Agroekológia

Ako vyrobiť prírodnú farbu na drevo na báze múky

Ako vyrobiť prírodnú farbu na drevo na báze múky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Počuli ste už o maľovaní múkou? Tiež známy ako "švédska farba", "pšeničná farba" a "okrová farba", je to vysokovýkonná, netoxická vonkajšia farba na vertikálne drevené povrchy. Domáca farba na drevo, vyrobená z jednoduchých ingrediencií, sa ľahko pripravuje doma a ponúka vynikajúcu hodnotu za peniaze. Naučte sa, ako si vyrobiť domácu prírodnú farbu na drevo na báze múky, táto farba je odolná vonku aj v interiéri.

domáca farba na drevo

Farba na múku, naozaj?

Naozaj! V skutočnosti sa všetky farby vyrábajú podľa pomerne jednoduchého základného receptu: pozostávajú z pigmentov (pre farbu), spojív (na spojenie zložiek), rozpúšťadiel (na riedenie a uľahčenia aplikácie farby) a prísad (na dodávajú náteru vlastnosti, ako je rýchlejšie schnutie, ochrana proti plesniam atď.).

Farba na múku, zložená z vody, mydla, ľanového oleja, pigmentov, síranu železitého (prísada do potravín) a múky, funguje skvele, vyžaduje si malú údržbu, vydrží 8-10 rokov, a to , za zlomok ceny priemyselnej farby.

Múková farba je zafarbená prírodnými zeminami, ako je okrová. To vysvetľuje, prečo sa nazýva aj okrová farba. Treba poznamenať, že táto farba môže byť zafarbená aj inými typmi pigmentov, ako sú oxidy železa a iné pigmenty, aby sa získala širšia škála farieb ako prírodné zeminy, ktoré sa líšia medzi žltou, hnedou a červenou farbou.

Prečo používať farbu na múku?

Na celom svete stále viac ľudí objavuje túto lacnú farbu, ktorá dodáva vonkajším dreveným stenám skôr rustikálny matný vzhľad. Mnohí to považujú za zaujímavé kvôli znepokojujúcim vplyvom priemyselných farieb na zdravie a životné prostredie.

Lacnejšia ako farba z obchodu, farba na báze múky je osvedčeným receptom, ktorý neobsahuje škodlivé zložky komerčných farieb a neuvoľňuje žiadne VOC.

Pri farbení okrovou farbou poskytuje obzvlášť dobrú ochranu vonkajším stenám a rôznym druhom dreva: okrová je veľmi nepriehľadný pigment, ktorý poskytuje účinnú ochranu proti ultrafialovým lúčom, ktoré sú zodpovedné za šednutie dreva .

Lakované povrchy nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu a ľahko sa čistia mydlovou vodou. Na opravu a osvieženie vzhľadu nie je potrebné brúsiť; Povrch sa priamo čistí a prelakuje.

Recept na prírodnú farbu na drevo

príprava farby na múku

Prísady na múčnu farbu

Toto sú ingrediencie, ktoré budete potrebovať na získanie 10 litrov domácej farby na múku, ktorá pokryje približne 35 metrov štvorcových na vrstvu. Množstvo môžete upraviť podľa svojich potrieb pri zachovaní proporcií.

 • 8 litrov vody
 • 650 g bielej múky
 • 2,5 kg farbiacej hlinky alebo oxidov železa
 • 1 liter ľanového oleja
 • 100 ml čierne mydlo alebo saponát na riad

Príprava

 • Vo veľkej kovovej nádobe priveďte do varu 7 litrov vody.
 • Múku medzitým rozrieďte v litri vody. Zmes nalejte do vriacej vody a varte na miernom ohni 15 minút za stáleho miešania drevenou vareškou.
 • Pridajte pigmenty a pokračujte v miešaní ďalších 15 minút.
 • Potom pridajte ľanový olej a miešajte ďalších 15 minút.
 • Pridajte tekuté mydlo, premiešajte, odstavte z ohňa a nechajte vychladnúť.
 • Farba je pripravená na použitie. Ak sa vám zdá príliš viskózna alebo hustá, zrieďte ju trochou vody, kým nedosiahnete požadovanú viskozitu.

Aplikácia múčnej farby

nanášanie farby múky
 • Neaplikujte na slnku alebo na príliš vlhké drevo. Teplota musí byť vyššia ako 5 °C.
 • Na nové drevo odporúčame použiť základný náter, ktorý pozostáva z farby zriedenej s 15 až 25 % vody.
 • Na aplikáciu použite štetec. Naneste rovnomerný prvý náter. Farba uschne za menej ako hodinu.
 • Pred nanesením druhého a posledného náteru počkajte aspoň 24 hodín.

Kde sa používa farba na múku?

Farba z múky môže byť použitá len na drevo, či už nové alebo staré, ale musí byť čisté, suché, kefované a/alebo brúsené, zbavené prachu a bez akýchkoľvek iných farieb alebo lakov, ktoré by mohli brániť nechajte farbu preniknúť do dreva.

Nepoužívať na sadrokartónové dosky. Táto farba je ideálna na natieranie vonkajších a vnútorných vertikálnych drevených povrchov; obklady, masívne drevo, dvere a okná atď.

Neodporúča sa však na vodorovné povrchy, ako sú terasy, pretože príliš rýchlo vybledne a opotrebuje sa.

Tomuto náteru by ste sa mali vyhýbať aj na drevo s vysokým obsahom trieslovín, ako je napríklad dub, pretože drevo môže sčernieť, keď vystúpia triesloviny. Živicové drevá, ako je borovica, sú však ideálne na maľovanie múkou.

Tipy na nanášanie a používanie farby na múku

Pretieranie sa dôrazne odporúča približne dva roky po prvej aplikácii. To ochráni drevo v priemere na desať rokov.

Na dosiahnutie hladkej konzistencie je možné počas varenia použiť mechanický mixér.

Nástroje sa dajú čistiť vodou, ale musia sa otrieť.

Čím tmavší je pigment použitý na farbu, tým lepšie vydrží v priebehu času.

Po 8 až 10 rokoch očistite drevo mydlovou vodou a naneste ďalšie dve vrstvy farby.

Konzervácia farby

Farba vydrží jeden až dva týždne, ak ju uchovávate na chladnom mieste a mimo vzduchu (na farbu vo vnútri nádoby umiestnite plastovú fóliu). Pred ďalším použitím sa musí dobre premiešať. Farbu je lepšie pripraviť už pri stavbe.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako vyrobiť prírodné a ekologické farby na všetky typy povrchov.

Naše testy v Jardín Magico ukazujú, že farba bola veľmi dobre zachovaná a použiteľná po 6 mesiacoch skladovania na chladnom mieste a vo vzduchotesnej nádobe, ale skúsenosti sa môžu líšiť.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: