Agroekológia

Príručka pre začiatočníkov k chovu včiel medonosných

Príručka pre začiatočníkov k chovu včiel medonosných
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ak zvažujete spôsoby, ako sa stať sebestačným, pravdepodobne ste sa pozreli na dôvody chovu včiel. Zber vlastného medu na dvore znie ako splnený sen, ale oplatí sa začať s týmto koníčkom? Mám investovať nejaké peniaze do sady úľov? Tento článok vám vysvetlí mnohé z výhod chovu včiel a poskytne vám tipy, ako začať s chovom včiel na záhrade

chov včiel medonosných

Prečo chovať včely?

Nikdy nebol lepší čas na chov včiel na záhrade. Nielenže sú zábavné a poučné na sledovanie, ale včelí úľ ponúka pôsobivé výhody opeľovania pre vašu domácu záhradu, najmä ak máte ovocné stromy.

Existujú však určité výhody a nevýhody, ktoré je potrebné dôkladne zvážiť pred rozhodnutím, či chovať včely. Niektoré z týchto faktorov sú uvedené nižšie.

Proti

Pomôžte zachrániť včely: Včely robia asi 80 % opeľovania na celom svete, ale ich populácie trpeli prudkým poklesom už viac ako rok. desaťročie.

Nie je úplne jasné, čo je príčinou odumierania, ale môžete pracovať na obnovení rovnováhy vašej miestnej komunity opeľovačov starostlivosťou o úľ.

Zber domáceho medu: Nie je lepší med ako ten, ktorý sa zbiera priamo na dvore a pokiaľ sa s ním hospodári správne to bude môcť zabezpečiť dostatok na to, aby ste vy a vaše včely prežili zimu.

Na výrobu čajovej lyžičky medu za život potrebuje dvanásť včiel, no mať úľ so stovkami včiel znamená, že tento med sa rýchlo nazbiera.

Zásoba čerstvého vosku: Vedľajším produktom výroby medu je včelí vosk, pretože ho tvoria včely robotnice v plástoch, aby vytvorili štruktúra vášho domova.

Použitia včelieho vosku sú nekonečné, vrátane výroby sviečok, balzamov na telo a iných projektov. Ak si budete chovať vlastné úle, budete ich mať okamžite zásobu.

Zvýšte potravinový potenciál svojej záhrady: Včely a iné opeľovače sú nevyhnutné pre produkciu ovocia.

Mať úľ alebo dva v blízkosti ovocných rastlín zaisťuje, že ich včely navštívia počas hľadania nektáru a prenesú výhody opeľovania ďalej.

Málo práce pre vás: Keď si postavíte úľ, miestni obyvatelia rýchlo získajú povesť „zaneprázdnených ako včely“. ».

Pre údržbu úľa nebudete musieť veľa robiť, pretože zvyčajne trvá hodinu alebo menej do týždňa, kým sa uistíte, že všetko funguje tak, ako má.

Ak však žijete v chladnom podnebí, je potrebné viac úsilia, aby vaše včely prežili zimu.

Nevýhody

V chove včiel medonosných existujú určité nevýhody, o ktorých by ste si mali byť vedomí predtým, ako sa pustíte do tohto koníčka. Tu je niekoľko faktorov, ktoré treba zvážiť.

Včely medonosné nie sú pôvodné: Predpokladá sa, že medonosné včely pochádzajú z Afriky, no vďaka pomoci sa rozšírili do celého sveta ľudí pre svoj potenciál produkcie medu.

To znamená, že váš úľ by mohol konkurovať pôvodným včelám a iným opeľovačom vo vašej oblasti, čo by mohlo spôsobiť pokles ich populácie.

Môže vás poštípať: Včely medonosné nie sú príliš učenlivé a väčšina včelárov sa musí na občasné bodnutie pripraviť. Ak ste citlivý alebo alergický na žihadlo, pravdepodobne to nie je najchytrejší koníček pre vašu situáciu.

Úrazy sú časté: Aj keď robíte všetko správne, existuje šanca, že vaše včely neprežijú. Je to preto, že mladý úľ má v prvom roku veľa práce, vrátane výroby vosku, nájdenia dostatku medu na zimu a výchovy ďalšej generácie.

V zime sa často sťažujú celé úle, takže buďte pripravení začať odznova.

Vaše včely môžu ochorieť: Včely dnes čelia mnohým hrozbám vrátane množstva chorôb, pesticídov a parazitov, ktoré ich môžu zabiť .

Budete si musieť byť vedomí symptómov a preventívnych postupov, aby ste mohli zabezpečiť, aby váš úľ zostal zdravý.

Najlepšie nástroje pre včelárenie, ako začať

včelárske nástroje

Ak po prečítaní tohto zoznamu výhod a nevýhod stále máte záujem o chov včiel, je čas začať zvažovať vybavenie, ktoré budete potrebovať. Prvé veľké rozhodnutie, ktoré musíte urobiť, sa týka rozmanitosti úľov.

Je potrebné zvážiť tri hlavné typy úľov: úľ Langstroth, úľ s hornou lištou a úľ Warre.

Langstroth úle sú dnes najpoužívanejšie a považujú sa za vhodné pre začiatočníkov. Pozostávajú z odnímateľných rámov, ktoré sa ukladajú jeden na druhý pre ľahký prístup.

Úle s úľmi, ktoré sa považujú za jeden z najstarších úľov na svete, majú drevené tyče usporiadané v hornej časti tyče a chránené vnútro pre včely na stavbu plástov.

Tieto úle sú pre včelárov jednoduchšie, pretože nevyžadujú skladanie ťažkých debničiek na seba.

Pri vytáčaní medu však treba odstrániť plást, čo znamená, že včely ho budú musieť každý rok znovu postaviť.

Úľ Warre je úľ s vertikálnou hornou lištou, pretože pozostáva z rovnakých škatúľ naskladaných a umiestnených na sebe.

Väčšina včelárov používajúcich tento štýl má tendenciu umiestňovať prázdne škatule na spodok úľa, aby lepšie napodobňovali, ako včely vytvárajú priestor pre biotop v prírode.

Okrem úľa budete potrebovať aj rôzne včelárske potreby, ako sú ochranné odevy, kliešte na vyberanie rámikov na zber, úľovú udiareň (na utlmenie včiel a prevenciu bodnutia) a med refraktometer na kontrolu jeho kvality.

Kde získať medonosné včely

Kde získať medonosné včely

Keď si založíte úle, je čas popremýšľať o získaní včiel. Nákup včiel je často najobľúbenejšou metódou pre začiatočníkov a dva najbežnejšie spôsoby, ako ich získať, sú ako balík včiel alebo ako jadrovník.

Ako už názov napovedá, včelí balíček obsahuje včeliu kráľovnú a robotnicu, ktoré môžete pridať do svojho úľa.

Zvyčajne je najlepšie kupovať balíčky včiel lokálne, hoci v kontajneri by mali byť v poriadku niekoľko dní, pretože sa zvyčajne dodávajú s podávačom cukrového sirupu.

Pri tejto metóde včelia kráľovná zvyčajne prichádza do svojej vlastnej špeciálnej klietky, ktorá ju chráni pred robotnicami.

Keď sú všetky včely v úli, včely robotnice postupne zožerú zátku potravy, ktorú majú na starosti, aby ju uvoľnili.

Jadrový úľ je naproti tomu stredne veľká kolónia s včelou kráľovnou a mláďatami (nazývanými širokými).

To vám dáva impulz na založenie úľa, ale je to o niečo neistejšie, pretože máte vyššie riziko šírenia škodcov alebo chorôb vo vašej novej kolónii.

Pre tých najodvážnejších je možné odchytiť roj aj v prírode a premiestniť ho do úľa.

Včely majú tendenciu rozdeľovať svoje kolónie, keď sú príliš veľké, takže rojenie je prirodzeným inštinktom pre polovicu včiel, aby odišli s novou kráľovnou a znovu sa usadili.

Väčšina včiel má tendenciu sa na jar rojiť, takže možno stojí za to poobzerať sa po vetvách stromov obrastených včelami, ktoré potom môžete odrezať a umiestniť do koša.

Len sa uistite, že nosíte ochranný odev a používajte fajčiarku, aby ste ich udržali v pokoji. Toto by ste mali robiť iba vtedy, ak viete, čo robíte, alebo ak vám pomôže odborník.

Ako zbierať med zo záhradného úľa

ako zbierať med

Keď si založíte úľ, je čas začať s plánom zberu medu.

Majte na pamäti, že chov včiel je záväzok, pretože budete musieť počkať minimálne do druhého roka, kým včely vyprodukujú dostatok medu.

Včely produkujú med len vtedy, keď majú dlhý čas prístup k množstvu kvetov, takže budete mať tendenciu získať viac medu, ak žijete v teplom podnebí a uistite sa, že váš dvor obsahuje rôzne druhy kvetov, ktoré kvitnú počas celého vegetačného obdobia.

Priemerná kolónia v oblasti bohatej na kvety vyprodukuje dostatok medu, aby včelár zozbieral viac ako štyri galóny, ale toto množstvo sa môže výrazne líšiť v závislosti od roku a lokality.

Zber medu je chúlostivý proces, pretože nechcete vyrušovať včely alebo zbierať med do bodu, keď nezvládnu zimu.

Preto je najlepšie zozbierať med so skúseným včelárom hneď pri prvých pokusoch, aby ste sa naučili nuansy.

Konkrétne kroky, ktoré budete musieť vykonať, budú závisieť od úľa, ktorý máte, ale tu je základná technika.

Základné techniky zberu medu

  • Otvorte úľ: Pomocou fajčiara vyfúknite dym pri vchode do úľa, aby ste včely upokojili a zahnali ich do rohu z úľa Potom opatrne odstráňte vnútorný kryt, aby ste sa dostali do vnútra. Poznámka: Príliš veľa dymu môže ovplyvniť chuť medu, preto ho používajte s mierou.
  • Odstránenie včiel z rámika: Predtým, ako budete môcť odstrániť rámiky, musíte z nich odstrániť tvrdohlavé včely pomocou «včelej kefky» vráťte ich do jaskyne.
  • Prepichovanie medových uzáverov: Keď budete mať voľný plást, budete musieť z plástu odstrániť uzávery z včelieho vosku. nôž rezanie hornej vrstvy. Nevyhadzujte tieto zátky, pretože včelí vosk môžete premeniť na rôzne domáce projekty.
  • Výber medu: Potom vložte hrebeň do medometu (fungujú ručne kľukou alebo elektrické modely). Extraktory pomocou odstredivej sily roztočia úle a vytiahnu med z plástov tak, aby kvapkal po stranách na dno, kde sa uvoľňuje cez čap.
  • Filtrovanie medu: Akonáhle budete mať veľké množstvo surového medu, budete ho chcieť precediť cez niekoľko vrstiev gázy. odstráňte vosk a úlomky, ktoré sa odlupujú, a potom nechajte niekoľko dní pôsobiť, aby sa nečistoty usadili na dne a mohli sa vyliať.Odtiaľ ho môžete fľaškovať do čistých, sterilizovaných fliaš.

Po naplnení do fliaš môžete použitý plást vrátiť do úľa, aby ho včely vymenili. Váš domáci med je možné začať ihneď vychutnávať.

3 Záverečné tipy, ktoré treba mať na pamäti pri chove včiel

tipy na chov včiel

O chove včiel medonosných sa toho môžeme dozvedieť veľa, čo tu nemôžeme pokryť, ale tu sú tri posledné tipy, ktoré treba mať na pamäti predtým, ako sa pustíte do tohto náročného, ale obohacujúceho koníčka.

1. Poznajte svoje miestne zákony:

Nie všetky oblasti sú vhodné na chov včiel a niektoré mestá majú obmedzenia a nariadenia, o ktorých by ste mali vedieť vopred.

Na niektorých miestach je chov včiel úplne zakázaný a v iných budete musieť svoj úľ zaregistrovať a prípadne zaplatiť poplatok.

Je tiež dobré overiť si to u miestnej komunity, aby ste sa uistili, že chov včiel nespôsobí problémy nikomu inému.

Nechcete predsa investovať do úľov, aby ste zistili, že miestne päťročné dieťa je smrteľne alergické.

2. Mysli ako včela v lete

Pojem „včela“ znamená cestovať tou najpriamejšou cestou, čo je presne to, čo včela urobí, keď zistí potravu.

Na túto skutočnosť by ste mali myslieť pri umiestňovaní úľa, aby ste sa uistili, že včely neprelietajú problémové oblasti, aby sa dostali k zdrojom potravy.

Ak nechcete, aby sa včely pohybovali po ceste, ktorou sa pohybujú ľudia, zvážte inštaláciu plota v blízkosti úľov, aby boli včely povzbudzované, aby rýchlo lietali vysoko a zostali nad úľmi. nechcem byť bodnutý.

3. Zabezpečte pre včely hojnú potravu

Jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť úspech u včiel, je zabezpečiť, aby mali počas leta pripravenú zásobu potravy.

Vysádzajte veľa kvetov (najlepšie domácich) a zamerajte sa na odrody, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach roka, aby ste svojim včelám zaručili zásobu nektáru od jari do jesene.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako postaviť hmyzí hotel pre sad a záhradu.

Pri rozhodovaní, či chovať včely, treba veľa myslieť. Dôkladne si premyslite svoje rozhodnutie skôr, ako začnete investovať do vybavenia, a je pravdepodobné, že sa vám bude veľa páčiť na tomto najúspešnejšom koníčku.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: