Tipy do záhrady

8 spôsobov využitia kartónu v záhrade a sade

8 spôsobov využitia kartónu v záhrade a sade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kartón je lacný zdroj. Či už sa používa ako mulč na odpudzovanie buriny alebo okolo stonky rastliny na odpudzovanie škodcov, kartón môže zachrániť záhradu. Tu uvádzame 8 skvelých spôsobov, ako využiť kartón vo vašej organickej záhrade alebo záhrade.

využitie kartónu v záhrade

Úvod

Záhradkári majú rôzne názory na používanie kartónu v záhrade, ale certifikovaní ekologickí pestovatelia používajú to, čomu hovorím „čistý“ kartón: obyčajné škatule bez vosku , so všetkou páskou a nálepky odstránené a minimálna tlač na vonkajšej strane

Podľa amerického Národného centra pre vhodnú technológiu „základné komponenty vlnitej lepenky sa zdajú byť relatívne neškodné. Hnedá vlnitá lepenka sa javí ako najmenej spracovávaný papierový produkt. Preto by v porovnaní s bielou, lesklou, silne potlačenou, voskovanou alebo inak potiahnutou lepenkou obsahoval najmenej chemikálií.»

Kartón je nepochybne materiál, ktorý záhradkári veľmi oceňujú. Kartón je často bezplatný a pomerne všadeprítomný materiál šetrný k Zemi a biologicky odbúrateľný, ktorý sa rozkladom bohatne.

Kartón je cenným zdrojom uhlíka, jedného zo stavebných kameňov života. Keď sa rozloží, dodáva životne dôležitú energiu mikróbom, ktoré zlepšujú kvalitu a štruktúru pôdy.

Pri používaní kartónu vonku buďte selektívni. Výhodné je, aby bol materiál „čistý“, teda hladká hnedá vlnitá lepenka s minimom povrchových odtlačkov.Musí byť nenavoskovaný a matný, s odstránenou páskou a nálepkami.

Použite lepenku pod vyvýšenú posteľ

kartón na vyvýšenú posteľ

Toto je permakultúrna technika bez výkopov, ktorá napodobňuje proces tvorby pôdy, ktorý sa prirodzene vyskytuje v lese.

Ak vytvárate vyvýšené záhony pre záhradu, môžete zabrániť rastu buriny tým, že najskôr položíte lepenku.

Dovoľte mi, aby som vám dal jednu skvelú radu: Ak pod vyvýšenú posteľ vložíte lepenku, uistite sa, že presahuje cez okraj vyvýšenej postele do chodieb. V opačnom prípade burina vyrastie priamo na okraji a v budúcnosti s ňou budete musieť bojovať.

Keď ste si vybrali miesto na záhrade, posekajte trávu kosačkou na najkratšom mieste. Zvyšnú trávu a burinu nechajte v pôde a pozemok dôkladne zavlažte.

Umiestnite jednotlivé listy kartónu na celý pozemok, ktorý sa chystáte obrábať. Na kartónovú vrstvu rozložte vrstvu kompostu bohatého na živiny. Potom pridajte poslednú vrstvu drevených hoblín, plesní na listy alebo iného mulčovacieho materiálu do výšky 2 až 2,5 palca a miesto znova dôkladne zalejte.

Táto metóda je známa ako „kompostovanie na mieste“, pretože lepenka sa skladá z uhlíka, zatiaľ čo tráva a burina obsahujú dusík. Ako degradujú, vyživujú pôdu.

Tieto záhony sú pripravené k okamžitému rastu. Odstráňte trochu mulča na priame siatie alebo presádzanie sadeníc do vrstvy kompostu.

Potláčajte burinu

odstráňte burinu kartónom

Popri použití pri mulčovaní je kartón vynikajúcou bariérou proti burine. Namiesto trhania buriny alebo používania herbicídov ich kartón jednoducho udusí a zabráni im, aby sa dostali na slnečné svetlo.

Umiestnite sploštený kartón do záhonov, okolo kríkov a stromov a kdekoľvek inde, burina predstavuje opakujúci sa problém.

Vypichnite diery alebo zárezy v kartóne tak, aby okolo stoniek a kmeňov rastlín bol otvor. Rezy by mali mať obvod asi o 5 centimetrov širší ako je obvod stonky. To umožní kyslíku a vode dostať sa ku koreňom rastlín. Navlhčite lepenku hadicou a potom ju prikryte vrstvou mulča.

Kartón ako bariéra proti burine by mal vydržať sezónu alebo dve, kým bude potrebné vymeniť. A na rozdiel od plastovej záhradnej látky lepenka nezabráni živinám alebo užitočným organizmom vykonávať svoju prácu v pôde.

Pri kompostovaní používajte lepenku

kartón na kompost

Efektívne kompostovanie v záhrade si vyžaduje správnu rovnováhu medzi uhlíkovými (C) a dusíkatými (N) materiálmi v hromade.

Organizmy, ktoré tvrdo pracujú na rozklade kompostu, sa živia uhlíkom na energiu a dusíkom na bielkoviny.

Najrýchlejším spôsobom, ako vyrobiť bohatý, zemitý kompost, je pokúsiť sa dosiahnuť pomer približne 30 dielov uhlíka k 1 dielu dusíka.

Keďže domáce kompostovanie nie je presná veda, najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť pomer 30:1, je zmiešať 3 diely uhlíka s 1 dielom dusíka. Napríklad tri kocky uhlíkových materiálov na jednu kocku dusíkatých materiálov.

Rovnako ako suché lístie, slama a drevené štiepky je kartón objemný materiál s vysokým obsahom uhlíka.A budete potrebovať veľa, aby ste udržali mikróby tučné a šťastné. Rozdrvte alebo rozlomte ho na malé štvorčeky, aby ste urýchlili rozklad.

Súčasťou zábavy pri kompostovaní je experimentovanie s rôznymi materiálmi, ktoré sa rozkladajú rôznou rýchlosťou. Nenechajte sa zavesiť na dokonalý pomer a nechajte kompost, aby vám povedal, čo potrebuje. Smradlavá hromada potrebuje viac uhlíka, zatiaľ čo malátna alebo pomalá hromada vyžaduje viac dusíka.

Pamätajte, že nedávajte kartón s plechovkami, zvyškami pásky alebo plastom, na kompost musíte použiť kartón z hnedých krabíc alebo nádob na vajcia.

Kartónové osivo

kartónové sadenice

Kartónové rúrky z toaletného papiera majú ideálnu veľkosť a tvar na výrobu malých kvetináčov. Stačí urobiť niekoľko malých rezov na jednom konci a zložiť chlopne, aby sa vytvorilo dno. Pridajte zeminu a zasaďte semená.

Keď sú sadenice veľké a silné, zasaďte ich priamo do záhrady, kartónovej trubice a podobne.

Ak vám chýbajú hadičky od toaletného papiera alebo rolky papierových utierok, vlastne akýkoľvek kartónový materiál môže slúžiť ako nádoba na spustenie vašich semienok. Dlhý pás kartónu široký 10 centimetrov možno zvinúť do tuby.

Kartónové nádoby na rastliny

kartónový črepník na rastliny

Je veľa spôsobov, ako udržať záhradníctvo čo najlacnejšie. A používanie kartónových krabíc ako nádob na rastliny alebo vyvýšené záhony je ďalší lacný trik.

Kartónové kvetináče, ktoré vydržia len jednu sezónu, vám môžu pomôcť, kým si nevybudujete záhradu svojich snov. Výborne sa hodia aj do detskej záhrady. A keď sa sezóna skončí, rozdrvte ich a skompostujte.

Kartónová škatuľa by mala byť hrubá a pevná a mala by zodpovedať veľkosti a hĺbke pôdy rastliny. Vystužte spodné chlopne škatule lepiacou páskou. Vyvŕtajte niekoľko otvorov pozdĺž dna na odvodnenie.

Naplňte krabicu zeminou, pridajte svoje rastliny alebo semená a vyberte slnečné miesto. Aby sa kartónový základ nerozmočil, zdvihnite škatuľu niekoľko centimetrov nad zem tak, že ju položíte na nejaké tehly alebo pod ňu pridáte vrstvu štrku.

Kartónové kvetináče možno premiestniť na začiatku sezóny, no boky a spodok časom zmäknú. Takže keď si vyberiete miesto, najlepšie je ponechať ho na rovnakom mieste až do času zberu.

Kartónové škatule na pestovanie zemiakov

pestovať zemiaky v kartónových krabiciach

Je dôležité izolovať úrodu zemiakov dvakrát až trikrát za sezónu, aby sa zabezpečilo, že zemiaky nebudú zelené (a teda toxické) v čase zberu.

Pestovanie zemiakov „hore“ a nie „dole“ tiež maximalizuje výnos hľúz na oveľa menšom priestore.

Všetky druhy materiálov sa dajú opätovne použiť na výrobu nádob na pestovanie zemiakov vrátane kartónových krabíc.

Ponechajte spodok debničky neporušený alebo otvorte spodné chlopne, aby ste mohli zasadiť zemiaky priamo do pôdy. V prípade potreby pridajte odtokové otvory.

Keď okolo rastlín počas vegetačného obdobia nasypete viac pôdy a mulča, môžete na pôvodný box nasunúť ďalší box a vytvoriť tak pestovateľskú vežu pre oveľa viac zemiakov.

Chráňte stromy kartónom

chrániť stromy kartónom

Mladé stromy vo veku 1 až 4 roky často potrebujú trochu extra TLC, aby prežili z jednej sezóny na druhú.

Ochrana stromov pomocou zábalov alebo chráničov môže pomôcť predchádzať zraneniam spôsobeným mrazom a úpalom, ako aj odradiť hladné ploštice, ktoré zbavujú kmene kôry.

Kartónové kryty stromov sú ideálne na izoláciu stromov pred horúčavou a chladom a prekazia zajace a jelene, ktoré sa snažia omotať váš strom okolo stromu.

Vyrobte z kartónu špirálový obal na stromček tak, že ho narežete na dlhé kúsky široké 10 cm. Začnite pri päte stromu a obtočte ho okolo kmeňa tak, aby každú vrstvu prekrýval asi o 5 cm. Pokračujte v omotávaní, kým nedosiahnete spodné vetvy stromu a zaistite ho šnúrkou.

Ďalšou možnosťou je vytvoriť voľne stojaci chránič stromu tak, že vezmete veľký kus kartónu a zložíte ho do širokej trubice okolo kmeňa stromu. Medzi kartónom a kmeňom stromu by malo byť niekoľko centimetrov miesta.

Zaistite konce trubice vodotesnou páskou. Zapichnutie kolíka do zeme medzi polenom a rúrou môže pomôcť udržať kartónový chránič na mieste.

Podobne ako papierové obaly na stromčeky, kartónové obaly a obaly na stromčeky vydržia iba jednu sezónu. Keď ich treba vymeniť, hoďte ich do kompostu.

Použite lepenku na zníženie alebo odstránenie buriny z ciest

lepenka na cestičky v záhrade

Ak plánujete mať medzi záhradnými záhonmi uličku na drevnú štiepku, je dobré najprv položiť vrstvu kartónu ako mulč. To pomáha utopiť potenciálne buriny. A potom môžete vložiť drevené štiepky.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako využiť citrusové šupky v sade a záhrade.

Samozrejme, štiepka sa rozpadá, takže vrstvu mulča budete musieť doplniť, inak vyrastie nová burina.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: