Tipy do záhrady

Ako obohatiť chudobnú pôdu sadu

Ako obohatiť chudobnú pôdu sadu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Prijmite dobré gesto „nič sa nestratí, nič nevznikne, všetko sa pretvorí“ a znížte objem odpadkových košov v dome a záhrade. Väčšina nášho odpadu zlepšuje pôdu tým, že sa obohacuje o humus, skutočnú komoru pre rastliny. Na výživu pôdy nie je potrebné kupovať chemické hnojivá, naučte sa, ako organicky obohatiť chudobnú pôdu. V tomto článku uvidíme 9 praktických rád na zlepšenie kvality pôdy v biozáhradke.

ako obohatiť pôdu

Začať s výstavbou nového sadu alebo záhrady nie je ťažké. Väčšina ľudí začína tým, že vyjdú na svoj dvor s lopatou, vykopú pôdu a nasadia do nej niekoľko rastlín podľa organických a prírodných metód, pridajú trochu mulča alebo kompostu a ste na dobrej ceste k tomu, aby ste pre seba vytvorili dobrú pôdu. rastliny. domáca zelenina.

Z dlhodobého hľadiska však úspech vašej záhrady závisí od zdravej pôdy. Čím viac môžete urobiť pre udržanie zdravej pôdy, tým produktívnejšia bude vaša záhrada a tým vyššia bude kvalita vašich plodín.

V tomto článku sa zameriame na konkrétne spôsoby, ako tieto ciele dosiahnuť. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť, ale všetky sa točia okolo dvoch základných pojmov: Ak chcete získať úrodnejšiu pôdu, musíte zvýšiť dostupnosť organickej hmoty a minerálov , a vždy, keď je to možné, musíte sa vyhnúť obrábaniu pôdy a ponechať jej štruktúru nezmenenú.

1. Pridajte hnoj, aby ste získali dusík

Dobrým spôsobom, ako obohatiť pôdu, je použitie živočíšneho hnoja. Všetky hnojivá ako konský, slepačí, ovčí a králičí hnoj môžu byť cennými doplnkami pôdy, ich živiny sú ľahko dostupné pre živé organizmy. pôdy a rastlín. V skutočnosti maštaľný hnoj prispieva k agregácii pôdy viac ako komposty, ktoré sa už do značnej miery rozložili.

Hnoj sa musí aplikovať opatrne, hoci patogény sa v hnoji z domácich fariem a malých fariem vyskytujú s menšou pravdepodobnosťou ako z veľkých chovov hospodárskych zvierat, medzi aplikáciou a zberom koreňových plodín alebo listovej zeleniny počkajte tri mesiace. vyhnúť sa kontaminácii.

Navyše, ak sa hnoj používa nadmerne, môže poskytnúť nadmerné množstvo niektorých živín, najmä fosforu.Preto môže byť najlepšie obmedziť čerstvý hnoj na ťažko kŕmne, rýchlo rastúce plodiny, ako je kukurica, a spracovať ďalší hnoj kompostovaním. Tu sa dozviete viac o tom, ako používať hnoj na zlepšenie pôdy.

2. Vytvorte kompost

Kompostovanie je spôsob, ako recyklovať takmer všetok organický odpad. Znižuje objem organických látok, stabilizuje jej najprchavejšie a najrozpustnejšie živiny a urýchľuje tvorbu humusu v pôde.

Pravidelná aplikácia skromných množstiev kompostu (jedna tenká vrstva za sezónu) poskytne živiny s pomalým uvoľňovaním, čo výrazne zlepší zadržiavanie vody v pôde a pomôže potlačiť choroby. V tomto odkaze sa dozviete, ako si vyrobiť kompost doma.

Druhou alternatívou obohacovania pôdy je vermikompostovanie, pri ktorom sa pomocou dážďoviek premieňajú materiály bohaté na živiny, ako je hnoj, potravinový odpad a zvyšky zelených plodín, do foriem využiteľných rastlinami.Výkaly červov sú dôležitou súčasťou výroby veľmi úrodného kompostu. Tu sa môžete dozvedieť o výrobe vermikompostu.

5. „Sap“ živiny z pôdy pomocou hlboko zakorenených rastlín.

Vysadením „náplastí plodnosti“ tieto záplaty zahŕňajú rastliny, ktoré fungujú ako „dynamické akumulátory“. Inými slovami, jej korene rastú hlboko a „vyťažujú“ zásoby nerastných surovín z najhlbších vrstiev podložia, kde sa odtrhli od skalného podložia.

Korene kostihoja môžu napríklad rásť 2-3 metre pod zemou, žihľava je ďalším mimoriadne užitočným dynamickým akumulátorom. Žihľava aj kostihoj majú okrem vysokého obsahu minerálov aj vysoký obsah dusíka. Sú tiež skvelým doplnkom vašej kompostovej hromady alebo sa dajú použiť ako mulč.

Mnohí záhradkári sú z „buriny“ trochu paranoidní, ale niektoré buriny majú hlboké korene a možno ich použiť ako dynamické akumulátory na vynášanie minerálov z hĺbky podzemia.

Príkladom je kravský jazyk (Rumex crispus). Prečo nenechať sem-tam narásť malý kačací jazýček na okrajoch a rohoch, kde nebude prekážať?

Keď rastliny začnú produkovať semená, odrežte ich tesne nad korunou, aby ste zabránili tomu, aby veľké množstvo semien zostalo voľne na mieste, a potom rastliny mulčujte alebo kompostujte.

6. Krycie plodiny

Pokryvné plodiny sú možno najcennejšou stratégiou, ktorú môžeme použiť na obohatenie záhradnej pôdy, zvýšenie jej úrodnosti a zlepšenie jej štruktúry v každom ročnom období.

Čerstvo odumreté krycie plodiny poskytujú ľahko dostupné živiny pre našich priateľov, pôdne mikróby, a tým aj pre rastliny potravinárskych plodín. Okrem toho kanály otvorené rozkladajúcimi sa koreňmi krycích plodín umožňujú kyslík a vodu prenikať do pôdy.

Strukoviny (ďatelina, lucerna, fazuľa a hrach) sú obzvlášť cenné krycie plodiny, pretože viažu dusík z atmosféry do foriem dostupných pre plodiny.

Zmesi rôznych krycích plodín sú často prospešné, napríklad v zmesiach tráv a ďateliny trávy pridávajú veľké množstvo biomasy a zlepšujú štruktúru pôdy vďaka svojej veľkosti a zložitosti koreňového systému, a strukoviny pridávajú dusík, aby pomohli rýchlo rozložiť korene tráv relatívne bohatých na uhlík.

Pokúste sa zahrnúť krycie plodiny do svojich pestovateľských plánov s rovnakou úvahou, akú aplikujete na potravinárske plodiny. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je ponechať si dva samostatné záhradné priestory; Zasaďte jednu pre potravinárske plodiny a jednu pre krycie plodiny, potom obe plodiny v nasledujúcom roku vystriedajte.

Väčšina záhradkárov však nemôže venovať takejto stratégii toľko priestoru, takže účinná krycia plodina musí zapadať do jednotného plánu záhrady.

7. Mulčujte pôdu

Zrejmým spôsobom, ako udržať pôdu zakrytú, je použitie organického mulča. Niektorí neodporúčajú používanie materiálov s vysokým obsahom uhlíka, ako je slama alebo lístie, pretože pôdne mikróby „kradnú“ dostupný dusík v pôde, aby rozložili prebytočné množstvo uhlíka.

Toto však platí len vtedy, ak tieto zdroje s vysokým obsahom uhlíka zapustíme do pôdy, ale ak sa materiály s vysokým obsahom uhlíka umiestnia na povrch pôdy ako mulč, nebude problém.

Mulčovanie zadržiava pôdnu vlhkosť a chráni pred extrémnymi teplotami. Mikróby, dážďovky a ďalší pôdny život môžu „obhrýzať“ mulč a pomaly zapracovávať ich zvyšky do ornice.

V skutočnosti sú mulče s vysokým obsahom uhlíka vhodnejšie na ničenie buriny pred ľahko rozložiteľnými materiálmi, pretože pretrvávajú dlhšie, kým sa dostanú do pôdneho potravinového reťazca.

Každý záhradník, ktorý použil mulč, pozná tento príbeh; na začiatku sezóny položíte hustý mulč a zrazu si jedného dňa uvedomíte, že záhrada mulč zožrala.

Často sa odporúča primiešať do pôdy hnoj a kompost, ale na zníženie obrábania pôdy môžete na povrch pôdy aplikovať hnoj alebo kompost.

8. Použite trvalé kvetinové záhony a cestičky

Kľúčovou stratégiou ochrany pôdnej štruktúry je pestovať plodiny na širokých, trvalých záhonoch a obmedziť pešiu premávku na chodníky – čím sa zabráni zhutneniu v pestovateľských oblastiach – a sadiť čo najbližšie k záhonom.

Výsadba v tesnej blízkosti zatieňuje povrch pôdy, čo prospieva pôde aj životu rastlín tým, že zachováva vlhkosť a zmierňuje extrémy teplôt.

Cestičky môžete použiť aj na pestovanie mulčov alebo ich mulčovať a využiť premávku ľudí na pomoc pri drvení alebo mletí materiálov, ako je slama alebo lístie.

Tento jemne mletý materiál sa môže občas preniesť na podstielku, kde sa rozloží oveľa ľahšie ako jeho hrubšie formy.

9. Vyskúšajte nenáročné obrábanie pôdy

Skoro vždy existujú lepšie alternatívy k obrábaniu pôdy, najmä mechanické obrábanie, ktoré prevracia a premiešava rôzne vrstvy pôdy, mení potravinovú sieť pôdy a rozkladá štruktúru „strúhanky“, ktorú veľmi milovať. Bolo ťažké ho získať.

Dokonca aj v prípade krycích plodín, ktoré musia uvoľniť miesto pre výsadbu plodiny, nie je potrebné obracať pôduaby ste ich podľa odporúčania odstránili.

Kryciu plodinu môžete zakopať pod ťažký mulč, aby ste ju zabili. Ak je pôda kyprá, je ľahké vytrhnúť krycie rastliny za korene a umiestniť ich na záhon ako mulč.

Určité rastliny, ako je raž a vika, je ťažké zabiť bez obrábania pôdy, ale ich odrezanie tesne nad korunami po vytvorení stoniek semien alebo kvetov ich zabije.

Ak máte kurčatá, môžete ich použiť na obrábanie krycích plodín. Spôsobujú určitú zmenu životnosti pôdy, ale iba v prvých dvoch centimetroch. Škody, ktoré spôsobujú, sa rýchlo napravia, pretože vtáčí trus stimuluje život v pôde.

Keď je potrebné hlboké kyprenie pôdy, napríklad v mladej záhrade, ktorej pôda ešte nezmäkla dostatočne na to, aby rástli dobré plodiny, odporúčame použiť ozubenú lopatu, veľmi jednoduchý ručný nástroj.

Na rozdiel od kráčajúceho traktora lopata s hrotmi kyprí pôdu bez toho, aby prevrátila prirodzené vrstvy pôdy alebo narušila štruktúru „mrvy“. Tento nástroj sa používa oveľa jednoduchšie, stačí prepichnúť pôdu a pohybovať sa nástrojom tam a späť, aby sa pôda uvoľnila bez toho, aby ste ju prevrátili.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: