Tipy do záhrady

5 šikovných spôsobov použitia sódy bikarbóny v záhrade

5 šikovných spôsobov použitia sódy bikarbóny v záhrade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ak sa snažíte byť zelený, možno už viete, že sóda bikarbóna je šikovná vec, ktorú by ste mali mať doma. Môže sa použiť na výrobu chleba a iných pekárenských výrobkov. Môže sa tiež použiť na čistenie, dezodoráciu a osvieženie mnohých vecí v interiéri a v domácich kozmetických výrobkoch. Vedeli ste však, že môže byť užitočný aj v záhrade a v biozáhradke? Naučíme vás rôzne využitie sódy bikarbóny pri starostlivosti o rastliny.

využitie jedlej sódy v záhrade

Úvod

Jedlá sóda, známa aj ako sóda bikarbóna, sóda bikarbóna alebo hydrogenuhličitan sodný, má chemický vzorec NaHCO3.

V Spojených štátoch sa väčšina hydrogénuhličitanu sodného získava z trona, minerálu, ktorý sa ťaží predovšetkým vo Wyomingu, Kalifornii a Utahu. Vo väčšine zvyšku sveta sa získava zo soľanky a vápenca.

Samozrejme, musíte vziať do úvahy uhlíkové náklady týchto odvetví. Existuje cena uhlíka a s týmito procesmi môžu byť spojené aj iné formy znečistenia. Sóda bikarbóna však môže byť celkovo ekologický produkt, najmä ak sa používa ako náhrada škodlivejších produktov.

Napríklad používanie jedlej sódy namiesto celého radu syntetických čistiacich prostriedkov je lepšie pre životné prostredie a pomáha výrazne znížiť množstvo plastov na jedno použitie.

Sódu bikarbónu kupujem v kartónových škatuliach, čím sa ešte viac znižuje dopad na životné prostredie. Pozrime sa teda na niektoré spôsoby, ktoré odporúčame použiť v záhrade alebo zeleninovej záhrade.

Použitie sódy bikarbóny v záhrade a biozáhradke

1. Udržať hubové choroby (huby) na uzde

kontrolujte plesne rastlín pomocou sódy bikarbóny

V prvom rade je použitie tohto produktu bezpečné v záhrade, dokonca aj okolo jedlých plodín.

Majte však na pamäti, že ako veľa vecí, málo je dobré, ale príliš veľa môže byť pre rastliny smrteľné. Pri použití sódy bikarbóny priamo na rastliny by mala byť veľmi zriedená.

Vyrábam sprej so sódou bikarbónou (asi vrchovatá polievková lyžica sódy bikarbóny na každé 3 litre vody). Tento roztok sa po odstránení infikovaného materiálu nastrieka na listy rastlín napadnutých hubou.

Hoci hubové choroby nezabije, môže im pomôcť udržať ich na uzde a obmedziť ich šírenie.

Môžete napríklad:

 • Zabráňte šíreniu múčnatky.
 • Znížte výskyt plesní čiernej škvrnitosti na ružiach atď.
 • Znížte šírenie škvrnitosti listov paradajok, plesni a bežných chorôb.

Tento jemný roztok možno doplniť aj 2 lyžičkami kastílskeho mydla alebo čierneho mydla (ak ich nemáte, môžete použiť pár kvapiek kuchynského saponátu), ktoré mu pomôžu priľnúť k listy. A niektorí záhradníci pridávajú aj rastlinný olej.

Roztoky v spreji tohto typu by sa mali používať s mierou a vždy opatrne. Najlepšie je otestovať ho na malej časti pred použitím na celej rastline.Neaplikujte vo veľmi horúcich a slnečných dňoch, pretože to môže spôsobiť problémy s popálením listov.

2. Pomáha kontrolovať niektorých škodcov

ničiť škodcov pomocou sódy bikarbóny

Vo všeobecnosti radím, že najlepším spôsobom kontroly škodcov vo vašej záhrade je zabezpečiť zdravý a biologicky rozmanitý ekosystém. Ako už bolo povedané, jedlá sóda môže byť užitočná pri „núdzových“ opatreniach na riešenie problému so škodcami, ktorý sa vymkol kontrole. Môžete ho použiť na:

 • Kontrolujte húsenice bielej kapusty. Urobte prášok z 1 dielu sódy bikarbóny a 1 dielu bielej múky. Posypte ním postihnuté listy. Keď ho zožerú húsenice, ktoré požierajú vaše rastliny, zomrú.)
 • Pomáha kontrolovať vošky, múčnatky a iný hmyz sajúci miazgu.Výroba tekutých insekticídnych sprejov spolu s kastílskym mydlom, cesnakom, neemovým olejom a inými prírodnými zložkami. Pamätajte však, že insekticídy, nech sú akokoľvek prirodzené, nerozlišujú a môže byť ovplyvnený aj užitočný hmyz.
 • Povzbuďte mravce, aby sa presťahovali na iné miesto. Nasypte riadok jedlej sódy a mravce sa často zdráhajú prekročiť. Posypte ho okolo kopčekov rastlín a tie často odletú.
 • Odpudzujte šváby. O týchto potvorkách sa hovorí, že tiež nemajú radi sódu bikarbónu a jej množstvo ich môže odradiť od vstupu do určitých oblastí.
 • Jedlá sóda posypaná slimákmi ich zabije Oveľa efektívnejší spôsob boja proti slimákom v záhrade je prilákať vtáky a iné stvorenia, ktoré ich jedia.Sliepky a kačice jedia aj slimáky, takže si ich nechajte a slimáky pravdepodobne nebudú problémom.

3. Ak chcete získať predstavu o pH vašej záhradnej pôdy

poznať ph pôdy pomocou sódy bikarbóny

Ďalším zaujímavým spôsobom, ako môže byť sóda bikarbóna užitočná, je vykonať experiment, ktorý vám môže pomôcť zistiť, či je pôda vo vašej záhrade kyslá, neutrálna alebo zásaditá.

Zoberte zo záhrady za hrsť zeminy a pridajte vodu, aby ste vytvorili blato. Posypte ho sódou bikarbónou a ak bude šumieť, pôda je kyslá. (K reakcii dochádza, pretože hydrogénuhličitan je prirodzene zásaditý.)

Ak je pôda alkalická alebo neutrálna, reakcia bude minimálna alebo nulová. Ak chcete zistiť, či je vaša pôda neutrálna alebo zásaditá, namiesto jedlej sódy pridajte ocot.Ak pôda pri pridávaní octu šumí a bublá, je alkalická. Ak nenastane žiadna reakcia, je pravdepodobne neutrálna.

Tieto testy nie sú spoľahlivé a nepovedia vám, aká kyslá alebo zásaditá je vaša pôda. Ak chcete určiť pH pôdy, kúpte si súpravu na testovanie pH. Ale tento jednoduchý experiment by vám mal poskytnúť veľmi približnú predstavu bez toho, aby ste míňali ďalšie peniaze.

4. Mierne znížte kyslosť pôdy

znížiť kyslosť pôdy pomocou sódy bikarbóny

Keďže sóda bikarbóna má zásaditý charakter, možno ju použiť na mierne zníženie kyslosti. Môže sa použiť ako prísada na úpravu úrovne pH v pôde v záhrade alebo v sade.

Ak chcete jemne a dočasne zmeniť pH pôdy v prospech rastlín rastúcich v okolí, jednoducho posypte pôdu trochou jedlej sódy (nie príliš blízko rastlín) a dobre zalejte.

Alebo použite zriedený roztok jedlej sódy/vody naliaty okolo spodnej časti rastlín, aby boli podmienky o niečo menej kyslé.

Môžete ho tiež pridať v malom množstve do záhradného jazierka alebo prírodného bazéna na zníženie pH.

5. Vyčistite v záhrade množstvo vecí

čistenie záhradného náradia pomocou sódy bikarbóny

Sóda bikarbóna nie je dobrá len na upratovanie v domácnosti, ale je skvelá aj na upratovanie dvora.

Napríklad buď ako pastu s vodou a octom, alebo ako jednoduchý sprej či oplach, môžete ho použiť na čistenie a ako jemný dezinfekčný prostriedok na:

 • Plast skleníka alebo mikrotunela
 • Poľnohospodárska banka
 • Nekovový záhradný nábytok
 • Grilovanie alebo grilovanie
 • Vtáčie kúpele a vodné fontány
 • Sádzače a kvetináče
 • Záhradné náradie
 • Ovocie a zelenina
 • Vaše vlastné ruky

Udržiavanie dobrej hygieny v záhrade je dôležité. Môže vám a vašim rastlinám pomôcť zostať zdravými a zabrániť šíreniu škodcov a chorôb rastlín.

A to je len niekoľko z mnohých spôsobov, ako môže sóda bikarbóna pomôcť. Pamätajte, že okrem toho, že je užitočná vo vašej záhrade, je užitočná aj v mnohých aspektoch vášho domova.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: 10 spôsobov využitia vaječných škrupín v záhrade.

Po náročnom dni v záhrade ho môžete použiť na upokojenie podráždenej pokožky spôsobenej včelím bodnutím, jedovatým brečtanom, spálením od slnka a pod. Dá sa z nej vyrobiť aj kúpeľová bomba pre relaxačný kúpeľ.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: