Tipy do záhrady

Použitie pistáciovej škrupiny v záhrade a doma

Použitie pistáciovej škrupiny v záhrade a doma
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pistácia (Pistacia vera) pochádza z Blízkeho východu a je dlhoveká púštna rastlina, ktorá vytvára zhluky malých červenkastých kôstkovín. Ak jete pistácie pravidelne, možno sa pýtate, čo, ak vôbec niečo, sa dá vyrobiť zo škrupín. Nesolené pistáciové škrupiny sa dajú v záhrade (aj mimo nej) využiť mnohými spôsobmi. Pozrime sa na rôzne využitie pistáciových škrupín v záhrade, sade a doma.

použite pistáciové škrupiny v záhrade

Úvod

Pistáciové kôstky potrebujú dlhé, horúce a suché leto, aby správne dozreli. Po dozretí sa pružný vonkajší obal a tvrdý vnútorný obal rozdelia počuteľným prasknutím.

Po odstránení škrupiny zostane béžová škrupina, čiastočne otvorená, obsahujúca jedlé semeno, ktoré všetci poznáme a milujeme.

Tieto semená sú chutným občerstvením a sú pre vás veľmi dobré. Pistácie plné vlákniny, bielkovín a zdravých tukov obsahujú aj široké spektrum vitamínov a minerálov.

Ak dávate prednosť slaným pistáciám, jednoducho škrupiny dobre umyte a nechajte ich vysušiť, než ich použijete v blízkosti rastlín a pôdy. Nadbytok sodíka v pôde je pre rastliny toxický a spôsobí ich vädnutie.

Použitie pistáciových škrupín

1. Pistáciové škrupiny ako mulč

Šupky všetkých druhov orechov môžu byť účinným organickým mulčom. Pokrytie vašich záhradných záhonov štedrou vrstvou mulča je nielen estetické, ale tiež pomáha udržiavať vlhkosť pôdy, zvyšovať úrodnosť, chrániť pôdu pred degradačnými ultrafialovými lúčmi slnka. a odstraňovať burinu.

Uchovajte si škrupiny pistácií a zmiešajte ich s drevenými štiepkami, kôrou, listami alebo iným organickým mulčom, než ich rozložíte po záhrade.

Celé škrupiny pistácií sú dosť tvrdé a trvá roky, kým sa úplne rozložia. Pritom pomaly uvoľňujú uhlík, tuk, bielkoviny a sacharidy, aby nakŕmili pôdu.

2. Výplň do črepníkových rastlín

Tieto skutočne hlboké dekoratívne kvetináče vyžadujú veľa pôdy, aby sa úplne naplnili. Často je to tiež plytvanie dobrou pôdou v kvetináčoch, pretože koreňový systém rastliny len zriedka potrebuje toľko miesta na rast.

Znížte potrebu veľkého množstva pôdy vyplnením dna hrnca pistáciovými škrupinami.

V hornej časti ponechajte dostatok miesta na zalievanie pôdy. Hĺbka výsadby by mala byť prispôsobená veľkosti zrelej plodiny. Byliny, šalát a iné menšie rastliny potrebujú iba 12 palcov pôdy, zatiaľ čo paradajky a iné väčšie exempláre by lepšie zvládli s 12 až 16 palcov pôdy.

Ako ďalší bonus, škrupiny pistácií napomáhajú odvodňovaniu, takže koreňový systém rastliny nikdy nie je vo vode.

3. Drenáž rastlín v črepníkoch

Použitie pistáciových škrupín namiesto drenážnych kamienkov na spodku rastlín v črepníkoch je dobrý spôsob, ako ich recyklovať.

Keď už hovoríme o drenáži, použitie pistáciových škrupín na vystlanie dna každej rastliny v kvetináči zabráni podmáčaniu.

Tento trik je užitočný najmä vtedy, keď črepník nemá správny drenážny otvor.

S prázdnou miskou pridajte na dno 2-palcovú vrstvu pistáciových škrupín. Naplňte nádobu zeminou a pridajte rastliny.

Voda, ktorú rastlina neabsorbuje, odtečie do tejto vrstvy pistáciových škrupín, čím udrží koreňový systém hore a mimo prebytočnej vlhkosti.

Hoci klasickými drenážnymi materiálmi sú malé kamienky a kamienky, výhodou pistáciových škrupín je, že sa nakoniec biologicky rozložia, takže ich už nikdy nebudete musieť odstraňovať z pôdy pri presádzaní rastlín.

4. Ochrana proti škodcom

Pistáciové škrupiny môžete použiť rovnakým spôsobom ako vaječné škrupiny na vytvorenie fyzickej bariéry okolo rastlín, ktoré sú často poškodené slimákmi a slimákmi.

Urobte svoju záhradu a rastliny v kvetináčoch menej príťažlivými pre otravné chrobáky z pistácií.

Rozložte ako hustý mulč okolo vonkajších rastlín, aby ste odradili veveričky, veveričky, veveričky a mývaly.

Pistáciové škrupiny možno použiť aj na odradenie slimákov a slimákov. Vytvorte blok proti slizkým ulitníkom oprášením lastúr v línii okolo jednotlivých rastlín alebo po celom obvode záhrady.

V interiéri sa škrupiny pistácií môžu pridávať do izbových rastlín v črepníkoch, aby sa naše mačky nebavili s našou milovanou zeleninou.

5. Pridajte pistáciové škrupiny do kompostu

Keď všetko ostatné zlyhá, pistáciové škrupiny tvoria veľmi objemný „hnedý“ materiál na kompost.

Pistáciové škrupiny sú tvrdé a trvá ich dlho, kým sa rozložia, ale proces môžete značne urýchliť, ak ich pred pridaním rozdrvíte.

Ďalšou možnosťou je namočiť celé škrupiny cez noc do vedra s vodou, aby zmäkli. Nasledujúci deň vysypte pistáciové škrupiny spolu s vodou do kompostu.

6. Zapálenie ohňa

Drevité zloženie pistáciových škrupín ich robí veľmi užitočnými pri zakladaní ohňa. Šupky pistácií môžete použiť na zapálenie alebo priloženie dohasínajúceho ohňa, ak to chcete urobiť, pridajte hrsť alebo dve škrupiny pistácií, aby ste to rozbehli.

Pistáciové škrupiny sú dobrým palivom pre uzavreté ohniská a kachle na drevo.

Pred tým, ako ich pridáte na otvorený oheň, je dôležité si uvedomiť, že škrupiny orechov – vrátane pistácií – obsahujú tuky, ktoré pri vystavení teplu praskajú a prskajú.Po pridaní pistáciových škrupín nechajte na otvorenom ohni dostatok miesta.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako využiť citrusové šupky v sade a záhrade.

Podpaľovač si môžete pripraviť aj tak, že škrupinky pistácií pred naliatím zabalíte do novinového papiera. To im pomôže zabrániť úniku z plameňov.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: