Záhradné plodiny

Ako pestovať maliny ekologicky

Ako pestovať maliny ekologicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

V prírode je malina (Rubus idaeus) rastlinou lesa a okrajov horských oblastí. Táto rastlina spravidla nepresahuje výšku 2 m a má mierne ostnaté stonky. Pestovanie malín je veľmi jednoduché úspešne, riaďte sa našimi radami, kedy a ako maliny zasadiť. Pestovanie malín je určite jedno z najjednoduchších.

Malina

Malina je vždyzelený ker, ktorý dorastá do výšky 1,5 až 2,5 m. Darí sa jej v chladnom, miernom podnebí a jej korene budú dobre rásť v hlbokých, kyslých pôdach.

Majte na pamäti, že malina patrí medzi rastliny, ktoré sa dobre prispôsobujú svojmu prostrediu. Niektorí ľudia ju považujú za burinu, pretože môže byť veľmi invazívna. Preto je dôležité mať ho pod kontrolou alebo ho dokonca pestovať v črepníkoch, aby nebol napadnutý.

Kde zasadiť maliny

Malinový ker nie je náročný, rastie dobre takmer vo všetkých pôdach. Úrody však budú najlepšie v chladnej, úrodnej pôde.

Pestujte maliny na plnom slnku alebo dokonca v čiastočnom tieni vo veľmi horúcich oblastiach. Vyhnite sa obdobiam mrazu v zime alebo suchým obdobiam v lete, aby ste založili toto drobné ovocie.

Nezabudnite pred výsadbou dobre odstraňovať burinu, aby ste sa vyhli akémukoľvek riziku konkurencie, najmä s burinou (alebo burinou).

Ako pestovať maliny

Maliny sa sadia na jar Budete musieť urobiť jamu hlbokú asi 50 centimetrov a širokú 60 centimetrov. Potom na dno jamy dajte trochu organického kompostu alebo hnoja, pridajte trochu záhradnej zeminy a zasaďte ker, ktorý dobre zakryje korene, ihneď zalejte veľkým množstvom vody, dávajte pozor, aby sa nerobili kaluže.

Pôdu musíte dobre prevzdušniť, aby ste korene príliš neutiahli. A hlavne svoj malinový krík príliš nezahrabávajte. Každý ker by mal byť od seba vzdialený asi 50 centimetrov, pretože korene potrebujú priestor, aby sa mohli naplno rozvinúť.

Nakoniec prikryte pôdu vrstvou organického mulča, aby ste chránili pôdu pred slnkom a aby vlhkosť zostala dlhšie. Mulč tiež zabráni rastu divých rastlín, ktoré môžu napadnúť lokalitu.

Pestovanie malín v kvetináčoch

Maliny sa dajú perfektne pestovať v kvetináčoch, preto by ste mali zvoliť veľkú nádobu, 15 litrov alebo viac.

Pripravte zmes so zeminou a kompostom v rovnakých častiach, umiestnite rastlinu a dobre zakryte korene týmto prípravkom. Okamžite zalejte vodou a nechajte ju tiecť cez otvory nižšie.

Skúste zasadiť maliny na tienisté miesto alebo popoludní a nechajte ich tam jeden deň, aby sa zotavili, potom si nájdite veľmi slnečné miesto. Majte na pamäti, že maliny v kvetináči potrebujú častejšie zalievanie. Zalejte hneď, ako si všimnete, že pôda je na vrchu suchá.

Starostlivosť o malinové kríky

Malinový ker bude potrebné pravidelne strihať, aby rástol vzpriamene. Aby sa príliš nezväčšil, treba jeho rast kontrolovať.Staré konáre je možné orezať, aby mali malinové kríky produkovať nové.

Na konci zimy je vhodné pridať hnoj alebo kompost na základňu vášho kríka, aby sa do jari absorboval potrebné živiny pre optimálny vývoj.

Hlavnou chorobou malín je žltnutie listov v dôsledku nedostatku železa. V tomto prípade môžete zahrabať klince alebo nejaký hrdzavý kov na úpätí rastliny, aby mohla absorbovať hrdzu a získať tak železo.

Úroda malín

Maliny sa zbierajú hlavne počas leta. Dobre udržiavaný malinový ker dokáže vyprodukovať množstvo malín a potešiť vaše chuťové poháriky celé leto.

Môže byť zaujímavé prečítať si: Ako klíčiť a pestovať hrozno organicky.

Normálne maliny produkujú veľmi málo ovocia v prvom roku, čo je dosť sklamaním. Trpezlivosť je však cnosťou záhradkárov. Na dobrú úrodu tohto vysoko ceneného sladkého ovocia si budete musieť počkať dva roky.

Mať malinový krík je veľmi jednoduché a vyžaduje len malú údržbu. Trochu trpezlivosti a budete mať krásne maliny, ktoré si môžete vychutnať s rodinou a priateľmi.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: