Záhradné plodiny

10 najlepších ovocných stromov na pestovanie v kvetináčoch

10 najlepších ovocných stromov na pestovanie v kvetináčoch
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Mnohé ovocné stromy rastú dobre v kvetináčoch, vďaka čomu sú ideálne na terasy a balkóny. Myslíte si, že na pestovanie ovocia potrebujete veľkú záhradu? Potom sa zamyslite znova. Mnohé druhy ovocia, vrátane jabĺk, čerešní a pomarančov, budú dobre rásť v kvetináčoch alebo nádobách. To znamená, že si môžete vypestovať vlastné ovocie v malej záhrade, na terase alebo dokonca na balkóne. Zistite, ktoré ovocné stromy možno sadiť do kvetináčov a bez väčšej starostlivosti

Pestujte ovocné stromy v kvetináčoch

Mnohé dnešné kompaktné ovocné stromy a moderné podpníky produkujú menšie kríky a stromy a sú zamerané na menšie záhrady. Nižšie si vyberte odporúčané podpníky a odrody na pestovanie v kvetináčoch a dajte im čo najväčšiu šancu umiestnením kvetináčov na čo najlepšie miesto, väčšine plodov sa darí na slnku.

Ovocné stromy, kríky a rastliny pestované v kvetináčoch bude potrebné polievať a kŕmiť pravidelnejšie ako tie, ktoré sú vysadené v zemi. Udržujte svoj ovocný strom v kvetináči dobre napojený a kŕmený a čoskoro budete zbierať svoje vlastné chutné ovocie.

Jablká

črepníkové jablko

Vďaka zakrpateným koreňom jablká dobre rastú v kvetináčoch. Zasaďte ich do takého veľkého kvetináča, aký máte vy, a doprajte mu miesto chránené pred vetrom a slnečné.Ak máte miesto len pre jednu rastlinu, vyberte si samosprašnú odrodu alebo „rodokmeň“ naštepený na niekoľko odrôd jabloní.

Veľkosť črepníka: šírka 45-50 cm

Čierne ríbezle

črepníkové čierne ríbezle

Čierne ríbezle sú atraktívne rastliny a kvety sú užitočné pre včely. Zmiešajte niekoľko hrstí piesku do kompostu a umiestnite strom na plné slnko. Ak chcete povzbudiť rastliny, aby vyvíjali výhonky od základne, zasaďte ich hlboko, asi 6 cm pod pôdnu značku pôvodnej nádoby.

Veľkosť črepníka: šírka 45-50 cm

Čučoriedky

čučoriedky v črepníku

Čučoriedky potrebujú kyslú pôdu, ktorú je ľahké poskytnúť v kvetináči (vyberte vresoviskovú zmes bez rašeliny).Majú tiež pekné ovocie a kvety a atraktívne jesenné listy. Poskytnite im chránené slnečné miesto a ak je to možné, polievajte ich dažďovou vodou namiesto vody z vodovodu. Chráňte zrelé ovocie pred vtákmi.

Veľkosť črepníka: 30 cm

Čerešne

črepníková čerešňa

Čerešne sú ideálne na pestovanie v nádobách, s množstvom kvetov na jar, plus letné ovocie a často živú farbu listov na jeseň. Sladké odrody potrebujú slnko, zatiaľ čo kyslé odrody, ako sú čerešne morello, tolerujú viac tieňa. Majú plytké korene, preto by sa mali v prvom roku a v každom období sucha dobre polievať.

Moderné čerešne sú samosprašné, takže na zabezpečenie dobrej úrody potrebujete iba jeden strom, ak dokážete udržať vtáky preč.Nutnou obranou pri dozrievaní ovocia môže byť umiestnenie siete. Očakávajte, že keď sa strom usadí, budete mať krásne kvety a veľa ovocia. Pestujte čerešne ako ker na trpasličom podpníku alebo ako vejár pri teplej stene.

Veľkosť črepníka: šírka 60 cm

Slivky

črepníkové slivky

Slivky v kvetináčoch možno tiež premiestniť na správne miesto, aby sa skoré kvety chránili pred mrazom, a ak je to potrebné, prikryte ich rúnom. Slivky potrebujú dobrú drenáž, preto do kompostu pridajte dostatok piesku. Vyberte si samosprašnú odrodu, ak máte priestor len pre jednu rastlinu.

Tieto prispôsobivé stromy prinášajú ťažkú úrodu s veľmi malým dopytom na oplátku. Prerezávanie je minimálne (a určite by sa oň nikdy nemalo pokúšať okrem leta, aby sa predišlo plesňovej infekcii) a väčšina z nich je samooplodná.

Jediná vec, ktorú vyžadujú, je preriedenie vyvíjajúcich sa plodov; v opačnom prípade majú slivky tendenciu produkovať príliš veľa sliviek jeden rok a potom nič. Slivky sa vo výške leta stenčujú, takže sú od seba vzdialené asi 3 cm. Slivky rastú ako ker na trpasličom podzemku alebo ako vejár.

Veľkosť črepníka: šírka 60 cm

Figy

črepníkové figy

Figy sú ideálne do nádob a črepníkov, pretože najlepšie plodia, keď je ich rast obmedzený. Poskytnite im teplé, slnečné miesto a dobre ich polievajte.

Na zabezpečenie rastu chladného podnebia chráňte malé ovocie počas zimy tak, že okolo nich uviažete rukávy z bublinkovej fólie, pričom ich necháte otvorené, aby vzduch mohol naďalej cirkulovať.Akékoľvek ovocie väčšie ako hrach na jeseň by sa malo odstrániť a rastúce výhonky odštipnúť zo stromu začiatkom leta, aby na jednom výhonku zostalo iba päť listov.

Umiestnite na slnečné, chránené miesto, dobre polievajte a každé dva týždne počas vegetačného obdobia kŕmte tekutými riasami.

Veľkosť črepníka: šírka 35-45 cm

Egreše

črepníkové egreše

Egreše sú veľmi produktívne, takže na malom priestore získate veľa ovocia. Najlepšie rastú na slnečnom, chránenom mieste, aj keď niektoré plody nasadia do tieňa. Okolo kvetináča nechajte priestor, aby ste zabezpečili dobré prúdenie vzduchu okolo rastlín.

Veľkosť črepníka: šírka 30 cm

Broskyne a nektárinky

črepníková broskyňa

Stromy broskýň a nektáriniek sú odolné, ale ich kvety nie, takže ich pestujte na slnečnom a chránenom mieste, ak chcete, aby prinášali ovocie. Keď sa objavia kvety, prikryte strom rúnom, aby ste ho ochránili.

Hoci sú oba stromy samosprašné, môžu využiť malú pomoc s opeľovaním, aby sa zabezpečila dobrá úroda: Keď sú kvety otvorené, jemne oprášte peľ mäkkou kefou a rozotrite ho po okolí. kvet .

Veľkosť črepníka: šírka 45 cm

Hrušky

črepníková hruška

Zrelá hruška je úžasná vec, ale keďže hrušky kvitnú skoro, neskoré mrazy môžu poškodiť úrodu.Pre istotu prikryte konáre rúnom, ak pri predpovedi mrazov kvitnú. Hrušky môžu rásť ako ker na trpasličom podpníku alebo ako kordón, mreža, kordón alebo dvojitý U.

Veľkosť črepníka: šírka 45 cm

Calamondínový pomaranč

Črepníkový Clamodin Orange

Calamondínový pomaranč je možno tou najlepšou voľbou na pestovanie v kvetináčoch. Tieto stromy neustále produkujú intenzívne voňajúce kvety, z ktorých sa vyvinú malé okrúhle plody, ktoré sú príliš kyslé na to, aby sa dali jesť surové, ale je z nich lahodný, kyslý džem.

Môžu sa tiež nakrájať na kúsky a pridať do studených nápojov. Najväčším benefitom pomarančov Calamondin (X Citrofortunella microcarpa) je však to, že sú to jediné citrusy, ktoré dokážu prežiť v interiéri.Môže sa dokonca pestovať v interiéri po celý rok.

Údržba ovocných stromov na terase alebo balkóne

Veľkou výhodou pestovania ovocných stromčekov v kvetináčoch na balkóne alebo terase je, že sa dajú ľahko premiestniť, aby boli chránené pred zimnými mrazmi alebo nepriaznivým počasím.

Vzhľadom na malé množstvo pôdy dostupnej na pestovanie však v lete nastáva problém. Keď je horúco, pestovateľský substrát rýchlo vysychá. Preto treba dávať veľký pozor na zálievku. Tvárou v tvár tomu možno nájsť veľmi jednoduché riešenie. Inštalácia markízy môže napríklad vytvoriť veľkú plochu tieňa v najteplejších popoludňajších hodinách, pretože ovocné stromy pestované v kvetináčoch sú krehkejšie ako v zemi.

V črepníku alebo nádobe je množstvo dostupného jedla tiež kľúčom k dobrej úrode. Je potrebné často (aspoň raz za mesiac) prihnojovať hnojivom bohatým na potaš.Dávajte pozor aj na úroveň terénu. Pridajte viac, keď strom spotrebuje živiny na tvorbu dreva, listov a ovocia.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako a kedy hnojiť rastliny v črepníkoch.

Nakoniec, na balkóne sa pozrite na hmotnostný limit. Terakotové kvetináče sú ťažké, ešte ťažšie, keď sú naplnené zeminou a strom je úplne dospelý.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: