Tipy do záhrady

Rozmnožujte a rozmnožujte rastliny odrezkami (stonkami)

Rozmnožujte a rozmnožujte rastliny odrezkami (stonkami)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Rozmnožte si svoje rastliny sami, je to zábavné a lacné. Objavte jednu z najbežnejších metód rozmnožovania rastlín. Uvidíme, ako urobiť odrezky na množenie rastlín rezaním stoniek. Je možné odobrať odrezky z takmer akejkoľvek rastliny, ktorú si želáte. Rozmnožovanie rastlín pomocou stoniek je pomerne jednoduché.

Čo je to rezanie?

Rez je výsledkom odrezania vetvy alebo stonky, ktorá sa používa na rozmnožovanie pomocou techniky rozmnožovania rastlín. Princíp je jednoduchý, vezmeme si kúsok rastliny, ktorú ideme presadiť, aby sa z nej vyvinuli nové korene a zrodila sa nová rastlina.

Ako robiť rezy? Rôzne techniky rezania

Tradičný rez na zemi

Koná sa od jari do jesene. Je to najbežnejšia technika používaná pre trvalky, kríky alebo stromy.

1. Vezmite nezarovnanú stonku 10-15 cm dlhú zo stromu alebo kríka.

2. Odstráňte listy zo spodnej polovice stonky.

3. Zasaďte túto stonku do zmesi pôdy a piesku.

4. Pôdu udržujte vždy vlhkú, aby sa vytvorili nové korene.

5. Po niekoľkých mesiacoch alebo keď rastlina javí známky nových listov, môžete rastlinu presadiť do zeme alebo kvetináča.

Výrez vo vode

Robí sa na jar alebo v lete. Je to technika používaná pre izbové rastliny a niektoré vonkajšie rastliny, ako je oleander alebo vŕba.

1. Vezmite nezarovnanú stonku dlhú 10-15 cm.

2. Odstráňte listy zo spodnej polovice stonky.

3. Vložte stonku do pohára s vodou.

4. Počkajte, kým sa objavia viaceré korene

5. Presádzajte do kvetináča alebo do zeme, keď je viditeľný dostatok koreňov.

Strih s podpätkami

Koná sa od jari do jesene. Ideálne riešenie pre dreviny (drevotvorné) rastliny ako rozmarín, vistéria, kríky a stromy.

1. Odstráňte sekundárnu stonku, pričom si ponechajte časť (1 cm) hlavnej stonky, z ktorej pochádza.

2. Pätku zasaďte do zmesi zeminy a piesku.

2. Ak sa udržiava vlhká, z pahýľa sa vyvinú nové korene.

5. Po niekoľkých mesiacoch presaďte do zeme.

Chorvátsky strih

Koná sa v lete a začiatkom jesene. Technika je dosť podobná strihaniu päty, až na to, že hlavná časť stonky by mala byť aspoň 1,5 cm dlhá. Odporúča sa pre pomaly rastúce zakorenené rastliny, ako je vinič alebo baza.

Kedy rezať? Najlepší čas na odber odrezkov

Vyrábanie odrezkov je chúlostivá operácia – niektoré rastliny sa však množia ľahšie ako iné – čo sa musí robiť v určitom čase. V skutočnosti moment rezu závisí od druhu rastlín, ktoré sa majú rozmnožovať, ale aj od typu rezu, keďže existujú rôzne metódy, ktoré sa viac či menej naučili.

Najlepší čas na odrezky a rozmnožovanie rastlín je Krídlajúci mesiac, v tejto fáze sa stáva, že miazga rastlín má tendenciu ísť dole ku koreňom, potom vďaka tomuto javu dosiahneme väčší úspech pri množení rastlín.

Vediac, že najklasickejšia technika spočíva v odobratí úlomku rastliny a jej zasadení do substrátu, tento musí byť odrezaný z pôvodnej rastliny, keď je mladá a má aspoň tri uzly, na dĺžku 10 až 15 cm. Toto je známe ako polootvorený rez (základňa rastliny je tvrdá, ale špička stále rastie).

Rezanie je možné vykonať aj v jeseni, ale aj v zime a skoro na jar, s tvrdým a spiacim drevom. V tomto prípade sa odrezky nazývajú odrezky zo suchého dreva.

Pamätajte si odrezky nechajte v tieni, kým nezačnú rásť nové listy, potom ich umiestnite do čiastočného tieňa, aby nezostali príliš trpia a môžu nadobudnúť silu, keď má veľa nových listov a trochu vyrastie, môžete ho presadiť na požadované miesto.

Rastliny, ktoré sa dajú rozmnožovať

Môžete rezať viacročné rastliny, kríky, stromy, popínavé rastliny, izbové rastliny, sukulenty… Väčšinu rastlín možno rozmnožovať odrezkami. Ak nie, vždy je možné zasiať alebo stratifikovať.

Používanie prírodných hormónov na odrezky

Pred zasadením odrezkov do zmesi zeminy a piesku je dobré spodnú časť stonky namočiť hormónom na odrezkya tým napomôcť obnove stonky, aby začala dávať korene. Nech si však vyberiete ktorúkoľvek možnosť, stačí naniesť malé množstvo zvoleného produktu na spodný koniec stonky. Tu je niekoľko domácich receptov na výrobu vlastných prirodzených hormónov z odrezkov:

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako vyrobiť prírodné a organické zakoreňovacie činidlá

Riešenie na báze vŕby namočením vŕbových stoniek do vody: Nalejte vriacu vodu do misky a pridajte stonky/konáriky vŕby .Ak necháme 24 hodín lúhovať, voda zhustne a to je to, čo potrebujeme. Potom prefiltrujte a vložte zmes do fľaše. Roztok vydrží na chladnom mieste dva mesiace.

Ďalším veľmi účinným riešením je zakoreniť šošovicou: Niekoľko šošoviek nechajte cez noc namočené, na druhý deň by ste mali vidieť, že sú začala klíčiť, to je dobré znamenie, pretože potrebujeme, aby šošovica vyklíčila, aby sme ju získali nad kotyledónmi, čo nám pomôže urýchliť proces zakoreňovania našich odrezkov. Rozdrvte šošovicu tou istou namáčacou vodou a získate trochu hustú tekutinu, pretože pomocou nej môžete namočiť odrezky a zasadiť ich.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: