Agroekológia

Ako a prečo používať vápno v záhrade a sade

Ako a prečo používať vápno v záhrade a sade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Je niekoľko dôvodov, prečo možno budete chcieť pridať vápno do vašej záhradnej pôdy, ale musíte vedieť, kedy a koľko ho pridať. Hlavným dôvodom pridávania vápna do záhradnej pôdy je zmena pH pôdy, aby sa zabezpečili zdravé a bohaté plodiny. V tomto článku vás naučíme, ako a prečo používať vápno v organickej záhrade a sade.

využitie vápna v záhrade

Na čo sa používa vápno v záhrade alebo v sade?

Pridanie vápna do kyslej záhradnej pôdy prospeje každej zeleninovej záhrade alebo kvetinovej záhrade. Vedieť, kedy a ako pridať vápno, môže znamenať rozdiel medzi vysokým výnosom a záhradou s problémami s chorobami a zle tvarovanou zeleninou.

Vápno sa používa na zvýšenie pH pôdy a môže byť potrebné, ak je vaša záhradná pôda príliš kyslá. Väčšina zeleniny uprednostňuje zásaditú pôdu pred kyslou.

Rozsah pH je zvyčajne medzi 6 a 7, hoci niektoré záhradnícke učebnice uvádzajú, že hodnoty pH 5,5 až 7 môže podporovať väčšina zeleniny. pH 7 je všeobecne akceptované ako neutrálna úroveň pH a všeobecne sa predpokladá, že je vhodné pre väčšinu zeleniny a kvetov.

Výhody vápnenia záhradnej pôdy

Okrem toho, že vápno zvyšuje hladinu pH kyslej pôdy a robí ju zásaditejšou a napomáha produkcii zeleniny a kvetov, podporuje aj iné živiny, ako je dusík. Pridanie vápna do pôdy v záhrade alebo v sade zlepšuje prenikanie vody a zvýšením pH zvyšuje príjem živín rastlinami.Limetka podporuje zdravie pôdnych baktérií a prospešných mikróbov.

Aký druh vápna použiť na záhradnú pôdu?

Existujú rôzne druhy vápna a nie všetky sú vhodné na použitie v záhrade alebo v sade. Poľnohospodárske alebo „záhradné“ vápno sa vyrába z uhličitanu vápenatého a dolomitické vápno z dolomitu; obe sú vhodné na použitie v záhradníctve.

Hasené vápno a nehasené vápno sa však „neodporúčajú na trávniky a záhrady“. Vápno získané z uhličitanu vápenatého a vápno z dolomitu dodajú vašej záhrade vápnik, pričom dolomit je tiež zdrojom horčíka. Takže hoci vápno v skutočnosti nie je „hnojivo“, môže vašej záhrade pridať dôležité minerály.

Kedy vápniť záhradnú pôdu

V dvoch obdobiach roka sa môžete rozhodnúť pridať do záhradnej pôdy vápno. V závislosti od okolností si môžete vybrať najvhodnejší čas.

Aplikujte vápno na jeseň

Skúsení záhradníci vám povedia, že najlepší čas na pridávanie vápna do záhradnej pôdy je neskoro na jeseň. Týmto spôsobom bude mať pôda čas absorbovať vápno a upraviť svoje pH. Vápno trvá niekoľko týždňov, kým prenikne do pôdy. V závislosti od typu pôdy a aktuálnej úrovne pH by ste mali vápno pridať hneď po poslednej úrode.

Na jar pridajte limetku

Neobmedzujete sa na pridávanie vápna iba na jeseň. Môžete počkať a na jar pridať do záhradnej pôdy vápno. Mali by ste to však urobiť niekoľko týždňov pred plánovaním výsadby. Čím viac času bude mať, tým lepšie budú živiny vápna integrované do pôdy.

Ako pridať vápno do záhradnej pôdy, aby sa zmenilo jej pH

Krok 1: Skontrolujte pH pôdy

Hodnotu pH vašej záhradnej pôdy môžete skontrolovať pomocou univerzálnej súpravy na pôdu. Je dobré skontrolovať pôdu na niekoľkých miestach, kde plánujete pestovať zeleninu alebo kvety, aby ste zabezpečili presné celkové hodnotenie pôdy.

Krok 2: Výpočet potrebného vápna

Musíte určiť množstvo vápna potrebné pre veľkosť vašej záhrady. Rôzne typy pôdy majú rôzne potreby úprav, ako je vápno. Akákoľvek úroveň pH, ktorá je nižšia ako 6,5, by sa mala zvýšiť. Nasledujúca tabuľka vypočíta množstvo vápna potrebného na každých 10 metrov štvorcových záhradnej pôdy:

Typ pôdyčítanie PHMnožstvo vápna
Clayey5,010 kg
5,55 kg
6,02 kg
Sandy5,010 kg
5,53 kg
6,01 kg
Slizký5,08 kg
5,55 kg
6,03 Kg

Krok 3: Dva spôsoby rozloženia vápna v záhrade

Existujú dva spôsoby, ako rozložiť vápno v záhrade. Oba spôsoby poskytujú dobré výsledky. Starý spôsob je rozhadzovať ho lopatou. Vápno by ste mali rozložiť rovnomerne po povrchu pôdy.

Druhým spôsobom je rozhadzovanie vápna záhradným/farmárskym rozmetadlom. Musíte nosiť ochrannú dýchaciu masku a okuliare.

Krok 4: Vápnite záhradu

Keď rozložíte vápno na záhradnú pôdu, musíte ho obrobiť, aby ste sa uistili, že je dobre premiešané. Ak použijete manuálnu metódu, ako je dvojité kopanie, budete musieť vysypať pôdu, keď ju umiestnite na predtým vykopaný riadok.

Uistite sa, že budete obrábať alebo kopať do hĺbky, do ktorej budú rásť korene vašich rastlín. Zvyčajne je to asi 30 cm. Jednoduché posypanie práškovým vápnom na vrch pôdy neprinesie veľký úžitok.

Krok 5: Polievajte záhradu

Vápno budete musieť aktivovať pridaním vody do vašej záhrady. Namáčacie hadice sú na túto úlohu najlepšie, pretože môžu pomaly nasýtiť pôdu a spôsobiť presakovanie vody až do vápenca.

Krok 6: Vyhnite sa okamžitému výsevu

Ak sa rozhodnete aplikovať vápno na záhradnú pôdu na jar, je najlepšie nechať medzi rozsypaním alebo obrábaním vápna a výsadbou záhrady aspoň tri týždne. Čím dlhšie môžete čakať, tým lepšie sa vápno rozloží v pôde.

Limetka do vidieckych záhrad a vyvýšených záhonov

Vediecky záhrada môže často vyžadovať preliatie v dôsledku nezvyčajných zrážok a/alebo vážneho vyčerpania pôdnych živín. Na druhej strane, vyvýšené záhony nepotrebujú toľko vápna ako otvorené pole, pretože väčšina pôdnych živín je obsiahnutá a nie je vyčerpaná dažďovým odtokom.

Pestovanie zeleniny v kyslých a zásaditých pôdach

Niektoré druhy zeleniny môžu rásť v zásaditej alebo kyslej pôde, zatiaľ čo iné, ako napríklad zemiaky a petržlen, uprednostňujú kyslú pôdu. Na pestovanie žiadnej z nich nemusíte do záhradnej pôdy pridávať vápno.

Mnoho druhov zeleniny preferuje pH medzi 6 a 6,5. Ak je pH vašej pôdy nižšie ako 6, mali by ste pridať vápno, aby ste ho zvýšili na priaznivejšiu úroveň.

Zelenina najvhodnejšia na pridávanie vápna do záhradnej pôdy zahŕňa fazuľu, kapustu, hrášok, špenát, šalát a inú listovú zeleninu.

V kyslej pôde nerastú paradajky dobre. Vápno poskytuje v pôde potrebný vápnik a horčík.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: 10 spôsobov využitia vaječných škrupín v záhrade.

Neodporúča sa pridávať vápno do pôdy s neutrálnym pH (7 pH), pretože je už na optimálnej úrovni pH.

Odpudzujte mývaly, skunky a hady limetkou

Vápno tiež pôsobí na odstrašenie niektorých zvierat, ktoré môžu poškodiť úrodu, držte tieto potvory mimo vašej záhrady nanesením širokého pásu záhradného vápna po obvode vašej záhrady.Keď nechcené zviera olizuje limetku, zažije nepríjemné pálenie a dúfajme, že opustí záhradu.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: