Agroekológia

Ako pripraviť a použiť kašičku z papradia

Ako pripraviť a použiť kašičku z papradia
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Menej známy ako žihľavová alebo skorocelová kaša, je ešte zaujímavejšia na výrobu, pretože surovina sa nachádza v hojnom množstve v lesoch a rašeliniskách. Čistá alebo zriedená kaša z papradí má mnoho vlastností vrátane insekticídov. Je užitočná ako v sade, tak aj v okrasnej záhrade. Naučte sa vyrábať a používať papraďovú kašu a tak mať zdravé a silné rastliny. Tu je recept a tipy na výrobu a používanie čisto organického kompostu z papraďorastov.

Prvý krok; Zber paprade

Práve papraď orlia, ktorá samovoľne rastie v kroví, na rumoviskách a pri malých cestičkách, je vhodná na výrobu papraďovej kaše. Ak teda žiadne doma nemáte, využite na zber úrody prechádzku krajinou alebo lesom.

Ideálne zber papradie na tvorbu kaše na začiatku leta, v tomto čase má maximálne všetky vlastnosti. Môžete ho zbierať aj v inom ročnom období, ale je to lepšie v lete.

Vyberte si papradie, ktoré nemajú pod listami malé hnedé guľôčky, tieto malé guľôčky nie sú nič iné ako zhluky spór alebo semien papraď. Ak ich nazbierate, riskujete, že si do záhrady nechtiac vysadíte paprade.

Odstrihnite stonky papradia záhradníckymi nožnicami, aby ste sa neporanili, pretože listy sú ostré.

Ako pripraviť kašičku z papradia

Príprava papraďového hnoja trvá asi dva týždne, to je čas, ktorý treba nechať macerovať, postupujte podľa nasledujúcich krokov aby vaša papraďová kaša bola správna:

  • Nakrájajte 1 kg čerstvých listov papradia.
  • Vložte ich do drevenej alebo plastovej nádoby (nie kovovej, aby sa zabránilo oxidácii).
  • Pridajte 10 litrov vody (najlepšie použite dažďovú vodu, je to menej vápenca).
  • Zakryte zmes kusom látky, aby mohla dýchať.
  • Rumu každý deň premiešajte tyčinkou, aby ste podporili kvasenie.
  • Nechajte túto zmes macerovať asi 15 dní na mieste, kde nedopadá priame slnečné svetlo.

Presná doba fermentácie závisí od okolitej teploty, môže byť skrátená, ak je veľmi horúca, alebo dlhšia, ak nie je .

Tekutý kompost je pripravený, keď na povrchu už nie sú žiadne bublinky, čo znamená, že fermentácia sa skončila.

Filtrovanie a skladovanie hnojovice z papradia

Nasaďte si rukavice a prefiltrujte túto kašu, aby ste odstránili všetky zvyšky a získali čistú tekutinu, natiahnite tenkú handričku cez druhú 10L nádobu a jemne prelejte kašu cez handričku. Potom uschovajte zvyšky kaše.

Pomocou lievika nalejte tekutú kašu do nepriehľadných plastových fliaš (fľaše od mlieka sú perfektné). Dobre sa zatvára pomocou utesneného veka.

Kale z papradia by sa malo skladovať mimo dosahu tepla a svetla, s týmito preventívnymi opatreniami ho možno skladovať niekoľko týždňov.

Upozornenie: Keď sa pripravuje, kaša z papradia veľmi páchne. Dohodnite si jeho výrobu na mieste ďaleko od vášho domova, kde zápach nie je príliš rušivý. Po dokončení nie sú žiadne problémy, pretože bude v uzavretých fľašiach.

Ako používať papraďový hnoj

Kapraďová kaša sa používa ako repelent proti hmyzu, slimákom a slimákom, na ošetrenie niektorých chorôb alebo ako organické hnojivo.

Držte hmyz preč pomocou hnoja z papradie

Hnoj papradie má pozoruhodný preventívny a liečebný účinok proti hmyzu, najmä voškám.

Proti voškám

Vrátane vošiek vlnených, ktoré je veľmi ťažké ničiť chemickými insekticídmi) a múčnikov

Preventívne opatrenie: Postriekajte rastliny (tlakovým postrekovačom) 10 % kašou z papradia zriedenou vo vode (1 liter kaše na 10 liter vody).

Účinok liečby: Na postihnuté rastliny nastriekajte čistý neriedený papraďový hnoj. Opakujte liečbu aspoň dvakrát týždenne počas dvoch týždňov.

Proti larvám drôtovcov

Pred sadením zemiakov zalejte pôdu (pomocou zálievky) 10% zriedenou kašičkou z papradia. O týždeň neskôr operáciu zopakujte a potom zasaďte zemiaky.

Boj proti určitým chorobám

Kusa z papraďorastov má preventívny a liečebný účinok proti kryptogamným chorobám, ako je hrdza a múčnatka; striekajte čisté, neriedené, na príslušné rastliny.

Prijať ako organické hnojivo

Hnoj z papradie, bohatý na draslík a horčík, je dobrým hnojivom.

Zrieďte ho 10 % vo vode a zalievajte priamo na úpätí rastlín, aby ste im poskytli živiny v prípade, že ich budú potrebovať.

Repelent proti slimákom a slimákom

Kalia z papradia má schopnosť odpudzovať slimáky a slimáky;

Postriekajte rastliny vo svojej záhrade 10% kašou z papradia zriedenou vo vode. Alebo použite odpad z výroby kalu, ktorý sa rozprestrie po celej vašej záhrade.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pripraviť kašičku z prasličky roľnej, recept a použitie, dávka

Poznámka: Záhradu môžete posypať aj kúskami čerstvých alebo sušených papradí, ktoré tiež odpudzujú ulitníky.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: