Agroekológia

Kostihojová kaša, ako vyrobiť a použiť toto skvelé hnojivo

Kostihojová kaša, ako vyrobiť a použiť toto skvelé hnojivo
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kostihojová tekutá kaša je nevyhnutná vo všetkých záhradách a najmä v ekologických záhradách. Je to organické a prírodné hnojivo, silné hnojivo, ktoré vám umožní pohnojiť celú vašu záhradu. „Trik“ je v tom, že kostihoj je trváca rastlina, ak si kostihoj raz zasadíte, budete mať hnojivo na celý život. Na kŕmenie rastlín a kvetov je najefektívnejšia tekutá kaša z kostihoja lekárskeho Zistite, ako vyrobiť a aplikovať kašu z kostihoja v sade a záhrade.

kostihojová kaša

Úvod

Kostihojová kaša poskytuje pôde a rastlinám potrebné potaš a dusík, ako aj boro (čo je dobré na kvitnutie) a mnoho stopových prvkov. Ale hlavné pôsobenie kostihojovej kaše (a kostihoja všeobecne) je na úrovni mikrobiálneho života vo vašej pôde vďaka mnohým zložkám, vrátane vitamínov a prírodných hormónov. Tekutá kaša z kostihoja lekárskeho je super účinné hnojivo a kompost

Je to aj prípravok na ochranu plodín, teda napríklad fungicíd alebo insekticíd? Myslí si to veľa záhradkárov. S týmto názorom ale úplne nesúhlasíme. Fungicídna úloha kostihojovej kaše nie je dokázaná, ale použitím tohto „odvaru“ budú vaše rastliny lepšie, odolnejšie voči chorobám a vôbec sa nenakazia „ovčie kiahne“, ktoré existujú!

Ako vyrobiť kostihojovú kašu

Výroba kostihojovej kaše je veľmi jednoduchá. Vytváranie hnojovice z kostihoja je vynikajúcim bezplatným prírodným hnojivom.

Kroky, ktoré je potrebné dodržať pri výrobe kostihojovej kaše

  • Zrežte rastliny kostihoja na asi 5 cm od zeme.
  • Listy, stonky a kvety nakrájajte na veľké kusy.
  • Nasekaný kostihoj vložte do nekovovej nádoby.
  • Odvážte približne množstvo nakrájanej kostihoja lekárskeho.
  • Pridajte 10 litrov vody na každé kilo kostihoja lekárskeho.
  • Na nádobu nasaďte veko, aby ste sa vyhli zápachu a prítomnosti múch.
  • Ponechajte nádobu na mieste mimo priameho slnečného žiarenia.
  • Zmes občas premiešajte (stačí raz týždenne).

Kostihojová kaša je pripravená na použitie, keď už takmer nie sú žiadne bublinky (15 dní v lete, 1 mesiac v chladnom období ). Po dokončení musíte prefiltrovať kašu veľmi jemnou látkou, napríklad dámske pančuchy.

Rozrieďte tekuté hnojivo v 1 litri tekutého hnojiva v 10 litroch vody a teraz ho možno použiť ako prírodné hnojivo . NIKDY nepoužívajte surový hnoj.

Kedy pripraviť kostihojovú kašu

Kostihoj môžete kompostovať už na jar, keď začnú rásť listy. Túto operáciu môžete podľa potreby opakovať aj niekoľkokrát do roka. Listy kostihoja pokojne často strihajte (ideálne je raz za mesiac). Celú rastlinu zrežete na pár centimetrov od zeme, asi 5 cm bude v poriadku.Zabráni sa tým rozvoju múčnatky

Ak máte príliš veľa tekutej hnojovice, odrežte listy a použite ich na iný účel: mulčovanie pôdy, aktivátor kompostu atď.

Použitie kostihojovej kaše

Kostihojová kaša je skvelé prírodné hnojivo. Použite ho na svoje kvety, na záhradu, na kríky a ovocné stromy.

Kostihojová kaša je bohatá na alantoín. Podporuje rast rastlín, ale najmä kvitnutie a rodenie. Preto by sa mal používať prednostne v rastlinách, ktoré produkujú kvety a plody.

Kostihojová kaša je veľmi užitočná v domácej záhrade, ale tiež poskytuje výnimočné výsledky v zeleninovej záhrade, na paradajkách a tekviciach. Napríklad raz za 10 dní dajte ½ litra zriedenej kostihojovej kaše na spodok každej rastliny paradajky.

« Vždy pamätajte na zriedenie 1 litra čistej kostihojovej kaše v 10 litroch vody «

Frekvencia používania kostihojovej kaše

Odporúčame vám dať zriedenú kašu z kostihoja na úpätie vašich zeleninových rastlín. Základ rastlín paradajok, cukety, baklažánu a póru môžete zalievať každý týždeň alebo každých 10 dní a aspoň raz za štrnásť dní.

Kostihojová kaša by sa mala aplikovať hneď po presadení alebo vysadení rastliny, a to až do konca zberu.

Lieči kal z kostihoja lekárskeho?

Toto je pomerne častý nápad, o ktorom sa hovorí medzi záhradkármi. Z našej strany používame hnojovicu z kostihoja na kŕmenie rastlín a zlepšenie mikrobiálneho života v pôde, ale neveríme, že dokáže vyliečiť rastliny.

Na druhej strane, ak sú vaše rastliny dobre kŕmené kalom z kostihoja, bude sa im dariť dobre a nebudú chytať všetky choroby, ktoré sú tam vonku, pretože kostihoj poskytuje veľa základných živín pre pôdu našej krajiny. plodiny, a preto sa rastliny budú tešiť dobrému zdraviu.

Čo mám robiť, ak mám priveľa kostihoja lekárskeho?

V lete budete mať nevyhnutne prebytok listov kostihoja lekárskeho; Pripravte si prebytočnú tekutú kašu, ktorú prefiltrujete a odložíte na budúcu jar. Majte na pamäti, že len 10 stôp dobre kŕmeného skorocelu môže produkovať dostatok tekutého kompostu pre záhradu s rozlohou 10 až 1 500 štvorcových stôp.

Ako konzervovať kostihojový hnoj?

Ak je kal veľmi dobre prefiltrovaný, možno ho skladovať 6 mesiacov a dokonca 1 rok Skladujte tekutý kal v čiernych nádobách pri tieň, ak je to možné. Ak máte prebytok, ktorý sa vyrába už nejaký čas, môžete ho pridať do kompostu (tekutá kaša poslúži ako aktivátor kompostu).

Aký typ kaše si vybrať? Kostihojová alebo žihľavová kaša?

Toto je vynikajúca otázka, ale odpoveď je jednoduchá; Ak môžete, použite oba druhy tekutej kaše, navzájom sa dopĺňajú a absolútne si nekonkurujú.

Tekutá žihľavová kaša podporuje rast, používajte ju prednostne na mladé rastliny. V tomto odkaze sa dozviete, ako vyrobiť žihľavovú kašu a ako ju používať.

Tekutá kaša z kostihoja lekárskeho podporuje kvitnutie, použite pred objavením sa kvetov a potom na zvyšok rastliny.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako vyrobiť organické tekuté hnojivá

Môžete tiež zmiešať dva druhy tekutého hnojiva alebo si vyrobiť tekuté hnojivo zmiešaním pol na pol žihľavových listov a skorocelu. Dosiahneme tak skutočne kompletné hnojivo; zásobovanie pôdy dusíkom zo žihľavy a potaše, bóru a alantoínu z kostihoja lekárskeho.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: