),
 • Čierne korenie (bobule zbierané po dozretí a potom sušené na slnku)
 • Červená paprika (bobule zbierané červené, keď sú zrelé a potom sušené na slnku)
 • Biele korenie (bobule sa po dozretí zbierajú červené, namáčaním sa odstraňujú zo šupiek a potom sa sušia na slnku až do vybielenia) .

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pestovať ľubovník bodkovaný alebo Hypericum.

Sivá paprika je iná, pretože existuje iba mletá a má na to dobrý dôvod; Je to mleté čierne korenie, ktoré vytvára sivý prášok, ktorý vzniká zmiešaním čiernej šupky bobúľ s bielou vnútornou časťou.

Choroby, škodcovia a parazity papriky

Najčastejšou chorobou, ktorá infikuje rastliny papriky, je hniloba koreňov, ktorá je spôsobená nadmerným teplom.

Čo sa týka škodcov, môžu ho napadnúť vošky a slimáky. Dávajte si tiež pozor na roztoče, keď rastú v interiéri.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: