Záhradné plodiny

Vlastnosti portulaky, rastliny s mnohými výhodami

Vlastnosti portulaky, rastliny s mnohými výhodami
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Keď som si vyberal portlaku, aby som si urobil malý šalát, pomyslel som si, čo keby som mimochodom urobil malý článok? Portulaka je výborná výživná rastlina, ale je to aj liečivá rastlina. Vedel si? Tu vysvetľujem, ako z toho vyťažiť maximum. Uvidíme, aké vlastnosti má portulaka a ako ju konzumovať.

vlastnosti portulaky
Portulaca oleracea

Úvod

Purslane je rastlina, ktorá rastie takmer všade, nájdete ju na poliach, vo vinohradoch, v chudobných a utužených pôdach.Veľmi často sa vyskytuje v sadoch. Má plochý rastový zvyk,leží naplocho na zemi a znáša veľa stresu. Bez problémov to rozšliapete, vydržte!

Toleruje aj intenzívne teplo a sucho a veľmi chudobné pôdy. Preto je dokonalým pôdopokryvom. To, že odoláva horúčave je veľmi zaujímavé, pretože v záhrade, keď je veľmi teplo, šaláty začínajú vyzerať smutne. A naokolo môžete mať krásnu a šťavnatú portulaku.

Charakteristika portulaky

Jeho latinský názov: Portulaca oleracea, oleracea, pretože je bohatá na olej, o nej si povieme neskôr.

Je to jednoročná rastlina, ktorá má na zemi klesajúci rast. Má veľa stoniek, ktoré rastú všetkými smermi. Stonky sú mäsité a často červenkastej farby.

Listy sú mäsité, plné vlahy, majú oválny alebo lopatkovitý tvar, sú sediace, to znamená, že nemajú stopku (kmeň)

Kvety sú malé a žlté a majú 4 až 6okvetné lístky. Plodom je malá tobolka naplnená semenami.

Výživové vlastnosti

Teraz si povieme niečo o nutričnom aspekte portulaky. Uvidíte, že je skutočná nutričná bomba.

Toto nám hovoria štúdie. Po prvé, listy portulaky majú veľmi vysoký obsah bielkovín, pretože na 100 gramov sušenej portulaky máme 44 gramov bielkovín. To je obrovské, to je takmer polovica suchej hmotnosti.

Vediac, že rastlina obsahuje viac ako 90 % vlhkosti,môžete zdvojnásobiť hmotnosť, ak použijete čerstvú portulaku. Ja by som mal napríklad 8,8 gbielkovín na 200 g čerstvej portulaky.

Purslane má nasledujúce minerály:

  • draslík: 494 mg;
  • Horčík: 68 mg;
  • Vápnik: 65 mg;
  • Železo: 33 mg.

Draslík, vápnik a horčík sú nevyhnutné presprávne fungovanie nášho metabolizmu, kostí, nervového systému asvaly.

V tomto bode možno úprimne povedať, že 68 mgNapríklad horčík na 100 g suchej rastliny nie je pôsobivý.

Majte však na pamäti, že keď budete absorbovať tieto vitamíny aminerály v ich prirodzenej forme, vo forme, ktorú nám, vášmu telu, ponúka prírodavie, ako ich metabolizovať.

Purslane obsahuje značné množstvo esenciálnych mastných kyselín, medzi 0,1 % a 0,6 % hmotnosti v chlade. To predstavuje 100 až 500 mg mastných kyselín na 100 g čerstvej rastliny.

Najčastejšie zastúpené mastné kyseliny sú kyselina alfa a kyselina gama-linolénováTakže konzumáciou portulaky máte kombináciu omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Toto je pravdepodobne rastlina, ktorá obsahuje najvyššie množstvo esenciálnych mastných kyselín v prírode okolo nás. Rovnaké alebo väčšie ako ryby.

Čo sa týka vitamínov, opäť na 100 g čerstvej rastliny pripadá 26 mg vitamínu C, 22 mg vitamínu E, vitamíny B1, B2, B3, B6 a B9. Skrátka, ako som už povedal, toto je nutričná bomba.

V šaláte má jemne korenistú chuť a mäsitú, mierne mastnú stranu. To je normálne, pretože obsahuje esenciálne mastné kyseliny. Rád ho jedávam s paradajkami, ryžou alebo zemiakovým šalátom. Vždy surové, čo dodá svieži, chrumkavý nádych.

Na doplnenie, veľmi jednoduché, trochu olivového oleja, citrón, štipka soli, je to vynikajúce!

Môžete ho prejsť aj cez odšťavovač, je veľmi pružný a veľmi šťavnatý, tak prečo ho nepridať do trochy zeleninovej šťavy.Na druhej strane je lepšie to urobiť na konci odšťavovania, inak gél z listov úplne pohltí strojček a šťava bude mať cez sito prechádza ťažký čas.

Liečivé vlastnosti portulaky

V prvom rade je to rastlina nazývaná zmäkčovadlo, to znamená, že zmäkčuje zapálené tkanivá.

Pamätajte si, čo som vám povedal, vyzerá to ako mastná rastlinamäsité listy. Listy sú naplnené gélom, ako list aloe vera. Takžeže budeme mať veľmi podobné využitie, napríklad:

  • Zápal pažeráka (ezofagitída), napríklad pri refluxe žalúdka
  • Zápal žalúdka, ako je gastritída
  • Zápal čreva, ako je kolitída
  • Čokoľvek, čo spôsobuje ulceráciu tráviacej sliznice (žalúdočný/dvanástnikový vred, ulcerózna kolitída atď.).

Môže sa použiť aj pri zápaloch dýchacích ciest amočových ciest, bolesť hrdla, tracheitída, bronchitída, cystitída a zápalyprechodom malých kameňov.

Všimnite si, že to nie je špecificky rastlina na bronchitídu ani rastlina na cystitídu. Je to podnikový závod. Budeme ju kombinovať s inými rastlinami, každá bude mať svoju úlohu. Jeho funkciou je zmäkčiť zapálené sliznice.

Purslane môže mať trochu laxatívnu stránku, cez svoju mierne mastnú stranu. Bude stimulovať hepatobiliárnu os a žlč, pretože má malú laxatívnu stranu. Tento efekt je spôsobený aj obsahom vlhkosti.

Má afinitu k vode, ktorú zadrží v tráviacom trakte, aby umožnila lepší prechod. Preto môže pomôcť, ak máte mierny sklon k zápche.

Ďalším zaujímavým bodom je, že zvyšuje koaguláciukrvi, umožňuje ľahšie zrážanie krvi.

Preto portulaka sa odporúča pri krvácaní, a to aj pri dosť silnom krvácaní, krvácaní do pľúc, krvácaní do moču atď. A samozrejme, ak sa vám to stane, mali by ste ísť priamo k lekárovi, to je prvá vec.

Ako konzumovať portulaku

Ako každá liečivá rastlina sa dá použiť aj suchá. Nadzemné časti sa sušia a vyrábajú sa nálevy, čo dnes už nikto nepoužíva. Je to škoda, pretože sa to môže hodiť počas zimy, keď už v prírode nie je portulaka.

Časti antény sa odrežú a sušia na stojane. Potomskladujete ich v papierových vreckách v suchej miestnosti. Buďte opatrní, pretože toak ho necháte na vlhkom mieste, môže ľahko zvlhnúť a môže splesnivieť.

Dávkovanie: 20 až 30 g suchých listov na liter vody,3 alebo 4 šálky denne.

Vo vonkajšej aplikácii môžete odrezať listy alebo použiť šťavu z rastliny a aplikovať ju priamo. Upokojí zápaly a popáleniny kože, ako je spálenie slnkom, má účinky podobné gélu z aloe vera.

Opatrenia a kontraindikácie

Keďže rastlina pôsobí na zrážanlivosť krvi, môže dôjsť k interakcii s antikoagulačnými liekmi. Je to z mojej strany špekulácia, ale myslím si, že je najlepšie mať to na pamäti.

V prípade obličkových kameňov sa jej vyhýbajte príliš častému užívaniu, pretože rastlina je bohatá na kyselinu šťaveľovú. Preto ho nebudeme jesť každý deň, ani ho dlhodobo užívať v príliš vysokých dávkach. V skutočnosti môže z dlhodobého hľadiska dráždiť obličky

Je dôležité vedieť, že kyselina šťaveľová sa môže spájať s minerálmi a vyzrážať sa ako kryštály, napríklad kryštály šťavelanu vápenatého, ktoré môžu dráždiť obličkový systém.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Synergic Garden, viete, čo to je? Vysvetlíme a poradíme vám, ako na to

Štúdia ukazuje, že môže mať stimulačné účinky na maternicu Trochu špekulatívne, keďže extrakt z portulaky bol v štúdii vstreknutý do krvného obehu, ale ako obvykle, preventívne počas tehotenstva pôjdeme veľmi pomaly

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: