Starostlivosť o rastliny

Tipy na pestovanie Aloe Vera vonku a v kvetináčoch

Tipy na pestovanie Aloe Vera vonku a v kvetináčoch
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Nezáleží na tom, kde žijete, aloe vera (Aloe vera (L.) Burm. f.) môžete pestovať v interiéri. Ale čo keď si ho chcete zasadiť do záhrady? Tento článok vysvetľuje, ako pestovať aloe vera vonku a prečo je to vhodné. Uvidíme tiež, ako zasadiť aloe do kvetináčov, ako ju rozmnožiť a aké choroby a škodcovia ju môžu ovplyvniť.

pestovať aloe vera

Úvod do aloe

Aloe vera patrí do čeľade Asphodelaceae. Táto rastlina je známa gélom obsiahnutým v jej šťavnatých listoch, ktorý v histórii upokojil mnohé menšie popáleniny. Dlhé, špicaté listy rastú 60 až 90 cm dlhé od stonky.

Ak pestujete túto sukulentnú rastlinu vonku, môžete využiť výhody jej upokojujúceho gélu. A vďaka tomuto gélu potrebuje aloe vera na rast veľmi málo vody. V skutočnosti „mezofylová“ vrstva listu, gél dodáva aloe vlhkosť medzi zavlažovaním.

Vďaka tejto výnimočnej úrovni odolnosti voči suchu je aloe vera vynikajúcim doplnkom do záhrady s nízkou vodou. Môžete ho pestovať aj na mieste s nízkymi kríkmi, aby ste ozdobili základovú výsadbu, alebo ho môžete umiestniť do okenných debničiek, aby ste dosiahli pekný efekt.

Keďže aloe možno pestovať v interiéri po celý rok, možno sa pýtate, aké sú výhody jej pestovania vonku. Okrem toho, že je to vynikajúca možnosť pre xeriscape v púšti a podnebí náchylných na sucho, je tu ďalší bonus: kvety.

Je to tak. Aloe vera pestované v interiéri nedostáva dostatok slnečného svetla na tvorbu kvetov.Ale ak ho pestujete vonku, budete si môcť vychutnať žlté kvety, ktoré vyrastajú z klasu vychádzajúceho zo stredu rastliny v letných mesiacoch a pravidelne počas celého roka.

Kde pestovať aloe vera

Ak chcete pestovať aloe vera vonku, najprv si na dvore alebo v záhrade vyberte oblasť, ktorá bude mať štyri až šesť hodín plného slnka. Množstvo slnečného svetla závisí od klímy vo vašej oblasti; Pre tých, ktorí žijú blízko pobrežia alebo na úrovni mora, je v poriadku dať aloe šesť hodín.

Ak však žijete vo vyprahnutej púšti s nadmorskou výškou 300 metrov nad morom alebo vyššou, možno by ste jej mali venovať iba štyri hodiny, aloe sa príliš nestará o intenzívne slnečné svetlo. dostane vo vyššej nadmorskej výške. Príliš veľa priameho slnečného žiarenia môže spáliť listy a zmeniť ich na bronzovú farbu.

Ak je pre vás ťažké nájsť miesto, na ktoré dopadá iba štyri až šesť hodín slnečného svetla, vždy môžete mať po ruke tienidlo a umiestniť ho nad rastlinu počas poludňajších hodín, keď je slnko viac intenzívne.Pomôže to zabrániť spáleniu listov od slnka.

Po požiadavkách na svetlo zvážte pôdu, do ktorej sa chystáte zasadiť svoju rastlinu aloe. Mala by byť sypká a dobre odvodnená a nemusí byť veľmi bohatá na živiny.

Nájdite piesočnatú, štrkovú alebo dokonca skalnatú oblasť. Posledná vec, ktorú chcete urobiť, je dať svojmu aloe domov v bažinatej oblasti v pôde, ktorá neodteká, pretože to môže prispieť k hnilobe koreňov.

Výsadba aloe vera vonku

pestovať aloe vera vonku

Keď ste si domov priniesli rastlinu zo škôlky alebo rozmnožili semiačka kamarátkinho aloe, je čas dať ju do zeme. Nechajte medzi nimi a ostatnými rastlinami v oblasti priestor 60 až 90 cm.

Na presádzanie vykopte jamu rovnakej veľkosti, ako je nádoba, v ktorej vaše aloe rastie, opatrne ju vyberte z kvetináča a vložte do jamy, dôkladne naplňte zeminou a vodou.

Keď na mieste výsadby začnú rásť a prosperovať nové listy, môžete znížiť zálievku na raz za dva až tri týždne v lete a raz za štyri až šesť týždňov v zime.

Aloe vera nevyžaduje pravidelné prihnojovanie, no ak chcete trochu urýchliť rast alebo povzbudiť kvety, môžete každých šesť mesiacov prihnojiť hnojivom NPK 1-1-1.

Údržba rastliny aloe vera

Aloe vera je rastlina, ktorá si nevyžaduje údržbu. Všimnite si, že rastlina nebude produkovať kvety, kým nie je zrelá, okolo štyroch rokov.

Medzitým ho udržujte „prerezaný“ odstránením zlomených listov, kedykoľvek ich uvidíte. Tiež nezaškodí sem-tam zozbierať list, ktorý použijete pri spálení od slnka.

Ako rozmnožiť rastlinu aloe

rozmnožte rastlinu aloe vera

Keď má rastlina dva až štyri roky, môžete si všimnúť veľa výhonkov alebo „detí“.

Toto je dobrý znak toho, že materská rastlina je pripravená na rozdelenie. Ak ju chcete rozdeliť, opatrne odstráňte z koreňov čo najviac pôdy.

Uvidíte niekoľko mláďat vyrastajúcich z hlavného koreňového systému; každé mláďa má vlastnú stonku, listy a koreňový systém, ktoré môžete oddeliť od materskej rastliny. Ak sa mláďatá pri opatrnom rozmotávaní neodlepia, odrežte ich nožom. Potom doplňte zeminou, aby ste znovu zakryli korene materskej rastliny.

Mláďatá môžete dať do kvetináčov so zmesou na kvetináče alebo nájsť miesta, kde ich vysadíte vo svojej záhrade.

Pestovanie aloe vera v kvetináči alebo okennej krabici

Prvá vec, ktorú treba zvážiť pri pestovaní aloe vera v kvetináči alebo okennom boxe, je, či má alebo nemá drenážne otvory. Ak chcete pestovať aloe v škatuli, ktorá nemá drenážne otvory, urobte na dne tri alebo štyri otvory.

Ak sa chystáte pestovať aloe v kvetináči, vyberte si ťažší, ktorý sa neprevráti pod ťarchou dlhých šťavnatých listov a ktorý je dostatočne veľký, pretože jeho korene vyžadujú dostatočný priestor na rozvíjať . 10 až 20 litrov je viac než dosť.

Kontrola škodcov a chorôb aloe

Tento sukulent nie je náchylný na škodcov a choroby, ale niekoľko problémov, s ktorými sa stretáva, siaha od mierne otravných až po priam smrteľné.

Toto sú hlavné hrozby, na ktoré si treba dávať pozor pri pestovaní tohto aloe vonku.

Škodcovia

Existujú dvaja hlavní škodcovia, ktorí môžu ovplyvniť aloe vera vonku; vošky a roztoče.

Vošky nie sú príliš problematické. Vysávajú šťavu z listov, ale trvá dlho, kým napáchajú nejaké skutočné škody. Postriekajte ich záhradnou hadicou a naneste na zamorené miesta neemový olej.

Roztoče z aloe (Aceria aloinis) na druhej strane spôsobujú to, čo sa neformálne nazýva „rakovina žlčníka“ na aloe vera. Vyzerajú ako bradavice a možno ich vidieť na listoch, stonkách a dokonca aj na kvetoch. Títo škodcovia postihujú komerčne pestované aj domáce aloe.

Roztoče aloe sú, žiaľ, mikroskopické a šíria sa vetrom, takže ak máte niekoľko rastlín, ale infekciu si všimnete iba na jednej alebo dvoch z nich, musíte konať rýchlo.

Postihnutú rastlinu odstráňte, uložte do vreca na odpadky a vyhoďte. Postriekajte neovplyvnené aloe neemovým olejom alebo insekticídnym mydlom a každý deň kontrolujte, či nie sú poškodené.

Choroby

Vedieť, ako vyzerajú najzhubnejšie choroby aloe, vám môže pomôcť pripraviť sa na ich skoré zachytenie, vyčistiť oblasť od smrteľnej infekcie a zasadiť sukulenty inde.

Majte na pamäti, že kultúrne kontroly, ako je sadenie sukulentov do voľnej, dobre priepustnej pôdy, môžu týmto chorobám v prvom rade zabrániť.

Dva najškodlivejšie, teda smrteľné, sú bakteriálna mäkká hniloba a bazálna hniloba stonky.

Bakteriálna mäkká hniloba

Je to spôsobené baktériou Pectobacterium chrysanthemi a je to problém spojený s vlhkými podmienkami. Častý problém, keď sa horúce počasie kombinuje s mokrou pôdou.

Ovplyvňuje najmä rastliny pestované v podmáčaných podmienkach, preto dbajte na výber vhodného miesta a nezalievajte nadmerne.

Na listoch sa môžu objaviť vyvýšené škvrny alebo môžu stmavnúť a pokrčiť. Toto je smrteľná choroba a baktérie môžu prežiť neobmedzene dlho v pôde a troskách, takže umierajúca rastlina a všetky jej nové výhonky musia byť odstránené.

Na tri roky nesaďte na toto miesto žiadne iné rastliny a sledujte svojich susedov, aby ste zistili, či sa u nich choroba nerozvinie.

V prípade rastlín pestovaných v kontajneroch zlikvidujte rastlinu a pôdu a pred opätovným použitím nádobu sterilizujte.

Bazálna hniloba stonky

Aloe vera uprednostňuje suché, teplé podmienky, zatiaľ čo vlhké, bažinaté podmienky môžu spôsobiť problémy.

Bazálna hniloba stoniek, plesňová infekcia spôsobená rôznymi druhmi Fusarium, robí presne to, čo hovorí na plechových, hnijúcich stonkách rastlín. Táto huba uprednostňuje chladné a vlhké podmienky.

Ak na stonke vidíte červenkasté a čierne časti, je to znamenie, že sa choroba etablovala a rastlina je stratená.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať sukulenty na balkóne alebo terase.

Ak má ale mláďatá, môžete ich oddeliť od materskej rastliny a skontrolovať, či nejavia známky hniloby. Ak vyzerajú zdravo, vysaďte ich na miesto s lepšou drenážou alebo ich začistite a umiestnite na suchšie miesto.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: