Tipy do záhrady

Ako využiť drevený popol v záhrade a zeleninovej záhrade

Ako využiť drevený popol v záhrade a zeleninovej záhrade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ak máte záhradu a krb, potom by ste mali vedieť, že popol, ktorý zostane pri spaľovaní palivového dreva, sa vám bude hodiť na údržbu vašej zelene. V skutočnosti namiesto toho, aby ste drevený popol vyhadzovali do koša, uložte si ho na starostlivosť o vašu záhradu a biozáhradu. Takto možno zaujímavým spôsobom recyklovať drevený popol a zároveň poskytnúť kvalitnú starostlivosť pôde a rastlinám.

Využitie dreveného popola v záhrade a sade

Najbližšie uvidíme všetky najbežnejšie spôsoby využitia popola v organickej záhrade a záhrade, naučíme sa, ako využiť drevený popol, aby sme mali produktívnejšie a zdravšie rastliny.

Hnojivo podľa výberu

Popol z dreva je veľmi kvalitné hnojivo, ktoré dokáže vyživiť rastliny a poskytnúť im základné minerálne prvky pre ich dobrý rast: horčík, potaš, fosfor, vápnik, draslík a oxid kremičitý .

Všetky tieto stopové prvky umožnia najmä rastlinám, ale aj stromom a kríkom vo vašej záhrade prekvitajúcu, ale aj výdatnejšiu produkciu ovocia a zeleniny.

Pôda obohatená o drevný popol bude navyše menej kyslá, čo umožní aj bujnejší vývoj koreňov. Popol je tiež dobrým zlepšovačom pôdy, pretože vápnik je v ňom dôležitý, a preto pomáha pri jeho úrodnosti.

Novela drevného popola stimuluje najmä rozvoj koreňovej zeleniny (kvaka, mrkva…), kvetovej zeleniny (brokolica, karfiol…) a plodovej zeleniny (uhorky, paradajky, baklažány… ), citrusy, drobné ovocie a rastliny, ako sú bambusy a ruže.

V zime môžete rastliny posypať popolom zo záhradného dreva, aby ste zabránili ich zamrznutiu.

Starostlivosť o pôdu s popolom

Popol z dreva pôsobí ako skutočná starostlivosť o pôdu a pomáha ju zlepšovať, čo bude prospešné pre rastliny. Umožňuje totiž korigovať kyslosť pôdy, čo napomáha lepšiemu vývoju koreňov a výraznej alebo dokonca úplnej redukcii machu.

Ak je vaša zem pokrytá trávou, neprepadajte panike, drevený popol ju vôbec nenapadne, ale naopak pohnojí. Okrem toho zlepšuje filtráciu vody a zabraňuje stagnácii pôdy.

Popol z dreva má schopnosť priťahovať mikroorganizmy, ktoré sú prospešné pre pôdu, ako aj dážďovky, ktoré sú pre zdravú záhradu nevyhnutné.

Repelent proti škodcom

Záhrady často napádajú ulitníky, slimáky a slimáky, ktoré sa tešia z listov rastlín a zeleniny.

Ak chcete sadenice chrániť pred týmito útokmi úplne prirodzeným spôsobom, stačí okolo nich posypať drevený popol. Toto rozotieranie určite opakujte pravidelne, pretože dážď alebo rosa oslabujú túto ochrannú stenu.

Drevený popol možno rozsypať aj okolo reďkoviek a kapusty, ktoré sú korisťou blcháčov, malých chrobákov, ktoré sú obzvlášť deštruktívne pre plodiny

Posypanie dreveného popola okolo listnatých rastlín a zeleniny, ako je kapusta, zabráni voškám.

Popol z dreva na kompost

Všimnite si, že do kompostu môžete pridať, aj keď v malých množstvách, drevený popol. V skutočnosti, ak do nej nasypete hrsť dreveného popola, pomôže to obmedziť nepríjemné pachy, ktoré sa zvyknú uvoľňovať, no zároveň ho obohatí.

Dávajte si pozor nepridávajte veľké množstvá, pretože príliš veľa popola v komposte by mohlo brániť správnemu prevzdušňovaniu, ktoré je pre kompost nevyhnutné. prvky sa správne rozkladajú. Príliš veľa dreveného popola môže tiež viesť k zníženiu aktivity baktérií.

Popol; viacúčelový prírodný produkt

Okrem využitia, ktoré sme práve videli a ktoré je prospešné pre rastliny aj pre pôdu samotnú, možno drevený popol využiť rôznymi spôsobmi;

Napríklad sa dá použiť namiesto hrubej soli alebo jedlej sódy na odstraňovanie snehu z príjazdových ciest. Keďže jeho textúra je podobná ako pri snehu, pomáha rýchlejšie sa roztápať, keď sa naň natrie. Môžete ho natrieť aj na zľadovatené cesty, aby už neboli šmykľavé.

Popol z dreva môžete použiť aj ako ochranný prostriedok na výsadbu cibúľ. Pred zasadením do zeme vyvaľkajte cibuľky jednu po druhej do dreveného popola, aby ste ich ochránili pred napadnutím hubami a slimákmi.

Často kladené otázky o používaní dreveného popola

Je všetok popol dobrý?

Nie. Používať by sa malo len neošetrené drevo (popol z krbu, z kachlí). Uhoľný popol je vysoko toxický.

Ak zostanú veľké hrudky dreveného uhlia, preosejte popol alebo ak chcete pripraviť zmes popola pre ovocné stromy.

Je vhodný na použitie na všetky typy podláh?

Nie. Alkalizuje pôdu a vo veľmi vápenatej pôde začínajú problémy spojené s týmto typom pôdy. Nadbytok vápenca totiž spôsobuje blokádu asimilácie základných stopových prvkov, ako je železo a listy žltnú, čo sa nazýva chloróza.

Je ideálny čas na rozloženie v záhrade?

ÁNO. Na jar a v lete. Ak by ste to urobili skôr, potaš obsiahnutý v popole, ktorý je rozpustný, by zimné dažde ľahko zmyli. Najlepšie je rozsypať popol na mulč a nie priamo na zem.

Môžem dať popol do kompostu?

ÁNO. Ale v obmedzenom množstve. Jeho jemná textúra a vysoký obsah vápenca bránia dobrému prevzdušňovaniu kompostu a spomaľujú bakteriálnu aktivitu a tým aj správny rozklad prvkov. Z času na čas stačí pár rozsypaných hrstí.

Ktorým rastlinám môže prospieť drevený popol?

Acidofilné rastliny (rododendrony, azalky, kamélie, japonské javory a pod.) tento masívny prímes vápenca neznášajú. Na druhej strane je popol prospešný pre zeleninu a bobule. Na jar prospievajú aj malým kríkom a ovocným stromom. Aj ruže a bambusy.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: 10 spôsobov využitia vaječných škrupín v záhrade a sade.

Môžete dať vedro plné popola pod strom?

Neklaďte plné vedro k úpätiu stromu, inak sa pôda stane nevyváženou. Nemalo by presiahnuť 100 gramov popola na m2 za rok.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: