Záhradné plodiny

Ako pestovať levanduľu ekologicky

Ako pestovať levanduľu ekologicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Levanduľa (lavandula) je odolná trváca rastlina, je dostatočne robustná, aby odolala teplotám až -20°C. Znesie vlnu horúčav aj mrazy, ľahko sa pestuje a udržiava, má vynikajúcu vôňu a robí radosť opeľovaciemu hmyzu. Niečo veľmi dôležité pre bio záhradu. Naučte sa pestovať levanduľu organicky.

pestovať levanduľu

Kedy zasadiť levanduľu?

Levanduľa je najlepšie pestovať v kvetináčoch alebo vedrách koncom zimy alebo skoro na jar. Presádza sa po 4 až 6 týždňoch v závislosti od odrody.

Ktoré odrody si vybrať?

Existujú rôzne druhy levandule, každá je ozdobná a voňavá ako tá druhá. Medzi najoceňovanejšie patria:

  • Lavandula angustifolia: Levanduľa Levanduľa nepochybne najlepšie odoláva tuhým zimám, pretože si ju užíva najmä vo vysokých nadmorských výškach. Jeho farba sa líši od bielej po fialovú v závislosti od kultivarov.
  • Lavandula latifolia: Je to trochu opak levandule levandule, ktorá uprednostňuje nízke nadmorské výšky, vyznačujúca sa tiež neskorým kvitnutím.
  • Lavandula stoechas: Táto skorá odroda je bežne známa ako tymián levanduľový alebo tymián Borriquero. Je to kompaktná rastlina, v záhrade je vzácna, pretože priťahuje veľké množstvo opeľovačov. Jeho zvláštnosťou je preferovanie kyslých pôd.
  • Lavandula dentata: Táto levanduľa je najjemnejšia a nerobí jej dobre teploty pod -5°C. Vyznačuje sa veľmi zvláštnym a estetickým vrúbkovaným listom.

Typ pôdy na pestovanie levandule

Levanduľa ocení kyprú pôdu, do ktorej možno pridať kompost. Táto trváca rastlina má rada vápenaté pôdy – pH 6,5 až 8 jej dokonale vyhovuje. Preto môže byť potrebné vykonať určité úpravy a pridať trochu borovicových pilín, ak je pôda príliš zásaditá, alebo trochu dreveného popola, ak je pôda príliš kyslá.

Ako pestovať levanduľu

Naplňte črepníky alebo vedrá zeminou a umiestnite 4-5 semienok levandule tak, aby neboli príliš blízko seba.

Zasypte zeminou a veľmi jemne utlačte, potom zalejte postrekovačom, aby ste pôdu nezhutnili, ak máte dažďovú vodu je oveľa lepšia, nezabúdajte, že voda z vodovodu nie je veľmi dobrá, obsahuje chlór , v tomto prípade môžete nechať vodu v nádobe bez veka celý deň, aby sa odparila.

Umiestnite kvetináče na teplé miesto a vždy sa snažte udržiavať pôdu vlhkú. Pred výberom počkajte, kým budú rastliny 3-4 cm vysoké; ponechajte len jednu rastlinu v kvetináči alebo vedre.

Po 4-6 týždňoch, keď má rastlina niekoľko listov, ju môžete vysadiť na záhradu alebo premiestniť do väčšieho kvetináča (plánujte na kvetináč s priemerom aspoň 10 cm).

Levanduľa by mala v ideálnom prípade stráviť prvý rok v kvetináči, čo jej umožní prezimovať v teplom a svetlom priestore. Nasledujúcu jar potom bude dostatočne silný na to, aby zaujal svoje posledné miesto v záhrade.

Keď zasadíte levanduľu do záhrady, nechajte medzi rastlinami priestor 50 cm, aby dobre rástli a obmedzili riziko nákazy v prípade choroby.

Kde pestovať levanduľu?

Levanduľa, samozrejme, ocení slnečné miesto. Levanduľu možno pestovať aj v polotieni, pokiaľ nie je vystavená nadmernej vlhkosti. Levanduľu je možné sadiť do priamej pôdy, ale aj do kvetináčov či vaní.

Môže sa vysadiť aj v zeleninovej záhrade, kde zadrží vošky a mravce a zároveň priláka opeľujúci hmyz.

Ako ostrihať rastlinu levandule?

Levanduľa porastie najlepšie, ak ju správne ostriháte. Aby prerezávanie nespôsobilo choroby, sú potrebné dve preventívne opatrenia:

  • Používajte čisté a ostré nástroje
  • Pracujte len v suchom počasí

Mladé rastliny pravidelne striháme, aby sa zabránilo vysychaniu ich konárov. Odstraňujú sa hneď, ako pominú mrazy, pričom dávajte pozor, aby ste sa nedotkli hlavného kmeňa. Po 3 rokoch sa levanduľa strihá len raz alebo dvakrát do roka. Odrežte najstaršie konáre, aby ste zvýšili hustotu rastliny.

Ak sú vaše chodidlá príliš staré, budú mať tendenciu sa na chodidle stenčovať. Na ich omladenie môžete odrezať konáre najbližšie pri zemi a orezať nad začiatkom niektorých mladých výhonkov.

Ako zalievať levanduľu?

Ak sa levanduľa pestuje v záhradnej pôde, nevyžaduje zalievanie. V prípade dlhšieho sucha však lístie stenčí, čo môže byť v okrasnej záhrade katastrofa. Preto vám bude raz za 10 až 15 dní ponúknutá výdatná zálievka.

Črepníková levanduľa má menej zdrojov. Preto je potrebné pravidelne zalievať. Frekvencia zavlažovania bude závisieť od viacerých faktorov. Pre istotu sa na hrudku pozrite, nemala by úplne vyschnúť. Ak vidíte, že je v hornej časti sucho, zaborte prst a všimnete si, či je dole vlhko alebo nie, ak je veľmi sucho, môžete poliať, ak máte pocit, že je vlhko, počkajte ďalší deň.

Zber levandule: kedy a ako?

Levanduľa sa zbiera, keď jej klasy začnú blednúť. Preto sa obdobie líši od jednej odrody k druhej. Ak máte pochybnosti, dôverujte včelám, keď sú okolo kvetov naliehavejšie, znamená to, že sú pripravené na zber.Môžete urobiť jednoduchú úrodu, po ktorej nasleduje prerezávanie, alebo si doprajte trochu viac času.

Kvety levandule zbierajte vždy v suchom počasí, nožnicami alebo čistým ostrým nožnicou. Kvety zoženiete do kytice, ktorú vysušíte umiestnením do suchého, tienistého a dobre vetraného priestoru.

Choroby levandule

Je to robustná rastlina, levandule sa veľa nezľakne. Jeho najväčším nepriateľom je nepochybne hniloba, preto budeme konať preventívne, ponúkneme mu dobre priepustnú pôdu a vyhneme sa nadmernému zalievaniu.

Ak je zalievanie príliš veľké, môže byť ovplyvnené hrdzou, ktorú možno identifikovať podľa malých škvŕn na listoch. Ak sa tak stane, odstráňte zasiahnuté časti a skúste ich ošetriť prírodnými fungicídmi.

Môže to byť tiež zaujímavé: Pestovanie rozmarínu, tipy na dosiahnutie dobrých výsledkov

Levanduľa je obzvlášť náchylná na levanduľový červ. Tento chrobák, ktorý má tiež rád rozmarín, sa pozná podľa zeleného a červeného tela s kovovými odleskami. Aby ste obmedzili riziká, na jeseň skontrolujte stonky a odstráňte larvy. V tomto prípade sa môžete rozhodnúť pre žihľavovú kašu, vodu raz týždenne s týmto prípravkom, ak spozorujete príznaky tohto červa.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: