Starostlivosť o rastliny

Ako zabrániť hnedým škvrnám na jablkách

Ako zabrániť hnedým škvrnám na jablkách
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ak na jablkách vidíte hnedé škvrny, možno budete v pokušení pomyslieť si: „Ó nie! Poranenie v dôsledku plesní alebo krupobitia». Môže však existovať aj iná príčina. Môže ísť o ľahko liečiteľný fyziologický stav známy ako korková škvrna. Čítajte ďalej a zistite, aké príznaky treba hľadať a čo robiť, aby ste predišli hnedým škvrnám na jablkách.

jablkovo hnedé škvrny

Čo je škvrna od jablčného korku?

Korková škvrna je poruchou fyziológie stromu a nemá nič spoločné s chorobou.Tento stav spôsobuje, že ovocie má navonok neatraktívny vzhľad a zvnútra korkovitú štruktúru. Zvyčajne sa vyskytuje v ovocí s nízkym obsahom vápnika. V niektorých prípadoch to môže byť spôsobené aj nerovnováhou medzi draslíkom a horčíkom.

Hoci sú plody dokonale jedlé, budú sa ťažko predávať. Ak máte malý komerčný sad, vaši zákazníci sa môžu obávať, že vaše jablká sú kontaminované plesňou.

Príznaky

Prvým znakom toho, že s vašou jabloňou nie je niečo v poriadku, budú malé hnedé jamky so zelenými priehlbinami na vonkajšej strane jablka. Tento proces zvyčajne začína začiatkom leta a môže pokračovať, keď ovocie rastie a zväčšuje sa.

Časom sa malé hnedé fľaky na jablku zväčšujú a korkujú a strácajú farbu. Škvrny môžu mať priemer až centimeter.

Prečo sa to deje? Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže mať jablko nízky obsah vápnika. Najzrejmejší je nedostatok vápnika v strome. Zvyčajne je to spôsobené nízkym pH pôdy.

Existujú však aj iné faktory, ktoré môžu prispieť k vzniku korkovej škvrny. Jedným z nich je, keď výhonky stromu rastú príliš bujne a získavajú vápnik z plodov. Tento efekt môžu vyvolať aj ľahké plodiny.

Ako kontrolovať hnedé škvrny na jablkách

Hoci so zlým ovocím momentálne nemôžete veľa urobiť, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste tomu v budúcnosti zabránili.

Dlhodobejším prístupom je pridávanie vápenca do pôdy každé 3-4 roky po výsadbe. Mali by ste urobiť test pôdy, aby ste zistili, ako často je potrebné aplikovať vápenec.

Ak ste založili stromy, môžete zvážiť postrek vápnikom na zníženie škvŕn od korku.

Ďalším opatrením môžete orezať nový rast, aby ste v lete znížili nadmerný rast. Mali by ste zvážiť aj to, že sa rok alebo dva zdržíte aplikácie dusíka do pôdy.

Prevencia je najlepší liek

Hoci vás vzhľad ovocia môže znepokojiť, pamätajte, že jablko s hnedými škvrnami je stále jedlé.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako organicky bojovať s ovocným červom.

Môže byť tiež rozumné prijať agresívnejšie opatrenia. Vždy môžete spustiť kampaň na postrek vašich stromov chloridom vápenatým, čo by malo zabrániť rozvoju tejto poruchy v budúcnosti.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: