Starostlivosť o rastliny

Ako organicky bojovať s ovocným červom

Ako organicky bojovať s ovocným červom
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Carpocapsa je larva malého sivého motýľa (Cydia pomonella), ktorý sa zarýva do plodov a spôsobuje značné škody na ovocných sadoch. Aj keď je ťažké 100% biologicky kontrolovať tohto votrelca, kombinácia metód môže poskytnúť veľmi dobré výsledky. V tomto článku uvidíme rôzne spôsoby kontroly a boja s ovocným červom.

bojovať s ovocným červom

Úvod

Ak pestujete ovocné stromy, určite ste už videli malú hnedú dierku, najčastejšie na šupke jabĺk, broskýň a hrušiek, niekedy dule, slivky, broskyne, marhule a gaštanu a niekedy v škrupinách vlašských orechov.Postihnuté plody zvyčajne predčasne opadávajú alebo sa nedržia dobre, navyše majú nevkusný vnútorný vzhľad.

Po správnom nakŕmení červ opúšťa ovocie pomocou hodvábnej šnúry, až kým nedosiahne zem, prejde do štádia, ktoré sa nazýva kukly, celú zimu strávi metamorfózou a na jar sa zmení na malý sivý motýľ, viac ako motýľ by sme mohli povedať, že je to nočný motýľ.

Dospelý nočný motýľ je plodný motýľ. Samička znesie 30 až 50 vajíčok, ktoré v polovici jari nakladie na listy postihnutých stromov alebo na stonky či očká oplodnených kvetov.

ovocný motýľ

Vznikajúce červy rýchlo prenikajú do ovocia, premieňajú sa na motýľa a cyklus začína odznova. Dve generácie molí napadajú plody v jedinej sezóne, na jar av lete.

Na boj s ovocným červom a záchranu veľkej časti úrody možno použiť rôzne metódy biologickej kontroly. Je vhodné kombinovať niekoľko týchto techník, z ktorých žiadna nie je 100% účinná, okrem vrecovania ovocia.

Vrecovanie ovocia

Pôvodná metóda, individuálne vrecovanie plodov do papierových vrecúšok uzavretých šnúrkou je radikálnym prostriedkom v boji proti moliam, ale aj bodavému hmyzu (osy, sršne) a prípadným chorobám vrátane chrastavitosti. .

Na polená položte pásy vlnitej lepenky.

vlnitá lepenka ovocný červ

Prúžky vlnitej lepenky umiestnené okolo kmeňov umožňujú zachytiť ovocné červy, pretože budú hľadať útočisko pre svoju metamorfózu a nájsť veľmi pohodlné útočisko vo vlnitej lepenke.

V praxi:

Umiestnite pásy vlnitej lepenky 20 cm nad zem, obklopte strom a merajte na šírku 15 až 20 cm.

Prvé prúžky umiestnite skoro na jar. Keď sú pásy pokryté larvami, odstráňte ich a spálite lepenku. Toto opakujte každý mesiac až do zberu.

Umiestnite feromónové lapače

feromónový lapač

Na prilákanie samcov väčšina žien vyžaruje sexuálne látky nazývané feromóny. V prípade molí je feromónový lapač navrhnutý tak, aby:

  • Prilákajte dospelých samcov a uväznite ich, aby ste obmedzili počet oplodnení.
  • Umožňujú vám spočítať počet molí ulovených v pasci, aby ste vedeli, či je potrebné použiť sprejový insekticíd.

V praxi:

V záhradnom centre si kúpte vhodnú pascu, napríklad delta pascu; a doplniť návnady (lepiace platne a feromónové kapsuly), niektoré pasce sú dodávané bez kapsulí alebo len s 2 kapsulami, čo je na celú sezónu nepostačujúce.

Pri otvorenej pasci umiestnite kapsulu do stredu lepiacej platne a zložte pascu do tvaru trojuholníka.

Pomocou háku, ktorý je súčasťou pasce, ju zaveste v polovici až skoro na jar na jeden z vašich náchylných stromov. Počítajte jednu pascu na každé dva stromy.

Nalepovaciu náplasť a feromónovú kapsulu obnovujte každých 5-6 týždňov až do konca leta vrátane.

Spočítajte počet ulovených samcov molíc za 15 dní; ak ich je viac ako 5, počkajte 10 dní a potom ošetrite organickým insekticídom.

Vedieť: po manipulácii s pascou a kapsulou si dôkladne umyte ruky.

Nastriekajte biologický insekticíd

Ak vás vaše feromónové lapače upozornili na potrebu insekticídneho ošetrenia, používajú prípravok na báze granulózy, čo je vírus, ktorý zabíja moru carpocapsa, je organický a bezpečný pre pomocnú faunu. Tento produkt je dostupný v záhradných centrách pod obchodným názvom Carpovirusine.

V praxi:

Počkajte 10 dní od chvíle, keď vaše feromónové pasce naznačili potrebu liečby.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Prírodné metódy boja proti dreveným termitom.

Rozrieďte prípravok vodou podľa pokynov výrobcu a naplňte nádrž tlakového postrekovača roztokom. Postrekujte ovocné stromy v noci a opakujte operáciu každých 8 až 12 dní, až kým sa ovocie nezoberie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: