Starostlivosť o rastliny

Prirodzene odpudzujte hlodavce zo záhrady a sadu

Prirodzene odpudzujte hlodavce zo záhrady a sadu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Myši, potkany, veveričky a iné hlodavce môžu byť bežným problémom v záhradách. Môžu hrýzť ovocie a zeleninu, táboriť v komposte a kopať tunely v pôde. Môže byť lákavé použiť pasce alebo jed, ale môžu predstavovať riziko pre psov, deti a pôvodnú zver. Najlepšie je použiť metódy, ktoré potkany a myši odradia a ponúknu trvalé riešenie. V tomto článku sa pozrieme na to, ako zistiť, či sú v záhrade alebo v sade hlodavce a ako s nimi prirodzene bojovať.

Odpudzujte hlodavce zo záhrady

Rozpoznajte znaky hlodavcov v záhrade

Ak chcete hlodavce udržať mimo vašej záhrady, záhrady a domova, musíte najprv vedieť, čo hlodavce priťahuje, a potom ich zmenou prirodzeného prostredia odradiť od usadzovania sa.

Ako každý iný živý tvor, aj hlodavce hľadajú potravu, vodu a úkryt. Záhrada alebo ovocný sad sa im zdajú len rozšírením bežného biotopu lesa alebo lúky, v ktorej žijú. Nielenže im poskytuje dostatok potravy, ale zavlažovacie systémy im poskytujú vodu a dostatok vegetácie im poskytuje primerané úkryty.

Hlodavce môžu kolonizovať kopy kompostu, zeleninové záhony, okrasné výsadby a trávniky. Keď zamoria vašu záhradu, budú si naďalej hľadať lepšie bývanie, najmä v zime.

Často nájdu vchody do domov, prístreškov a garáží cez malé otvory.Zatiaľ čo vreckové motáky majú tendenciu zostať vo vonkajších kolóniách, potkany a myši uprednostňujú teplo domov. Ak potkany a myši nie sú kontrolované na dvore, môžu hľadať útočisko vo vašom dome.

Ako zistiť, či existujú hlodavce

Ako zistiť, či sú vo vašej záhrade problémom hlodavce? Hľadajte nasledujúce znaky:

Viditeľné voľným okom: Okrem činnosti na vašom dvore a záhrade sa nad elektrickým vedením často potulujú potkany a myši, najmä pri východe a západe slnka. Dávajte si tiež pozor na potkany, ktoré lezú po stenách a stromoch.

Rastliny miznú cez noc: Nové rastliny, sadenice a mladé výhonky často miznú cez noc ráno bez stopy. Zdá sa, že niektoré boli ťahané po zemi zdola. Napríklad jelene a králiky žuvajú rastliny zhora, často ich vyťahujú zo zeme a nechávajú za sebou korene.Potkany, myši a gophery však vyrušujú rastliny zospodu, často ťahajú za korene alebo hryzú zdola.

Diery v zemi: Potkany, myši, gophery a iné hlodavce si často vyhrabávajú tunely v zemi, ktoré sú prepojené malými vchodmi a výstupné otvory. Gophery zanechávajú väčší, viditeľnejší kopec špiny ako potkany a myši. Tieto tunely sú superdiaľnicami pre hlodavce a umožňujú im ničiť rastliny jednoduchým prechodom cez pôdu.

Mohyly: Gophery a potkany vytvárajú kopy hliny, aby označili vchod do svojich nôr.

Kvapkanie: Potkany, myši a iné tvory opúšťajú výkaly. Trus hlodavcov vyzerá ako zrnká čiernej ryže.

Oblasti zamorené hlodavcami

Špecifické oblasti dvora na kontrolu zamorenia hlodavcami sú:

Hromady kompostu: Zle spravované hromady kompostu môžu byť pre potkany a myši ako bufet s neobmedzenou konzumáciou. Spoznáte ich ľahko, najmä po zahrabaní sa do hromady a vyrušení ich hniezd. Myši sú bežnými škodcami v hromadách kompostu.

Kôlne: Skontrolujte, či sa pod vašou záhradnou chatkou niečo nekopalo. Potkany a veveričky môžu tunelovať pod kôlňami a zabývať sa vlastnými bytmi.

Odpadky a nádoby na recykláciu: Ak máte vonkajší odpad a nádoby na recykláciu, hľadajte vo vedrách trus a stopy po uhryznutí, ide o jasné znamenie, že existujú hlodavce. Tieto nádoby by ste mali často kontrolovať, či nemajú diery, a možno budete chcieť prejsť z plastových nádob na kovové.

Hromady dreva: Vonkajšie hromady dreva sú atraktívnymi miestami na hniezdenie hlodavcov. Ak je vaša hromada dreva v záhrade, možno ste neúmyselne postavili hotel pre hlodavce. Pravidelne znova stohujte.

Kŕmidlá pre vtáky: Vtáky hádžu semená z kŕmidiel, ktoré môžu prilákať hlodavce do záhrady. Pre mnohých hlodavcov je atraktívne aj vtáčie semeno uskladnené v prístreškoch alebo garážach. Semená vtákov vždy skladujte v uzavretej pozinkovanej kovovej nádobe.

Ako odohnať hlodavce zo záhrady a sadu

Tu vám ukážeme spôsoby, ako odpudzovať hlodavce zo záhrady alebo sadu pomocou metód, ktoré sú neškodné pre ľudí a domáce zvieratá.

Pepermintový olej

Potkany a myši neznášajú vôňu mätového oleja, takže použitie mätového oleja je účinný spôsob, ako ich odpudzovať. Navlhčite vatové guľôčky 100% čistým mätovým esenciálnym olejom a umiestnite ich do rôznych častí záhrady, vrátane garáže a kôlne. Opätovne aplikujte olej niekoľkokrát týždenne.

Pestujte mätu

Výsadba mäty je tiež dobrý nápad na vystrašenie hlodavcov zo záhrady, skúste záhradu obkolesiť rastlinami mäty, môžete umiestniť niekoľko kvetináčov rozmiestnených po mieste, ak nechcete, aby napadla vaša záhrada.

Pestujte kocúrnik

Získajte kocúrnik zo záhradného centra a zasaďte ho na rôzne miesta v záhrade. Buďte pri výsadbe strategicky a hľadajte známky aktivity potkanov a myší, ako sú hniezda a trus.

Vymažte svoj prístrešok

Potkany a myši radi hniezdia v hromadách kríkov, dreva a vysokej trávy. Udržujte trávu pokosenú počas celej záhradkárskej sezóny. Nehromadte rezané rastliny v blízkosti vašej záhrady; môžete ich spáliť a použiť ten popol na hnojenie.

Pravidelne presúvajte hromady dreva

V prípade zamorenia kompostom v kompostových hromadách urobte kompost tak, aby bol pre myši čo najmenej atraktívny. Kompost týždenne otočte a postriekajte ho záhradnou hadicou.

Vylúčte zdroje potravy

Ak vaše kŕmidlá pre vtáky prilákajú hlodavce do vášho dvora, možno ich budete musieť odstrániť na niekoľko týždňov, čo je dosť dlho na to, aby si hlodavce uvedomili, že im došla bezplatná potrava.

Zabráňte rozliatiu vtáčieho semena opatrným plnením kŕmidla a skladovaním vtáčích semien v uzavretých kovových nádobách, ktoré hlodavce nedokážu prehrýzť.

Ovládanie trávnikových červov

Červy priťahujú mnoho hlodavcov vrátane krtkov a potkanov. Použite mliečne spóry alebo iné ošetrenia na zabitie trávnikových škvŕn, aby zdroj potravy hlodavcov bol preč. Okrem toho, že hlodavce udržíte mimo dvor, znížite aj populáciu chrobákov.

Zlepšite hygienu záhrady

Ak máte v blízkosti svojho dvora odpadkové alebo recyklačné koše, dbajte na to, aby boli čisté.Raz týždenne ich umyte záhradnou hadicou a interiér vydrhnite domácim čistiacim prostriedkom. Zvyšky jedla alebo pachy z košov môžu prilákať hlodavce na dvor.

Utesnite diery

Myši sa dokážu pretlačiť cez diery veľké ako desaťcent. Je dôležité utesniť všetky vchody do kôlní alebo hospodárskych budov, aby myši a iné hlodavce nenašli pohodlné miesto na prezimovanie. Utesnite otvory drevom alebo kovom.

Používajte ploty

Gophery možno držať mimo záhrad pomocou pevného oplotenia. Rovnaký plot, ktorý bráni krtkom vonku, udrží vonku aj králiky, čo je ďalšia výhoda oplotenia. Použite handričku na kovanie s 0,5 cm otvormi a vytvorte si z nej plot okolo vašej záhrady.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Prírodné metódy boja proti dreveným termitom.

Zakopte okraj látky 18 palcov pod pôdu, pod uhlom niekoľko palcov pod zem a preč od záhrady. Týmto spôsobom, ak sa veveričky zahrabú pod zem, narazia do látky a odletia.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: