Záhradné plodiny

Vlastnosti kelu a jeho prínosy pre zdravie

Vlastnosti kelu a jeho prínosy pre zdravie
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kale (Brassica oleracea var. sabellica L) je prastará odroda kapusty, zložená z veľkých kučeravých listov. Toto anglické označenie pôvodu je preložené do španielčiny výrazmi, ktoré sú tiež veľmi staré: kel alebo kučeravá kapusta. Aké sú jeho výhody? V tomto článku vás naučíme vlastnosti kelu a všetky jeho prínosy pre zdravie.

výhody a vlastnosti kelu

V posledných rokoch sa kapustnica postupne vracia k svojej sláve, teraz ju pozývajú na všetky stoly labužníkov, ktorí hľadajú zdravie na tanieri.Ak sa kel stal kráľom super zdravých rastlín prvýkrát, je to preto, že poskytuje základné živiny pre celkové zdravie a pokrýva dennú potrebu mnohých vitamínov a minerálov, ale aj vlákniny.

Výživové vlastnosti kelu

Vlastností kelu je veľa, okrem toho, že má vysoký obsah bielkovín, železa, vitamínov, minerálov, omega-3 a vlákniny, je bohatý na betakarotén. Ich obsah živín je dokonca veľmi pôsobivý:

  • 60 g kelu poskytuje 134 % odporúčaného denného množstva vitamínu C.
  • Pokiaľ ide o vápnik, 100 g kelu obsahuje 150 mg vápnika, zatiaľ čo pohár mlieka poskytuje 125 mg.
  • Jedna šálka kelu obsahuje 7-násobok odporúčaného denného príjmu vitamínu K, ktorý je nevyhnutný pre zrážanie krvi a viazanie vápnika na bielkoviny.

Výživové hodnoty kapusty

  • Energia 50 kcal
  • Proteín 3,3 g
  • Tuk 0,7 g
  • Sacharidy 10 g
  • Vláknina 2,5 g

Kale je tiež vysoko alkalizujúci, čo mu umožňuje regulovať hladinu kyslosti v tele a predchádzať únave. Je tiež skvelým spojencom pri chudnutí. Kel poskytuje iba 50 kalórií na 100 g, zatiaľ čo jeho vlákna spomaľujú príchod glukózy do krvi.

Navyše obsahuje veľa vody, čo mu dodáva nízku energetickú hustotu. Preto je perfektné držať si líniu. Kel obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine a predchádzať jej: kvercetín a kempferol.

Zelenina bohatá na vitamíny

Za 100 gramov čerstvých kelových listov získate:

  • 512 % dennej potreby vitamínu A
  • 200 % odporúčaného príjmu vitamínu C.

Za zmienku stojí aj prítomnosť vitamínu K, ktorý je nevyhnutný pre zrážanie krvi a tvorbu kostí.

Prospešné účinky kapusty na zdravie

Vysoký obsah vlákniny

Jeho vysoký obsah vlákniny z neho robí spojenca pre trávenie. Rozpustná vláknina vo forme gélu v srdci rastliny, ktorý sa rozptýli vo vode, a nerozpustná vláknina v listoch, ktorá napomáha cirkulácii potravy medzi črevami a žalúdkom.

Obe podporujú črevný tranzit. Tieto vlákna znižujú hladinu cholesterolu a spomaľujú prechod glukózy do krvného obehu. Konzumácia tohto zásaditého jedla podporuje dobrý kardiovaskulárny systém a poskytuje istý tráviaci komfort.

Silný antioxidant

Kale posilňuje imunitný systém, pretože v jeho zložení je použitých 40 flavonoidov. Tieto antioxidanty regulujú produkciu voľných radikálov, ktorých úlohou je očistiť telo od odumretých buniek. Jeden z flavonoidov, kvercetín, má tú vlastnosť, že chráni imunitný systém a zároveň zlepšuje vstrebávanie vitamínu C.

Dobré pre oči

Vďaka svojim zložkám luteínu, zeaxantínu a karotenoidom chráni kel pred očnými infekciami. Vitamín A udržuje zdravé sliznice a pokožku a prispieva k dobrému videniu.

Poskytuje železo a vápnik

Kale obsahuje viac železa ako mäso v porovnaní s obsahom kalórií. Železo prenáša kyslík v tele, podporuje rast a obnovu buniek.

Množstvo vápnika v miske polievky je o niečo viac ako v pohári mlieka. Jeho spojenie s draslíkom a vitamínom K pomáha posilňovať kosti a zuby.

Ako jete kel?

Najbežnejší spôsob konzumácie kelu je surový, rozmixovaný do smoothie alebo šťavy a primiešaný do šalátov s iným ovocím a zeleninou, aby sa skrotila jeho mierne horká chuť. Veľmi bežné je aj varenie vo forme hranolčekov v rúre s trochou olivového oleja.

Tiež by vás mohlo zaujímať čítanie: Ako sadiť a pestovať kel ekologicky.

Konzumácia kelu nemá žiadne kontraindikácie a môže ho konzumovať každý, deti aj tehotné a dojčiace ženy.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: