Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať šťavel organicky

Ako pestovať a pestovať šťavel organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Sorrel je aromatická bylinná zelenina a korenie s kyslou chuťou, ktorú niektorí nemajú radi, ale iní ju majú veľmi radi, pričom jej chuť opisuje ako štipľavú a horkú. Šťavel je trváca rastlina z čeľade polignácovité. Tvorí ružicu oválnych, zelených a jemných listov s osviežujúcimi vlastnosťami. Šťavel obyčajný na poliach má v lete malé červenkastozelené kvety, zhromaždené v dlhých vzpriamených zhlukoch, ktoré dosahujú výšku 1 m. Naučte sa pestovať šťavel organicky.

pestovať šťavel

V akej pôde by sa mal šťavel pestovať?

Sorrelovi sa darí v ťažkých, ílovitých pôdach silne zaťažených humusom. Dokonale sa prispôsobuje kyslým pôdam. Poskytnite hlbokú, chladnú pôdu bohatú na dusík.

Pri akej expozícii by sa mal šťavel pestovať?

Vyberte si polohu v polotieni bez priameho slnka v lete.

Kedy a kde zasadiť šťavel?

Šťavel (Rumex acetosa) sa vysieva na jar alebo v lete buď priamo na chránené miesto v záhrade alebo v škôlke. Keď majú vyvinuté 4 alebo 5 listov, v prvom prípade je potrebné sadenice preriediť av druhom prípade rastliny presadiť.

V horúcom počasí trvá klíčenie 6 až 10 dní a ešte rýchlejšie, ak boli semená namočené vo vode na 24 hodín. Čo sa týka zberu, môže začať asi 2 až 3 mesiace po zasiatí.

Pestovanie šťaveľu je jednoduché v polotieni, chránenom pred spaľujúcim slnečným žiarením uprostred leta, v pomerne ľahkej, bohatej a sviežej pôde, nie však vápenatej. V ideálnom prípade by mala byť pôda obohatená hnojivom 3 alebo 4 mesiace predtým. Tiež, čím suchšia pôda, tým kyslejšiu bude šťavel chutiť.

Rozdelenie veľkého šťaveľového chodidla do niekoľkých malých skupín, ktoré sa majú okamžite presadiť, sa praktizuje na jar. Tento spôsob rozmnožovania umožňuje rýchlejšie získať mladé rastliny s mäkšími listami.

Výsadba šťaveľov zakúpených v záhradnom centre bude tiež vykonaná na jar.

Vysievajte prednostne na pribúdajúcom mesiaci, teda v „listový“ deň, ak ste zvyknutí riadiť sa lunárnym kalendárom, a presádzajte pri ubúdajúcom mesiaci.

Ako pestovať šťavel?

zasiať šťaveľ

Ak sadíte na miesto, vyberte si v sade alebo bylinkovej záhrade chránené miesto, aby šťaveľ netrpel horúčavami a páliacim slnkom, ktoré by ho zhorkli.

Riadková výsadba sa vykonáva do plytkých brázd vzdialených od seba 25 – 30 cm, každé 2 – 3 cm umiestnite semienko do hĺbky 1 cm, zľahka naplňte pôdu zeminou, aby ste zakryli semená, a zalejte miernym dažďom . Pôda by mala zostať chladná a vlhká až do zdvihnutia.

Tenká na 20 – 25 cm, keď sú sadenice v štádiu 4 – 5 listov, alebo sadenice presaďte zo škôlky na ich konečné miesto v sade, pričom medzi jednotlivými rastlinami dodržujte rovnakú vzdialenosť pre ďalší vývoj.

Vodný šťaveľ, len čo pôda vyschne, aby nemal príliš kyslú chuť. Odstráňte burinu okolo rastlín, aby ste zabránili ich napadnutiu.

Úroda šťavela

zber šťavel

Keď potrebujete šťavel, odrežte listy jeden po druhom podľa svojich potrieb, aby ste nepoškodili srdce rastliny. Budete musieť odrezať stonky kvetov hneď, ako sa objavia, pretože vyčerpávajú rastlinu tým, že idú do semena; ale ak chcete získať semená, nechajte jedno v kvete, z ktorého získate semená, ktoré koncom leta zhnedli.

Split Sorrel

V nasledujúcich rokoch, ak chcete rozmnožiť alebo obnoviť stonky šťavela, jednoducho rozdeľte pne lopatou. Sadenice odstráňte a v prípade potreby odrežte časť koreňov záhradníckymi nožnicami. Takto regenerujte sadenice. Využite príležitosť na plenie buriny medzi trsmi za pochodu a na odstránenie všetkých slimákov. Okamžite vložte slimáky do bohatej pôdy a polievajte ich, kým sa opäť neožijú.

Odrody šťaveľu

  • Sorrel veľký: Najrozšírenejšia odroda. Veľmi rustikálne s listami s veľmi príjemnou kyslou príchuťou.
  • Veverička fialová: Dekoratívna šťaveľ s fialovými žilkami, ktoré štrukturujú jej predĺžené listy. To mu dáva veľký estetický záujem a dodáva záhrade farbu.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať a pestovať špenát organicky.

  • Panenský šťovík: Veľmi produktívna a odolná odroda, ktorá sa takmer nikdy nevysieva (množí sa delením trsov). Jeho listy majú menej kyslú chuť ako listy iných odrôd. Dobrá zimná produkcia.
  • Purple Sorrel: Veľmi krásny dekoratívny šťavel s fialovými listami, veľké kyslé listy sú chutné varené, v polievkach alebo omeletách.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: