Tipy do záhrady

12 užitočných kuchynských kúskov do organickej záhrady a zeleninovej záhrady

12 užitočných kuchynských kúskov do organickej záhrady a zeleninovej záhrady
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vedeli ste, že niektoré zvyšky jedla, ktoré vyhodíme do odpadu, môžu byť prospešné pre záhradu a biozáhradu? Hoci väčšina potravín musí byť pred aplikáciou do vašej záhrady kompostovaná, existujú niektoré, ktoré môžete pridať priamo, aby ste získali výhody. Tu je 12 kuchynských zvyškov, ktoré môžete použiť vo svojej záhrade bez kompostovania.

kuchynské zvyšky do záhrady

1. Banánové šupky

Banánové šupky sú účinné živiny obsahujúce vápnik, horčík, síru, fosfát, draslík a sodík.

Nakrájajte banánové šupky na kúsky a pridajte ich priamo na povrch pôdy alebo ich zahrabte 10 centimetrov hlboko okolo spodnej časti rastliny. Dávajte pozor, aby ste nenarušili pôdu tam, kde sú korene vašej rastliny.

Banánové šupky možno tiež namočiť na 48 hodín do vody a výslednú tekutinu použiť na zalievanie rastlín na rýchle doplnenie živín. Vaše ruže sa vám poďakujú za pridanie banánových šupiek!

Udržujte vošky mimo vašej záhrady so šupkou banánov zasadením malých kúskov okolo rastlín, palec alebo dva hlboko do pôdy. Prečítajte si viac o používaní banánových šupiek tu.

2. Čajové lístky

Čajové lístky je možné aplikovať na povrch pôdy, aby mali rastliny dodatočnú zásobu dusíka, čo je obzvlášť užitočné pre rýchlo rastúce rastliny.

Ak pridávate samotné vrecúško do záhrady, používajte iba čajové vrecúška vyrobené zo 100% prírodných vlákien. Ak vrecko nie je kompostovateľné, vyberte čaj z vrecka a rozložte iba samotné čajové lístky.

Červy milujú čajové lístky a tiež pomáha prevzdušňovaniu pôdy, odvodňovaniu a zadržiavaniu vlhkosti.

3. Vaječné škrupiny

Rozdrvené vaječné škrupiny sú skvelým organickým odstrašujúcim prostriedkom pre slimáky a slimáky. Ak chcete použiť, rozdrvte ich a umiestnite na povrch pôdy do kruhu okolo spodnej časti každej rastliny.

Tiež dobrý zdroj vápnika, ktorý môže pomôcť znížiť kyslosť pôdy, ak sa používa vo veľkých množstvách. Vaječné škrupiny je možné primiešať do kompostu alebo priamo do pôdy.

Nemali by byť zakopané alebo umiestnené okolo koreňovej zeleniny, pretože existuje riziko kontaminácie zeleniny z týchto vajec salmonelou. Prečítajte si viac o používaní vaječných škrupín tu.

4. Orechové škrupiny (vlašské orechy, mandle, lieskové orechy, arašidy atď.)

Orieškové škrupiny sa pomaly rozpadajú, takže tvoria dobrý vrchný mulč, ktorý pomáha prevzdušňovať pôdu. Pred nanesením na povrch rozdrvte škrupiny orechov.

Aj keď na vytvorenie dostatočného povrchového mulča je potrebné veľké množstvo orechových škrupín, môžete ich do záhrady pridať v malých množstvách, pretože je lepšie ich nechať časom rozpadnúť a stať sa zeminou, než ich vyhadzovať preč do odpadu na skládku.

Hrubá vrstva orechových škrupín môže pomôcť udržať burinu na uzde a môže pomôcť prevzdušniť pôdu okolo vašich rastlín.

5. Mletá káva

Vyprázdnite kanvicu na záhrade a vaše rastliny vás za to budú milovať. Kávová usadenina, bohatá na dusík, fosfát a draslík, pomáha zlepšovať odvodňovanie, zadržiavanie vody a prevzdušňovanie pôdy.Môžete ho pridať priamo na povrch vašej záhrady alebo zmiešať so zeminou.

Veľké množstvá môžu zvýšiť kyslosť pôdy, preto neaplikujte veľké množstvá na rastliny, ktoré uprednostňujú zásadité alebo neutrálne pH; je však dobrý pre kyslomilné rastliny, ako sú citrusy, ruže a čučoriedky. Prečítajte si viac o používaní kávy tu.

6. Škrupiny ustríc

Ustricové ulity sú bohaté na vápnik a pomáhajú znižovať kyslosť pôdy. Ak je to možné, skúste ich pred pridaním do pôdy mulčovať.

7. Voda na varenie

Voda používaná na varenie zeleniny a vajec je užitočnejšia pre vašu záhradu ako pre odtok. Nielenže šetríte vodou, ale je aj bohatá na živiny.

Voda je plná živín, ktoré si vaše rastliny zamilujú. Nechajte vodu vychladnúť na izbovú teplotu a potom ju nalejte na pôdu pri spodnej časti rastlín, aby ste ich oplodnili. Prečítajte si viac o používaní vody na varenie tu.

8. Citrusové šupky

Ak máte na dvore problémy s nechcenými mačkami, citrusové šupky vám ich pomôžu odohnať, pretože vôňa citrusových šupiek nie je pre mačky atraktívna. Aplikujte na povrch pôdy v malých kúskoch v oblasti, kde sú problémom mačky.

Používanie citrusových šupiek v záhrade tiež pomáha udržať vošky a mravce od rastlín. Na ničenie hmyzu v záhrade použite drvené alebo strúhané šupky. Tu si môžete prečítať viac o použití citrusových šupiek.

9. Jablkové šupky

Citrusy nie sú jedinou cennou šupkou, ktorou možno plytváte: hlavné flavonoidy v šupkách jabĺk sú kvercetín a katechín, oba silné antioxidanty pre ľudský systém, ale sekundárne metabolity pre rastliny, ktoré sa podieľajú na ochrane mechanizmy proti stresu, ako je tepelný stres, príjem minerálov počas sucha, a dokonca aj ako odstrašujúci prostriedok proti znášaniu vajíčok škodcami.

Hŕstku jablkových šupiek môžete rozdrviť v mixéri s litrom vody, nechať cez noc odležať, precediť do rozprašovača a pevné časti skompostovať. Pridajte lyžicu epsomskej (horčíkovej) soli do jablkovej vody a použite na akúkoľvek rastlinu náchylnú na vädnutie v letných horúčavách alebo na choleretiku.

10. Zvyšky papriky

Použite zvyšky paprík, ako sú semená a vrcholy, aby ste zabránili škodcom v záhrade.

Zbytky zmiešajte s vodou a rozdrvte v mixéri, potom zmes preceďte a zvyšnú tekutinu dajte do rozprašovača, pevné látky je možné umiestniť na úpätie rastlín, aby ste zabránili nežiaducemu hmyzu alebo ich vysypte do kompostu. Použite tento tekutý prípravok na odpudenie škodcov z vašich rastlín, ako sú vošky, molice a roztočce.

jedenásť. Uhorkové šupky

Uhorkové šupky majú dobrú zásobu oxidu kremičitého, ktorý je tiež sprostredkovateľom procesov ochrany rastlín pred biotickým stresom.

Silica, absorbovaná rastlinou, vytvára na vnútrobunkovej úrovni ochrannú vrstvu, ktorá jej pomáha udržiavať turgor (schopnosť stáť vzpriamene) počas sucha a tepelného stresu a táto vrstva tiež znižuje vodu strata transpiráciou po transplantácii.

Často používam prasličkový čaj (bohatý na oxid kremičitý) na zmiernenie stresu zo sucha a šoku z presádzania, ale keď mi ostanú šupky z uhoriek, rád si pripravím aj rastlinné tonikum metódou mixéra.

Môže to byť ponor do pôdy alebo vniknutie do krmiva na listy. Neekologické uhorky sú často potiahnuté voskom, aby sa predĺžila ich životnosť, takže ich odstránenie môže byť potrebné namočiť do horúcej vody.

12. Rolky papierových uterákov

Namiesto toho, aby ste rolku kuchynského papiera vyhodili, použite ho v záhrade. Nakrájajte ho na kúsky a zahrabte ich do pôdy okolo vašich novovysadených sadeníc, aby ste im poskytli dodatočnú ochranu pred slimákmi a inými pôdnymi škodcami.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: 5 šikovných spôsobov využitia sódy bikarbóny v záhrade.

Môžete použiť aj rolky kuchynského papiera ako záhony na osivo alebo ich vložiť do kompostu (môžete použiť aj rolky toaletného papiera)

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: