Tipy do záhrady

7 nápadov na vytvorenie vertikálnej záhrady doma

7 nápadov na vytvorenie vertikálnej záhrady doma
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

To, že máte malú záhradku alebo malý priestor na pestovanie, hoci len balkón, neznamená, že nemôžete mať zeleninovú záhradku. Niektoré plodiny sa dajú bez problémov pestovať aj na malom priestore a o to viac to platí v prípade vertikálnej záhrady. Naučíme vás, ako urobiť vertikálnu záhradu; naučte sa rôzne typy vertikálnych záhrad na pestovanie na balkóne alebo v malých záhradách.

Predtým, ako vám ukážeme príklady, musíme vziať do úvahy, že táto pestovateľská technika, hoci je veľmi praktická, sa nedá aplikovať na všetku zeleninu. Vyhnite sa tým, ktoré zaberajú príliš veľa miesta alebo vyžadujú príliš veľkú hĺbku pôdy.

Väčšina aromatických rastlín sa prispôsobí, zo zeleniny môžeme spomenúť šaláty, malé paradajky, papriku, cibuľu, reďkovky, cesnak… a z ovocia budú najľahšie pestovať jahody.

Ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že bude vyžadovať pravidelnú zálievku, keďže tento typ pestovania je podobný pestovaniu rastlín v kvetináčoch alebo na balkónoch, takže pôda pomerne rýchlo vysychá.

Nakoniec, ako pri všetkých zeleninových záhradách, vyhraďte si vonku slnečné miesto.

Vrecková záhrada

Tento prvý príklad je určite jedným z najproduktívnejších, pretože nájdeme pomerne veľké množstvo rastlín na šírku aj výšku. Možno si predstaviť výrobu vreciek až do výšky 2 m (ale na zber je potrebné zabezpečiť rebrík) a cez celú šírku steny.

Môžete ich zavesiť aj na balkónové zábradlie, na pevné drôtené pletivo, na drevenú mrežu.

Vreckové súpravy sú komerčne dostupné na vytvorenie vertikálnej záhrady alebo si môžete vytvoriť vlastnú. V tomto prípade použite tkaninu, ktorá prepúšťa vodu, je odolná voči vlhkosti a je dostatočne pevná, aby udržala váhu pôdy a rastlín.

Záhrada v kvetináčoch

Blízkou variáciou na vyššie uvedené riešenie je pestovať zeleninu v kvetináčoch a potom ju zavesiť vysoko na konštrukciu.

Esteticky sa môžete pohrať so vzhľadom črepníkov, alebo dokonca použiť dierované dózy na dne. Neváhajte miešať zeleninu, bylinky a kvitnúce rastliny a prečo nie jedlé kvety!

Dobrým nápadom na recykláciu je použiť plastové fľaše a zavesiť ich pomocou povrazov.Som však trochu skeptický, pokiaľ ide o priehľadnú nádobu, pretože korene neznášajú svetlo a tiež slnko veľmi zahrieva pôdu, ale jedným z riešení je natrieť fľaše svetlou farbou, aby odrážali slnečné svetlo.

Schodisko Záhrada

Pestovanie na balkóne ste už určite vyskúšali, najmä v prípade aromatických rastlín. Ale našou počiatočnou myšlienkou je stále urobiť vertikálnu záhradu, takže tu je niekoľko príkladov na prekrytie niekoľkých kvetináčov, a tak maximalizovať využitie priestoru.

Najjednoduchším riešením je použiť dva schodíky a umiestniť balkónové boxy na miesta určené pre stupne. Debničky, ktoré sú rozložené, neposkytujú tieň a rastliny profitujú z maximálneho slnečného žiarenia.

Týmto systémom sa môžete inšpirovať aj vy a vytvoriť si vlastnú personalizovanú verziu.

Záhrada v odkvapoch

Myšlienkou je použiť žľaby, ktoré sa používajú na zachytávanie vody zo striech, ako kvetináče. Samozrejme, keďže nie sú hlboké, preto bude potrebné vyberať zeleninu so slabým koreňovým systémom.

Potom môžete káblovody prekrývať. Napriek tomu nechajte medzi nimi dostatok priestoru, aby rastliny mohli zachytiť svetlo a dobre rásť smerom nahor.

Na výrobu žľabov môžete použiť pvc rúrky a rozrezať ich na polovicu.

Ovocný sad s paletami

Keďže je tak módne vytvárať nábytok a iné doplnky z paliet, prečo nie vertikálnu záhradu?

Sú dve možnosti: vytvorte črepníky s rovnakou paletou alebo do nej vložte črepníky.

Nezabudnite skontrolovať, či drevo palety nie je ošetrené chemickými prípravkami (to je najmä prípad paliet určených na skladovanie materiálov vonku).

Stena na vertikálne pestovanie

Na stene rastlín môžu byť kvitnúce rastliny, ako aj ovocie a zelenina. Máte tiež možnosť postaviť si ho svojpomocne alebo kúpiť v záhradnom centre. Princíp pestovania je rovnaký ako pri drevených paletách.

Popínavá zelenina

Tento posledný príklad je celkom jednoduchý: ak chcete vertikálnu záhradu, použite popínavú zeleninu alebo aspoň zeleninu, ktorá rastie do výšky a beží v ráme. To je prípad fazule, hrachu, niektorých tekvicovitých rastlín a paradajok.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: 9 spôsobov využitia novín v záhrade a sade.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: