Starostlivosť o rastliny

Ako zasadiť strom, kompletný a jednoduchý návod

Ako zasadiť strom, kompletný a jednoduchý návod
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

V závislosti od druhu, klímy a podmienok, v ktorých sú vysadené, môžu stromy rásť rôznymi spôsobmi. Ak ste v záhradníctve nováčikom alebo ste ešte nikdy strom nesadili, existujú určité kroky, ktoré môžu zvýšiť jeho šance na prosperovanie, v tomto návode vás naučíme, ako strom jednoducho zasadiť a všetku potrebnú starostlivosť, aby vo vašej záhrade prosperoval. Nie je nič lepšie ako sadiť stromy doma, svet ich potrebuje a my tiež.

ako zasadiť strom

Určenie ideálneho miesta

Už pred výsadbou je možné premýšľať o tom, ako to najlepšie dosiahnuť. Aby ste to dosiahli, musíte objaviť iba tri základné prvky:

  • Aká je povaha vašej pôdy?
  • Mal by byť strom na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni?
  • Musí byť strom absolútne chránený pred vetrom?

Odpoveď na tieto dve posledné otázky nájdete v škôlkach, v špecializovaných predajniach alebo na internete, a to závisí od každej odrody, nie všetky stromy vyžadujú rovnaké podmienky.

Stromy, na ktorých sa vyvíjajú kvety, by sa mali sadiť prednostne chránené pred vetrom. Charakter pôdy sa dá pomerne ľahko určiť pomocou správneho materiálu, akým je napríklad biely ocot.

Či je pôda bohatá na organickú hmotu, zistíte tak, že na ňu nasypete biely ocot, ak si pri umiestnení octu všimnete, že sa tvorí veľa peny, znamená to, že pôda je bohatá na organické látky hmota, ak málo pení Musíte pridať hnojivo alebo kompost, ak nepení vôbec, ako je to v prípade hliny alebo piesku, znamená to, že pôda nie je vhodná na výsadbu.

Pri výbere miesta nezabudnite vziať do úvahy rozmery stromu v dospelosti; jeho veľkosť, rozpätie krídel a rozsah, v akom rastú jeho korene. Vyhnite sa napríklad výsadbe lipy príliš blízko domu. To isté, ak chcete vytvoriť živý plot, pravidelné priestory medzi plantážami musia umožniť každému stromu rásť bez udusenia ostatných.

Kedy zasadiť strom

Najlepší čas na výsadbu stromu je jeseň Takto majú korene dostatok času na to, aby sa strom rozprestrel a ukotvil v pôda pre krásnu letnú sezónu. Aby ste zabránili vychladnutiu koreňov stromu počas zimy, je najlepšie umiestniť organický mulč na jeho základňu.

Ak však žijete v oblasti, kde sú v zime bežné mrazy, môže byť rozumnejšie počkať so zasadením stromu do jari. Opäť všetko závisí od tvrdosti druhu, ktorý ste si vybrali.Vo všetkých prípadoch je hlavnou vecou zasadiť mimo obdobia mrazov a sucha

Zasaďte strom do zeme

Najprv vykopte jamu s priemerom 1 meter a hĺbkou asi 50 centimetrov. Ak máte akékoľvek pochybnosti o hĺbke, je najlepšie použiť prirodzený okraj kmeňa stromu, ktorý sa má vysadiť Ak je strom zasadený príliš hlboko, môže udusiť.

Zasaď svoj strom v neskorých popoludňajších hodinách alebo veľmi skoro ráno, malo by sa to robiť, keď tam slnko nesvieti. miesto výsadby, pretože slnečné teplo môže vážne poškodiť strom v prvých hodinách transplantácie. Ak to urobíte popoludní, budete mať čas zotaviť sa z tejto operácie v noci.

Na prevzdušnenie pôdy (najmä ak je ílovitá) je možné prepichnúť aj steny kopanej jamy.Možnosťou je aj vloženie piesku a/alebo hnojiva na dno otvoru. Aby ste zabezpečili dobre priepustnú pôdu, voľne rozdrvte pôdu okolo koreňového balu, aby ste sa vyhli príliš zhutnenej pôde.

Strom okamžite umiestnite do diery a prikryte ho zeminou, ktorá úplne zakryje korene, nakoniec zalejte veľkým množstvom vody, ale robte to po troškách, aby sa netvorili kaluže a aby voda nevnikla málo po kúsku k zemi Ak polievate príliš rýchlo, riskujete, že „utopíte korene“ a strom môže zomrieť.

Ak je strom ešte tenký, pred zasadením ho môžete využiť a dať kolík dostatočne dlhý na to, aby ho podopieral počas prvých mesiacov, pretože býva citlivý na silný vietor, môžete ho tiež usmerniť aby strom rástol rovno.

Starostlivosť o stromy v prvých rokoch

Toto obdobie po výsadbe je skutočne kľúčové.Čo sa týka údržby, obzvlášť dôležité je zalievanie Prvé 2-3 roky sa môže vykonávať raz týždenne v normálnych časoch a pravidelnejšie počas obdobia sucha.

Pokiaľ ide o hnojivá alebo kompost, Príjem nie je nutne povinný v prvom roku Je lepšie počkať do druhého roka a potom vložiť málo na základni kmeňa. Nezabudnite odstrániť burinu, aby nenarušila korene.

Prerezávanie stromu je možné vykonať na konci kvitnutia na jeseň alebo začiatkom zimy. Tento čas môžete využiť na odstránenie príliš veľkých alebo ovisnutých konárov, na vyváženie siluety stromu a očistenie kmeňa.

Nezabudnite prikryť pôdu na úpätí stromu organickým mulčom na ochranu pred slnkom najmä v lete, zabránite tak rýchlemu odparovaniu vlhkosti a vyhnete sa aj výskyt nežiaducich burín, ktoré dokážu odoberať živiny, tiež mulč zabraňuje slnku znehodnocovať život v pôde, ktorý je nevyhnutný pre dobrý vývoj stromu.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať a pestovať céder ekologicky.

Pre dobrý prírodný mulč môžete použiť slamu, suché lístie, suchú trávu (bez semien), suché konáre, piliny a zvyšky orezávania.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: