Tipy do záhrady

10 použití jablčného octu v záhrade a sade

10 použití jablčného octu v záhrade a sade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Jablčný ocot je mimoriadne všestranný, pretože sa dá použiť ako čistiaci prostriedok na záhradné náradie, na ochranu zvierat a škodcov mimo dosahu rastlín alebo ako hnojivo. Každý záhradkár by mal mať vo svojich záhradných zásobách trochu jablčného octu. V tomto článku uvidíme, ako využiť jablčný ocot na starostlivosť o záhradu a biozáhradu.

využitie jablčného octu v záhrade

10 použití jablčného octu v organickej záhrade a sade

1. Upravte úrovne PH vo vašej záhrade

Rastliny sú veľmi citlivé na zmeny v úrovni pH, takže keď pH vašej pôdy nie je správne, môže to byť veľmi škodlivé pre každú záhradu. Analyzujte pôdu pomocou súpravy pH metra a zistite, či je potrebné, aby bola pôda kyslejšia alebo zásaditejšia.

Pred použitím musíte zistiť, aká kyslá je pôda, na to si môžete kúpiť súpravu pH metra v lekárni alebo v záhradkárskych predajniach. Ak sú hladiny lepšie ako 5,5, mali by ste na zvýšenie použiť jablčný ocot.

Vaše rastliny sa vám poďakujú za testovanie pôdy a vaša zelenina porastie (a bude chutiť) oveľa lepšie. Jeho mierne kyslá povaha funguje skvele pre rastliny, ktorým sa darí v kyslých podmienkach, ako napr. okrem iného čučoriedky, azalky a gardénie, reďkovky, zemiaky a paprika. Tieto rastliny milujú kyslé pôdy a budú milovať podporu z octu.

Zmiešajte 300 ml jablčného octu v 20-litrovom vedre a potom naplňte vodou. Túto zriedenú zmes použite v pôde vašich rastlín raz za mesiac. Nerobte to príliš často, pretože môžete príliš okysliť pôdu.

2. Odstráňte burinu

Používanie neriedeného jablčného octu na burinu pomáha zabíjať burinu. Pre účinnejší herbicíd môžete dokonca pridať trochu soli. Pri aplikácii jablčného octu ako herbicídu vo vašej záhrade sa vyhnite tomu, aby sa dostal na rastliny, ktoré chcete zachovať.

3. Udržujte zvieratá mimo dosahu

Nanesenie jablčného octu na okraje záhrady je dobrý spôsob, ako udržať domáce zvieratá, ako sú psy a mačky, ako aj voľne žijúce zvieratá, ako sú mývaly, preč, králiky a jelene.

Stačí namočiť pár handier a strategicky ich rozmiestniť po celej oblasti. Ak chcete zachovať účinnosť handier, namočte ich raz týždenne.

4. Odpudzujte škodcov

Použitím jablčného octu v záhrade môžete zabrániť rôznym škodcom mimo vašej záhrady. Postriekaním slimákov a slimákov ich na mieste roztopí. Prítomnosť mravcov môžete kontrolovať aj tak, že ich nastriekate na okolité kopčeky.

Pre iných škodcov, ktorí radi jedia listy rastlín, rozrieďte jablčný ocot na 1 diel až tri diely vody a aplikujte pomocou rozprašovača. Bez problémov ho môžete nastriekať na listy.

5. Držte ovocné mušky preč

Prirodzene, kyslosť jablčného octu z neho robí skvelú metódu kontroly škodcov. Ovocné mušky môžu byť pre vašu záhradu zlé a otravné na pohľad, takže na vyriešenie problému použite jablčný ocot.

Ak chcete, aby sa na vašej záhrade nevyskytovali ovocné mušky, vložte do misky zmes 1 šálky vody, 1/2 šálky jablčného octu, 1/4 šálky cukru a 1 polievkovej lyžice melasy.

Táto zmes by mala prilákať ovocné mušky, takže nebudú obťažovať vaše rastliny, keď je niečo také sladké. Pre maximálny efekt rozmiestnite nádoby po záhrade.

6. Čisté hrdzavé náradie

Ocot je nielen vynikajúci na ničenie škodcov a ako hnojivo vo vašej záhrade, ale jablčný ocot možno použiť aj na čistenie.

Na odstránenie hrdze zo záhradného náradia jednoducho naplňte fľašu s rozprašovačom neriedeným jablčným octom a aplikujte priamo na postihnuté miesta.

V prípade silne zhrdzavených nástrojov ich nechajte deň alebo dva odležať vo vedre s jablčným octom…

7. Čistenie hlinených nádob

Okrem toho, že jablčný ocot zabíja plesne, funguje skvele aj na čistenie hlinených nádob.Namiesto vyhadzovania starých hrncov ich vydrhnite jablčným octom a potom ich cez noc namočte do zmesi štyroch šálok vody a jednej šálky octu. Pred použitím vyberte a namočte do čistej vody.

8. Zvýšte životnosť vázy s kvetmi

Použite kombináciu 2 lyžičiek cukru a 2 lyžičiek jablčného octu do vázy s vodou. Zabránite tak rýchlemu rozkladu vody vo váze, takže sa z kvetov v nej umiestnených môžete tešiť oveľa dlhšie.

9. Pridajte živiny do pôdy

Zmiešajte pomer 1 diel jablčného octu k 8 dielom vody. Potom pripravte ďalší roztok z 8 dielov vody a 1 dielu cukru. Pridajte dve zmesi dohromady a dajte ich svojim rastlinám tak dlho, ako to bude potrebné.

Tento prípravok neovplyvní pH pôdy, ale vyživí ju a vaše rastliny budú mať prospech v prípade, že máte pôdu chudobnú na živiny.

10. Odstráňte pleseň na terase

Jablčný ocot účinne odstraňuje nečistoty a plesne, ktoré sa hromadia na a medzi terasovými kameňmi a príjazdovými cestami. Použitie čistého jablčného octu je účinný spôsob, ako jednoducho odstrániť pleseň.

Okrem toho jej dodá nielen pôvodnú farbu, ale tiež odradí trávu, burinu a mravce od kolonizácie terasy.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: 10 spôsobov využitia vaječných škrupín v záhrade.

Ako vidíte, jablčný ocot má v záhrade mnoho využití. Okrem toho, že jablčný ocot funguje ako hnojivo, čistič alebo odstraňovač hrdze, môže pomôcť udržať bežných škodcov, zvieratá a dokonca aj vašich domácich miláčikov mimo vašej záhrady. Takže nabudúce, keď budete nakupovať záhradné potreby, zahrňte aj jablčný ocot.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: