Agroekológia

Ako omietnuť steny z hliny

Ako omietnuť steny z hliny
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

V interiéroch a exteriéroch je omietanie surovou zeminou ekologické, dekoratívne a ak si to urobíte sami so zeminou z vašej záhrady, bude to veľmi ekonomické. Vedeli ste, že zeminu z vašej záhrady možno použiť na omietku stien vášho domu? Túto prírodnú omietku si môžete dokonca sami namiešať a naniesť. Tu sú veci, ktoré potrebujete vedieť predtým, ako vyjdete von a obrátite svoju záhradu hore nohami.

Výhody omietania blatom

Hrubá zemná omietka má mnoho výhod. Okrem toho, že chráni vaše steny, je to veľmi dekoratívny náter, keďže hlina môže mať krásne okrové a niekedy aj modré odtiene. Môžete tiež vytvárať tvary a postavy podľa svojich predstáv.

Vnútri, hlinená omietka pomáha regulovať vlhkosť: hlina absorbuje vlhkosť, keď je príliš vysoká, a opäť ju rozptýli, keď je vzduch príliš suché.

Vonku Zemná omietka sa aplikuje len na fasády chránené pred poveternostnými vplyvmi. Z vonkajšej strany je to teda možné, ak má vaša strecha napríklad veľký previs alebo odkvap.

Na rozdiel od toho, čo by si niekto mohol myslieť, Vrstva zeminy môže byť použitá vo všetkých domoch V novej výstavbe je povlak Špina najviac často sa používa na slamené domy, najmä ak si staviate svoj vlastný slamený dom, ale možno použiť aj na kameň, nepálené tehly, nepálené tehly, betón, škvárové bloky a tehly. Obľúbené aj pri renováciisutinových kamenných domov

Môžem použiť svoju záhradnú pôdu?

Aby ste to zistili, musíte kopať hlbšie ako 30 cm Túto prvú vrstvu nemožno na túto prácu použiť. Musíte nájsť ílovitú pôdu Aby ste to rozpoznali, je to jednoduché: ak ju mierne navlhčíte a za hrsť rúk zamiešate do gule, mala by sa držať bez zašpinenia prsty.

Ak je vaša pôda príliš piesočnatá, nezúfajte: môžete to napraviť pridaním ďalšieho piesku.

Testovanie perfektnej dávky

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vyčistiť vrchnú vrstvu pôdy, ktorá nie je užitočná pre túto prácu, ale môže byť použitá v sad, ak chcete.

Potom odoberiete dobrú vzorku pôdy a vykonáte rôzne testy.

Test cievky

Po preosiatej ílovitej zemine (2 mm) a navlhčení sa zrolovaním materiálu v rukách vytvorí zvitok s priemerom asi 5 mm.Urobte 15 cm klobásu bez toho, aby ste ju rozlomili Ak ju dokážete zdvihnúť tak, že ju vezmete za jeden koniec bez toho, aby ste ju rozrezali, nachádzate sa skutočne v prítomnosti veľmi ílovitej pôdy (spojivo, ktoré hľadáme do našich diel).

Test z džbánu

Bežne používané aj v sade, čo nám umožní definovať štruktúru nášho materiálu a najmä množstvo hliny v našej vzorke.

Test je celkom jednoduchý, do veľkej sklenenej nádoby vložte vzorku pôdy, pridajte vodu takmer po okraj a pretrepte. Počkajte, kým sa materiál usadí (niekoľko minút až hodinu) a znova pretrepte. Hmota sa rozpadne a potom sa usadí v nádobe vo vrstvách.

Ťažšie kamenivo: piesok, kamienky, spadnú na dno nádoby ako prvé. Potom sa usadia bahno a nakoniec sa usadia posledné čiastočky, jemné a v tomto prípade tie, ktoré nás zaujímajú: hlina.Budete musieť iba zmerať množstvo hliny vo vzťahu k celkovému množstvu hmoty pomocou pravítka a potom urobiť percento. Budete sa musieť vrátiť k starým hodinám matematiky!

Viac ako 10 % hliny je dobré urobiť pôdnu výstelku, pod touto úrovňou jej chýba spojivo a vaša pôda vyhrá“ Nedá sa použiť, pokiaľ nepridáte trochu sadry alebo vápna.

Testovacia lavica

Po vykonaní týchto prvých testov prichádza test na „skúšobnej stolici“, ktorý vám umožní definovať dávku vašej budúcej náplasti. Pokúste sa nájsť malé miesto na umiestnenie vzoriek. namočte to Potom podľa nákresu otestujte rôzne dávky piesku, iné plnivá, ktoré chcete pridať do zmesi (slama, ľanová slama, mika atď.)

Mimochodom, je dôležité vedieť, že ak chcete urobiť vrstvu zeminy s hrúbkou 6 mm, výplň by nemala byť väčšia ako polovica vrstvy tj. 3 mmNapríklad zľava doprava vytvoríte malé identické štvorčeky 1 objem ílovitej pôdy + 1 objem piesku, malý štvorček vedľa neho vytvorí 1 objem pôdy + 2 objemy piesku atď… Zhora nadol urobte to isté so slamou alebo iným požadovaným nákladom. Nechajte zaschnúť a potom sledujte. Zmes pre vašu dokonalú podložku bude taká, ktorá sa príliš nedrobí a nepraská

"Musí byť pripevnený k stene." Ale zároveň, ak je hliny priveľa, omietka sa pri vyschnutí zlomí. Musíte teda urobiť testy s niekoľkými dávkami: naneste rôzne zmesi na stenu, nechajte ju zaschnúť (môže to trvať niekoľko dní), sledujte výsledok a vyberte dávku, ktorá sa nerozbije. Hlinená omietka nesmie prasknúť.

Ako aplikovať omietku

Upozorňujeme, že príprava povrchu je dôležitá. V prvom rade vždy je lepšie položiť zem na podpery s dobrým uchopením: zem, vápno, cementové bloky alebo iné.

Omietky sa vo všeobecnosti kladú nasledovne: náterová alebo adhézna vrstva, vápno alebo zemina, v prípade omietnutých zeminou, vždy je lepšie zostať na rovnakom materiáli. Nasleduje vrstva tela, hrubšia vrstva, plochá (ak chcete), ale nie hladká, aby sa zachovala priľnavosť. Táto vrstva sa dá narušiť, preto je citlivejšia na dávku. Po zaschnutí omietky a vyplnení trhlín prichádza na rad konečná omietka pre estetickú reprezentáciu.

Krycí náter sa vždy nanáša zhora nadol, aby sa neznečistilo to, čo už bolo urobené, na vlhký povrch . Niekoľko dní pred prácou začnete vlhčiť, aby ste pred začatím práce dokončili posledné zavlažovanie.

Povlak bude umiestnený v súlade so zvolenou hrúbkou, pričom sa zabráni nanášaniu viac ako 1 cm naraz, kvôli riziku praskanie.

Pripravte si zmes, pridajte vodu, aby ste získali hustú pastu, o niečo viac ako tvaroh, a naneste podľa techník bežnej omietky aplikácie. Technika je dôležitá a nanešťastie sa nedá vyjadriť písaným článkom, ale po určitom počte štvorcových stôp by ste mali začať dosahovať dobré výsledky.

Do konca

Po niekoľkých hodinách, keď náter začne schnúť, vyhladzujte povrch vlhkou špongiou. Ihneď potom použite suchú kefu, ktorá odstráni trochu zrnitosti a obnoví súdržnosť povrchových ílov.

Na čistenie škvŕn alebo vyplnenie štrukturálnej trhliny nie je nič jednoduchšie: uhlaďte vlhkou špongiou a znova pozametajte.

Čo na zapamätanie

Zemná omietka má veľa výhod: je ekologická, reguluje vlhkosť v dome, je aj ekonomická, najmä ak si ju urobíte svojpomocne.

Ak chcete zistiť, či je vaša záhradná pôda použiteľná, kopajte hlbšie ako 30 cm a skontrolujte, či je pôda ílovitá (lepkavá a nezafarbí si prsty, keď je mokrá).

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: