Tipy do záhrady

Ako bezpečne presadiť strom

Ako bezpečne presadiť strom
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Keďže záhrada je v neustálom pohybe, pretože nápady na dizajn jedného dňa rýchlo ustupujú novým projektom, môže sa stať, že okrasný alebo ovocný strom vysadený v predchádzajúcich rokoch alebo sezónach bude potrebné presunúť na iné miesto. Ako sa potom môže transplantovať bez toho, aby sa bránilo jeho vývoju? Zistite, ako bezpečne a efektívne presadiť strom.

transplantačný strom

Kedy presadiť strom?

Jeseň je najlepším obdobím na výsadbu listnatých stromov a kríkov, no zároveň je ideálny čas na ich premiestnenie.

Na zvýšenie šancí na zotavenie je nevyhnutné, aby bol strom presadený počas tohto obdobia vegetačného pokoja, ktoré trvá od neskorej jesene do skorej jari.

S premiestnením stromu počkajte do priaznivého počasia:

  • Ideálne je presadiť stromček neskoro popoludní, keď slnko nie je príliš silné, pomôže to rýchlejšiemu zotaveniu.
  • Počas silných dažďov alebo tesne po nich sa neodporúča presádzať, pretože pôda nasiaknutá vodou je ťažko spracovateľná.
  • V období mrazov sa vyhnite presádzaniu stromu, pretože pôda sa ťažko kopá a najmä v chladnom počasí hrozí popálenie oslabených koreňov.

Presádzajte strom krok za krokom

Začnite tým, že okolo kmeňa pomocou lopaty nakreslíte kruh asi 50 cm. V ílovitej pôde použite vidlovú lopatu na rozbitie kôry na povrchu.

V rámci tohto veľkého kruhu nakreslite lopatou druhý kruh, asi 40 cm od kmeňa.

Medzi týmito dvoma kruhmi vykopajte kruhovú priekopu hlbokú aspoň 40 cm. Dlhšie, plytšie korene sa tu čisto odrežú.

Potom vyčistite trochu pôdy okolo okrajov kruhu, aby nástroj mohol prejsť pod koreňový bal (korene). Ostrým úderom vyreže hlbšie korienky.

V závislosti od výšky a veku stromu môže byť na čisté prerezanie hrubších koreňov potrebná malá pílka.

Kúsok po kúsku posúvajte strom do strán a nahor, až kým nebude koreňový bal úplne zbavený zeminy. Pokúste sa ho odstrániť s čo najväčším množstvom pôdy pri jeho koreňoch.

Potom ju zabaľte kúskom geotextilnej fólie, vrecoviny alebo igelitového vrecka, aby sa pôda pri preprave na fúriku nerozpadala.

Zasaď strom na jeho novom mieste

Vykopte novú výsadbovú jamu nie oveľa hlbšiu ako koreňový bal, ale oveľa širšiu. Koreňový systém tam nájde pružnú pôdu priaznivú pre svoj vývoj.

Vidličkou lopatou uvoľnite dno a nasypte dve alebo tri lopaty hnojiva alebo kompostu, aby ste ho premiešali so zvyškom.

Umiestnite strom na spodok jeho nového miesta, vzpriamene a odstráňte kryt koreňového balu.Nezabudnite zapichnúť strom, ktorý je ešte mladý, najmä ak na vašom dvore fúka pravidelné poryvy vetra, ale neviažte kravaty príliš pevne, aby ste ho neuškrtili.

Naplňte jamu zmesou rovnakých dielov záhradnej pôdy a kompostu. V polovici naplnenia výdatne zalejte, aby sa pôda začala jemne ubíjať.

Môže byť zaujímavé prečítať si: Ako zasadiť strom, celý sprievodca

Potom naplňte zeminou, kým nebudú pokryté všetky korene. Pred pokrytím pôdy organickým mulčom zakončite výdatnou zálievkou.

O niekoľko dní znova nahromadte pôdu a vytvorte zavlažovaciu nádrž okolo novovysadeného stromu (malá diera, ktorá zhromažďuje vodu na zavlažovanie).

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: