Agroekológia

11 užitočného hmyzu pre záhradu a sad

11 užitočného hmyzu pre záhradu a sad
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ach, ten hmyz. Prekliatie každého záhradníka a dôvod, prečo sa mnohí obracajú na pesticídy a iné produkty, aby eliminovali ich invazívnu prítomnosť. Tieto tvory určite nechcete prilákať do svojej krásnej záhrady, však? V skutočnosti môže byť užitočný hmyz práve to, čo potrebujete, aby ste nadobro porazili zlé chrobáky. Tu je 11 druhov užitočného hmyzu pre vašu záhradu a biozáhradu, naučíme vás aj tipy, ako ich prilákať.

užitočný hmyz do záhrady

Prečo by ste mali prilákať užitočný hmyz?

Predtým, než sa dostaneme k nášmu zoznamu užitočného hmyzu pre záhradu, je dôležité chvíľku zvážiť, prečo by ste sa mali obrátiť práve na túto metódu biologickej kontroly škodcov, a nie jednoducho siahať po insekticíde ako prvý príznak jarnej vošky.

 • Nemusíte používať chemické pesticídy
 • Táto metóda je úplne organická
 • Ušetríte peniaze na ničenie škodcov
 • Pomôžete vyvážiť ekosystém
 • Zlepšíte si pôdu
 • Môžete prilákať viac opeľovačov
 • Vyžaduje malé alebo žiadne úsilie

Mnoho hmyzu je odolných voči pesticídom. Nie sú však odolné voči zožratiu predátorom

Pamätajte, že naplnenie vašej záhrady užitočným hmyzom znamená, že akýkoľvek chemický pesticíd, ktorý použijete, im ublíži spolu s chrobákmi, ktoré sa snažíte vyhubiť. Je to dobrý nápad vyhýbať sa chemikáliám pre zdravie a pohodu vašej rodiny a domácich miláčikov.

Hmyz užitočný pre ekologickú záhradu a sad

1. Lienky

užitočný hmyz lienky

Lienky sú nielen neškodné, farebné a rozkošné, ale sú aj neochvejnými ochrancami záhrady. V skutočnosti sú lienky pravdepodobne najznámejším hmyzom, ktorý chce mať každý vo svojej záhrade.

Je to vďaka jeho skvelej schopnosti odvrátiť nepríjemné chrobáky, ktoré ničia vaše rastliny. Ukázalo sa, že jedna lienka je schopná každý deň zožrať viac ako päťdesiat vošiek, čo predstavuje približne päťtisíc za život.

Majú tiež chuť na múčne červy, listonohy a roztoče. Ako ďalší bonus sa nemusíte obávať, že by vám larvy lienky zožrali vaše rastliny alebo malé chrobáčiky zožrali predátori, pretože vylučujú zápach, ktorý iný hmyz nemá rád.

Ako ich prilákať: Zasaďte si do záhrady kôpor, fenikel, koriander a rebríček, aby ste prilákali oranžové, červené a žlté lienky .

2. Tachinidová mucha

užitočný hmyz Tachinidová mucha

Tachynidové muchy sú známe svojimi zvláštnymi inkubačnými návykmi. Mucha vsunie svoje larvy do deštruktívneho hmyzu, ako je japonský chrobák, cikán, kapustnica, piliarka alebo stanová húsenica, aby sme vymenovali aspoň niektoré.

Tento živý hostiteľ poslúži ako inkubátor pre larvu a keď bude pripravený na vyliahnutie, zožerie plošticu zvnútra von a zabije ju hneď, ako sa vynorí.

Hoci to vyzerá ako z hororového filmu, tento fascinujúci proces je príroda v celej svojej kráse. Je dobré mať tieto muchy na svojej strane a povzbudiť ich, aby chvíľu zostali vo vašej záhrade. Tachinidové muchy navyše pomáhajú opeľovať vašu záhradu, vďaka čomu sú žiadanejšie.

Ako ich prilákať: Zasaďte kôpor, petržlen, ďatelinu a iné zelené bylinky. Kto to nemá rád v sade?

3. Braconid osy

užitočný hmyz Braconid osy

Ďalší parazitický hmyz. Ale v tomto prípade je to naozaj dobrá kvalita. Braconidové osy prichytávajú svoje larvy k červovi paradajkovému, vážnemu škodcovi pestovateľov paradajok na celom svete.

Larvy začnú rásť a živia sa červom paradajkovým, keď dospievajú.Veľmi rýchlo sa šírili aj osy Braconid. Jedna samička dokáže naklásť naraz päťdesiat až štyristo vajíčok, čo znamená, že tento hmyz bude čoskoro vašou najlepšou obranou proti obávaným zabijakom paradajok.

Aj keď sa jedná o osy, tento lietajúci hmyz je priateľský a bodne iba vtedy, ak je vyprovokovaný.

Ako ich prilákať: Pestujte nektárové rastliny s malými kvetmi, kôprom, petržlenom a divokou mrkvou.

4. Modlivka

užitočný hmyz modlivka

Hoci môžu často vyzerať odstrašujúco, keď sa povaľujú okolo vašej záhrady, modlivka je v skutočnosti úžasná bytosť a pomôže vám zbaviť sa húseníc, molí, chrobákov, cvrčkov a ďalších.

Ako zaujať: Milujú vysokú trávu, ale priťahujú ich aj kríky, kôpor a nechtíky.

5. Střevlík

užitočný hmyz zemný chrobák

Střevlíky radi jedia slimáky, slimáky, listové červy, kapustové červy, húsenice a iný hmyz, ktorý trávi čas lezením po zemi.

Sú tiež neuveriteľne nenásytní. Larva zemného chrobáka môže ľahko zožrať až päťdesiat húseníc.

Ako ich prilákať: Vytvorte kompostovú hromadu (ak ju ešte nemáte) a vysádzajte veľa trvaliek. Střevlíky umiestňujú svoje larvy do pôdy na konci teplého obdobia a keď sa vyliahnu, očistia pôdu od chrobákov, kým sa na jar objavia. Napomáhajú tiež znehodnocovaniu kompostu a poskytujú vašej hromade veľmi potrebnú organickú hmotu.

6. Chrobáky ostnatého vojaka

Užitočný hmyz Ostnatý vojak chyby

Technicky ide o smradľavé chrobáky, ktoré sú definované (ako naznačuje ich názov) charakteristickou chrbticou, ktorá sa tiahne pozdĺž ich chrbta. Takže ak týchto chlapov uvidíte na svojom dvore, nepanikárte. Sú prirodzenými predátormi húseníc a lariev chrobákov a radi jedia najmä chrobáky zemiakové a fazuľové.

Na rozdiel od chrobáka zeleného, ktorý je jedným z najbežnejších v sade a zvykne požierať úrodu, chrobák ostnatý sa živí iba iným hmyzom, je dôležité si ho nezamieňať.

Ako ich prilákať: Chrobáčiky ostnaté priťahujú farebné trváce kvety, ku ktorým sa môžu sezónu čo sezónu vracať. Rozmiestnite trvalky medzi zeleninu, aby ste ich prilákali do pestovateľskej oblasti.

7. Damselfish chrobáky

užitočný hmyz Damselfish chyby

Aj keď nebojujete s konkrétnym zamorením, ploštice sú skvelým doplnkom do vašej záhrady. Sú úžasným hmyzom na požieranie škodlivých tvorov, ako sú roztočce, vošky, kapustovité červy a húsenice.

Ako ich prilákať: Zasaďte si mätu, fenikel a rascu, aby sa vaša záhrada stala pohostinným príbytkom pre ploštice.

8. Malý pirátsky chrobák

užitočný hmyz Malý pirátsky chrobák

Maličká pirátska chrobáčik je úžasný hmyz, ktorý môžete prilákať, ak máte vážny problém so škodcami a zdá sa, že váš dvor je preplnený zlými chrobákmi. V jedle nie sú práve vyberaví a zjedia takmer všetky stvorenia, ktoré nájdu.

To môže byť znepokojujúce, ak pracujete na budovaní svojej populácie dobrých chrobákov, pretože nediskriminujú pri výbere potravy a môžu stráviť viac času likvidáciou chrobákov, ktoré v skutočnosti chcú mať okolo seba.

Obzvlášť obľubujú strapky, roztoče a vošky, takže sú výbornou voľbou, ak s niektorým z týchto škodcov bojujete a nepodarilo sa vám ich zlikvidovať inými prírodnými prostriedkami.

Ako ich prilákať: Najľahšie ich upúta hromada rozpadajúceho sa lístia v rohu záhrady. Môžete však tiež zasadiť lucernu a sedmokrásky, aby ste povzbudili malého pirátskeho chrobáčika, aby sa poflakoval.

9. Mealybugs (ničitelia múčnych chrobákov)

Užitočný hmyz lienka múčnatka

Tieto ploštice sú mimoriadne účinné pri riešení múčnikov.Tieto múčniky vyzerajú ako malé kúsky páperia na vašich rastlinách a môžu vylúhovať šťavu zo stoniek, čo spôsobuje poškodenie a odstraňovanie živín z plodov rastliny. Títo škodcovia môžu byť deštruktívni, preto je dôležité čo najskôr priviesť ničiteľa múčnatky.

Ako ich prilákať: O prilákanie zabijakov múčnych chrobákov si musíte robiť starosti len vtedy, ak ste na svojom záhrada. Zasaďte kôpor, zlatobyľ, slnečnicu a fenikel, pretože títo rytieri v žiarivom brnení prichádzajú na záchranu vašich ohrozených rastlín.

10. Lacewings

užitočný hmyz Lacowings

Nielenže sú lacewings krásnym hmyzom, ktorý sa dá pozorovať poletujúcim po vašom dvore, ale sú tiež mimoriadne šikovné, pretože v štádiu lariev požierajú množstvo nepríjemných škodcov vrátane vošiek, molíc, chrobákov a múčnikov.

Ako ich prilákať: Zasaďte koriander, angeliku alebo kôpor.

jedenásť. Včely

užitočný hmyz včely

Aj keď by to malo byť zrejmé, včely sú nevyhnutné na opeľovanie každej záhrady. Ak pestujete akýkoľvek druh ovocia alebo zeleniny alebo opeľujete kvety, chcete, aby vaša záhrada bola šťastným domovom pre včely.

Ako ich prilákať: Vysádzajte farebné trvalky, letničky a veľa ovocia a zeleniny. Včely pôjdu tam, kde je nektár. Tieto rastliny sú najlepšie pre záhradu priateľskú k včelám.

Viac tipov na prilákanie užitočného hmyzu do záhrady

 • Uchovajte si na záhrade malú misku na vodu pre svojich nových priateľov.
 • Poskytnite skaly a mulč ako tieň a prístrešie.
 • Pestujte širokú škálu rastlín, aby ste zvýšili rozmanitosť svojej populácie hmyzu.
 • Uistite sa, že skúmate, ktoré chyby sú zlé a ktoré dobré. Nechcete náhodou začať zabíjať hmyz, ktorý robí vašej záhrade láskavosť. A naopak, nechcete dovoliť škodcom, aby vás premohli.
 • Zmiešajte rastliny, ktoré priťahujú dobré hmyz, s ostatnými rastlinami, aby ste sa uistili, že navštívia každý kút vašej záhrady.
 • Ponechajte niektoré oblasti s vysokou trávou, aby ste prilákali širokú škálu hmyzu.
 • Uistite sa, že v blízkosti vášho dvora nepoužívate plošticu.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako pripraviť kompostový čaj, tekutú potravu pre rastliny.

 • Ak máte problém prilákať užitočný hmyz, skúste si nejaký kúpiť v miestnom záhradnom centre alebo online.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: