Agroekológia

Ako postaviť ručne vyrobenú hlinenú pec krok za krokom

Ako postaviť ručne vyrobenú hlinenú pec krok za krokom
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Metóda predkov, ktorá sa datuje do veľmi vzdialenej minulosti, pec na surovú zem a slamu sa v posledných rokoch vrátila do centra pozornosti. V tomto článku vás naučíme, ako veľmi jednoducho postaviť ručne vyrobenú hlinenú pec. Použijeme metódu, ktorá potrebuje len slamu, piesok, hlinu a vodu, na jej stavbu nepoužijeme tehly ani cement.

Tento štýl rúry je pomerne jednoduchý na výrobu a veľmi lacný, dokonca takmer úplne bez materiálov, umožňuje využitie miestnych zdrojov, je biologicky odbúrateľný a priedušný.Jeho jedinou nevýhodou je, že ho treba chrániť pred dažďom, preto mu treba postaviť prístrešok, pokiaľ nie je postavený vo vnútri budovy.

Materiály na stavbu hlinenej pece

Hlinená pec sa veľmi jednoducho a rýchlo inštaluje. Tu je zoznam materiálov potrebných na jeho stavbu:

  • ílovitá pôda
  • Slamka
  • Pevná podpera pre rúru
  • Drevené dosky
  • Voda
  • Cal (voliteľné)

Ako vidíte, vyžaduje veľmi málo materiálu.

Ako sa stavia hlinená pec?

Na začiatok budete musieť preosiať hlinitú pôdu, čo najviac odstrániť kamene a iné kamenivo. Je to dosť nevďačná úloha, zaberie to trochu času, ale je potrebné urobiť dobrý mix.

Druhá úloha, trochu dlhá a opakujúca sa, odstrihnite slamené nite, a vytvorte kúsky s veľkosťou 3 až 5 cm. Po dokončení týchto dvoch úloh môžete začať miešať.

Pripravte zmes

Zmes sme robili dosť archaickým spôsobom, na čo sa zameriavala aj realizácia tejto pece, prepojenie s kultúrou našich predkov. Nerešpektovali sme presné proporcie, trochu sme urobili pocit, vizuál a dotyk.

Ak však chcete rešpektovať správne proporcie, zvyčajne sa hovorí, že na 3 alebo 4 objemy slamy je potrebný 1 objem pôdy Voda bude vždy závisieť od množstva zmesi, ktorú chceme pripraviť, musíme pridávať po troškách, kým nedosiahneme požadovanú konzistenciu.

Do veľkej misy alebo do studne v zemi dáme trochu hliny, trochu slamy a trochu vody.Miešame teda pomocou nôh. Musíte dobre miešať a premiešať, aby sa prvky začlenili Pokračujte v pridávaní ďalšej vody alebo hliny, kým nedosiahnete homogénnu zmes, to je ani veľmi suchá, ani veľmi tekutá

Začnite stavať hlinenú pec

Pred stavbou rúry si na základni urobte značky, aby ste vymedzili vnútorné a vonkajšie steny, kde by mali byť dvierka a kde by mal byť komín.

Modelovanie začína výrobou podstavca rúry, čo je jednoducho jej podlaha. Toto je tiež miesto, kde sa bude jedlo variť a kde sa vytvorí spojenie.

Na vytvorenie základne rúry použite rovnakú zmes, ak máte sklenené fľaše, je dobré ich umiestniť na základňu pokrytú hlinou, pomôže to udržať teplotu oveľa dlhšie vnútri rúry .

Tento základ musí pokrývať celý povrch rúry. Robili sme ho 20 centimetrový, pretože keďže je pec postavená na drevenom bubne, bolo lepšie ho urobiť veľmi hrubým, aby sa bubon príliš nerozpálil, alebo dokonca vznietil. Ak postavíte rúru na murovanú alebo betónovú základňu, tento krok nie je potrebný.

Montáž stien rúry

V prvom rade musíme hľadať stred základne, dáme fixku (konár dreva alebo lysina) aby sme mali naše centrum na očiach.

Potom musíte definovať priestor pre dvere, potom urobiť štvorec z dreva s veľkosťou, akú chcete dvere. Nainštalujete ho dočasne, aby ste zdvihli steny a ponechali priestor na neskoršie umiestnenie kovových dverí.

Potom sme začali montovať steny rúry. Väčšina z nich musí mať hrúbku 15 centimetrov, okrem strechy, ktorá musí mať hrúbku 5 centimetrov.

Ideálne je robiť to postupne, aby sa príliš nevysušovala. Inými slovami, premiešajte, potom vymodelujte rúru a tak ďalej.

Aby sme si pomohli nakloniť steny, vyplníme vnútro rúry dobre zhutnenou slamou, rúru vytvarujeme podľa želania a slamu použijeme ako oporu.

Na komín môžete vziať zinkovú rúrku s rovnakým priemerom ako budúci komín a umiestniť ju, keď mezcal vychladne, pokračujte vo formovaní rúry a potom, keď je rúra hotová, musí byť zlikvidovať a zlikvidovať umiestniť komín.

Čím vyššie stúpate, tým viac musíte baliť slamu, aby steny pri stavbe dobre držali, najmä pre strechu, ktorá je tenšia.

Naneste vonkajšiu omietku

O pár dní neskôr je hotová finálna zmes. Čo sa robí len s hlinou a vodou, do prvej vrstvy omietky môžete pridať trochu jemného piesku, do ďalších bez nej a nemala by obsahovať slamu.

Pre dobrý vzhľad Odporúčam zmiešať hlinu s trochou vápna, aby ste získali estetickejší a trvalejší vzhľad.

Konzistencia zmesi musí byť homogénna a konzistentná, ani príliš tekutá, ani príliš hustá.

Mal by sa nanášať v tenkých vrstvách s hrúbkou nie väčšou ako dva alebo tri centimetre, po zaschnutí si všimnete praskliny, Je to normálne, pretože rúra musí byť niekoľkokrát omietnutá.

Druhá vrstva omietky môže byť aplikovaná týždeň po vykonaní prvej alebo niekoľko dní predtým, ak je suché a horúce počasie, a tak ďalej, kým už nepraská, aj keď majte na pamäti. že niektoré praskliny sú normálne. Dôležité je, že dym cez ne neuniká.

Počkajte mesiac, kým vonkajší náter dobre vyschne a budete môcť spáliť slamu vo vnútri rúry, vysušiť a spáliť vnútro.

Spáliť slamu vo vnútri

Je potrebné nájsť si čas na spálenie slamy postupne, aby ste predišli príliš veľkému tepelnému šoku, preto sa vyhýbajte veľkému vzplanúť Táto operácia nám trvala dve hodiny.

FYI, slamka vytvorí veľa dymu, takže sa vyhnite neustálemu státiu pred ňou alebo si chráňte dýchacie cesty. Na úspešné založenie ohňa budete zrejme musieť odstrániť slamku, aby ste vytvorili spaľovací priestor.

Nasledujúci deň alebo nasledujúce dni si môžete urobiť malú rozcvičku. Vďaka tomu rúra pre každý prípad dokončí varenie vo vnútri a jemne ju pripraví na prvé skutočné zahriatie.

Vonkajšok bude vždy surový, preto je potrebné ho chrániť pred dažďami. Môžete postaviť jednoduchú strechu pomocou zinkových plechov nad rúrou, ak ste ju nenainštalovali na chránenom mieste.

Po dokončení všetkých týchto krokov je vaša rúra pripravená na použitie.

Prvé použitia hlinenej pece

Použitie rúry je tiež celkom jednoduché, stačí si v rúre rozložiť oheň. Avšak existuje niekoľko odporúčaní:

- Zapáľte postupne, žiadne veľké plamene. Veľké prasknutie spôsobí príliš veľký tepelný šok, ktorý veľmi rýchlo poškodí vašu rúru a vytvorí veľké praskliny. Preto budete musieť svoj oheň prikladať postupne a neprikladať príliš veľa polená naraz.

- Nepoužívajte príliš veľké polená, skôr malé alebo stredné polená, z rovnakých dôvodov, ako sú uvedené vyššie.

- Pred varením jedla rozložte jeho uhlíky po celom povrchu rúry a nechajte ho niekoľko minút rozohriať.

Čas ohrevu sa bude líšiť podľa vašich potrieb pri varení.Ak ide len o prípravu jedného alebo dvoch bochníkov alebo niekoľkých pízz, postačí 1 hodina, maximálne 1 hodina 30 minút, aby sa vaše prípravy dobre uvarili. Pri väčších množstvách alebo pri dlhšom čase varenia bude čas ohrevu dlhší.

Najskôr budete musieť urobiť nejaké testovanie, je to normálne, okrem prípadu, keď do rúry vložíte teplomer, ten vám dá vedieť, keď je rúra dostatočne horúca.

Údržba hlinenej pece

Údržba rúry nie je veľmi náročná, po čase však budete musieť vyplniť niektoré praskliny a prerobiť výstelku, ktorá je normálne. Nevyhnutne utrpí tepelné šoky súvisiace s ročným obdobím a vlhkosťou.

Neváhajte a skontrolujte, či nie sú veľké praskliny, najmä vo vnútri rúry. Je lepšie niektoré rýchlo obnoviť, ako nechať prasklinu rozšíriť a riskovať rýchlu degradáciu stien alebo podlahy.

Čo sa dá variť v peci zo surovej hliny a slamy?

No, povedal by som, že takmer všetko, čo sa dá variť v tradičnej rúre. Normálne sú tieto pece určené na pečenie chleba a pizze, ale môžete v nich piecť aj koláče, torty, sušienky, gratinované pečivo, pečenú zeleninu.

Môžete teda piecť niekoľko vecí naraz alebo postupne, aby ste optimalizovali ohrev vašej rúry.

Konečné údaje

Na záver by som povedal, že pec na surovú hlinku a slamu sa jednoducho skladá, rýchlo stavia a je veľmi kreatívna.

Hlina a slama sú materiály, ktoré možno nájsť lokálne, vidieť, že sa dokážu samy vyrobiť, a preto majú veľmi nízku uhlíkovú stopu.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Metódy a techniky na stavbu hlinených múrov.

Sú tiež 100 percentne biologicky rozložiteľné a úplne ekologické, pokiaľ sa nepoužíva upravená slama, čo samozrejme neodporúčam.

Drevo je tiež celkom ľahké nájsť a môžete si ho vyrobiť aj sami.

V neposlednom rade vám umožňuje vytvoriť si vonkajšiu kuchyňu, ktorá vás prenesie trochu mimo váš domov a vychutnáte si ročné obdobia.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: