Starostlivosť o rastliny

Ako prirodzene bojovať proti múčnatke a predchádzať jej

Ako prirodzene bojovať proti múčnatke a predchádzať jej
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Oidium je huba, ktorá infikuje rastliny. Toto ochorenie postihuje väčšinu stromov, kríkov a zeleniny, ale aj kvitnúce rastliny, ako sú ruže. Múčnatka postihuje najmä listy, výhonky a plody. V tomto článku uvidíme symptómy na identifikáciu tejto huby, preventívne metódy a ako organicky eliminovať múčnatku a bojovať proti nej.

biele škvrny na listoch

Príznaky múčnatky, ako rozpoznať chorobu?

Múčnatka sa vyznačuje sivobielou múčnatou plsťou, ktorá pokrýva listy, nové výhonky a puky kvetov. Pri silnom napadnutí sa deformujú mladé listy, krehké stonky a dokonca aj napadnuté výhonky.

U okrasných rastlín je problém hlavne estetického charakteru a nie je škodlivý pre život rastliny. V zeleninových a ovocných rastlinách je kvalita ovocia a zeleniny niekedy ovplyvnená.

V záhrade sa múčnatka môže objaviť už v polovici jari, no v sade ide o ochorenie, ktoré sa vyskytuje skôr na konci sezóny, keď produkcia klesá. Preto často nie je užitočné vykonať liečbu.

Oidium prosperuje v uzavretých prostrediach s teplým a skôr suchým vzduchom.

Ako možno predchádzať múčnatke?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je dobre vetrať rastlinu, aby nebola príliš vlhká; preto umiestnite každú rastlinu dostatočne ďaleko, aby ste sa vyhli zapečateniu listov, ktoré bránia cirkulácii vzduchu.

Zabraňuje tiež premáčaniu rastlín aj v horúcom počasí. Odstráňte infikované listy alebo rastliny, aby ste zabránili kontaminácii iných rastlín. Pravidelne čistite oblasť okolo obrábanej pôdy.

Prírodné ošetrenie proti múčnatke

múčnatka

Ak sa vo vašej záhrade objaví múčnatka, máte možnosť vybrať si z niekoľkých možných ošetrení povolených v ekologickom poľnohospodárstve:

Žihľavová kaša na odstránenie múčnatky

Žihľavová kaša je dobrý prírodný prostriedok na odstránenie múčnatky, používa sa aj ako hnojivo. Pri múčnatke postrekujte postihnutú rastlinu neriedenou kašou, pre väčšiu účinnosť postrek opakujte každých 10 dní.

Kravské mlieko na boj proti múčnatke

Kravské mlieko je bohaté na mikroorganizmy, ktoré pomáhajú bojovať proti všetkým formám múčnatky a stimulujú odolnosť rastlín. Môžete ju použiť, aj keď jej platnosť vypršala. Vyberajte si mlieko s najnižším obsahom tuku, teda odstredené mlieko, aby ste zabránili rozkladu tuku v rastlinách.

Pripravte roztok s 1 objemom mlieka na 1 objemom vody pre najviac postihnuté rastliny. To znamená, že pomer 1 objemu mlieka k 10 objemom vody je veľmi účinný ako preventívna metóda proti múčnatke. Striekajte raz alebo dvakrát týždenne.

Olejová macerácia s cesnakom

Tento prípravok je jednoduchý na prípravu, je insekticídny, repelentný a fungicídny.

Recept je jednoduchý:

  • 100 g cesnaku rozdrvte aj so šupkou v mažiari. Jednoducho zalejte slnečnicovým alebo repkovým olejom a zakryté marinujte 24 hodín.
  • Preceďte cez jemné sitko, potom dužinu dobre rozdrvte zadnou časťou čajovej lyžičky, aby ste získali maximálne množstvo účinných látok.
  • Pridajte lyžičku tekutého čierneho mydla alebo kuchynského saponátu, premiešajte a potom zalejte litrom vody.

Nastriekajte túto kašu zriedenú na 5%, to znamená 50 ml kaše na 1 liter vody. Striekajte v noci a pravidelne obnovujte. Prípravok uchovávajte na chladnom mieste mimo dosahu svetla asi 3 týždne.

Fungicíd na báze síry

Síra je jednoduchý chemický prvok s uznávanými fungicídnymi vlastnosťami. Najúčinnejšia je pri jarnej liečbe, keď sa teplota pohybuje medzi 18 až 25°C. Nad touto teplotou hrozí popálenie rastliny. Síra môže byť dráždivá. Preto pri používaní noste masku a rukavice.

  • Prášková síra sa používa na kontrolu múčnatky ako preventívne ošetrenie suchých listov. Dávka je 20 g prášku na 10 m2 záhrady.
  • Kvapalná síra sa používa ako aerosól po zmiešaní prášku s vodou.Preventívne a liečebne pôsobí proti mnohým chorobám, najmä múčnatke. Dávka je 7,5 g prášku zriedeného v 1 litri vody pre rastliny všeobecne: zeleninu, ovocné stromy a ruže. Na druhej strane pre vinič je dávka 12,5 g.

Nakoniec, síra má negatívny vplyv na záhradnú faunu, používajte ju opatrne.

Hydrogenuhličitan sodný

Jedlá sóda, dobre známa v domácom použití, má zásadité pH, ktoré jej umožňuje blokovať rozvoj plesní. Vo veľmi nízkych dávkach je skutočne účinný proti všetkým druhom múčnatky (uhorka, tekvica, fazuľa atď.).

Tu je recept na prípravu 5 litrov fungicídu so sódou bikarbónou:

  • Začnite zmiešaním 5 lyžičiek sódy bikarbóny v nádobe s 3 lyžicami čierneho mydla, ktoré sa používa na zlepšenie priľnavosti roztoku k rastlinám.
  • Pri miešaní pridajte trochu horúcej vody, aby ste získali homogénny roztok.
  • Nalejte prípravok do rozprašovača a doplňte zvyšnou vodou.

Nečakajte! Nastriekajte hneď, ako sa objavia prvé príznaky, najlepšie v noci. Ošetrenie je potrebné opakovať raz týždenne v období, v ktorom sa múčnatka hojne vyskytuje.

Nakoniec neprekračujte dávku, pretože existuje riziko popálenia lístia.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Prírodné riešenia pre žlté listy v rastlinách.

Manganistan draselný

Zriedte asi desať tabliet v 3 litroch vody a prípravok nastriekajte dvakrát alebo trikrát denne na rastliny.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: