Tipy do záhrady

17 tipov pre pestovanie v suchom počasí

17 tipov pre pestovanie v suchom počasí
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Záhradníctvo v suchom počasí môže byť skutočne stresujúce, no existuje množstvo jednoduchých stratégií, ktoré si môžete uľahčiť. Mnoho záhradníkov sa snaží udržať svoje záhrady živé a prosperujúce. Sucho, vetry, prachové búrky, dlhotrvajúce vlny horúčav a požiare ovplyvňujú rastliny, ľudí a našu divokú prírodu. V tomto článku vám chceme dať pár tipov na pestovanie v suchom podnebí.

rastú v suchom počasí

Úvod

Extrémne teploty a dlhé obdobia bez výraznejších dažďov na mnohých miestach sú jedny z najväčších problémov. Niet divu, že toľko záhradníkov sa vzdáva pestovania jedlej záhrady.

Záhrada, nech je akokoľvek malá, nám dáva nádej, rovnako ako zdravé jedlo. Živí myseľ, telo a dušu; poskytuje úžasnú úľavu od stresu a je vítaným útočiskom, do ktorého sa dá uniknúť. Aj jedna dobre udržiavaná rastlina môže priniesť veľkú radosť a uzdravenie.

Pre mnohých záhradkárov je však naším najväčším problémom voda alebo jej nedostatok. Rastliny s problémami s vodou sa stávajú magnetmi pre hmyzích škodcov, keď sa „čistiaci tím“ prírody nasťahuje, aby sa nakŕmil.

V horúcom a suchom podnebí je prirodzené očakávať nejaké obete. Bez dostatku vody nemôžu plodiny absorbovať živiny z pôdy, aby mohli rásť, prekvitať a plodiť.Malé kontajnerové záhrady tiež potrebujú častejšiu zálievku. Čo teda môžeme urobiť, aby naše záhrady prežili a dokonca prosperovali? Nižšie vás naučíme, čo robiť v záhrade a sade v prípade sychravého počasia.

17 tipov na pestovanie v suchom počasí

Roky som znášal všetky druhy drsných podmienok pestovania v mojich záhradách. Starostlivým pozorovaním, uplatňovaním princípov permakultúrneho dizajnu a zaznamenávaním miest, kde boli moje záhrady vystavené horúcemu alebo suchému počasiu, som sa naučil, ako pestovať záhradu, ktorá nielen prežije, ale aj prosperuje.

Umožnilo mi to pomôcť ľuďom s podobnými problémami, no na rôznych miestach, vyťažiť čo najviac z ich potravinových záhrad.

Dúfam, že zdieľaním niektorých z týchto stratégií si aj vy môžete vychutnať produktívnu a bohatú záhradu.

1. Skontrolujte svoju záhradu a urobte ťažké rozhodnutia

Takto to je! Ak nemôžete zachrániť VŠETKY svoje rastliny, uprednostnite a zamerajte sa na udržanie tých najcennejších nažive. Ak sú podmienky naozaj náročné a máte obmedzené vodné zdroje, zamerajte sa na ovocné stromy, trvalky a dôležité plodiny vysokej hodnoty.

Premeňte smädné a nízkohodnotné rastliny na kompost, ktorý nakŕmi pôdu. Niektoré rastliny možno budú musieť prežiť bez vašej pomoci alebo budú obetované, aby zachránili iné.

Zbierajte semená a odrezky, ktoré zasadíte do kvetináčov ako záložný plán. Vždy s nimi môžete začať odznova.

2. Znížte veľkosť svojho dvora

Odstráňte niektoré oblasti orezania. Ako? Mulčovaním alebo pestovaním odolnej pôdy budete naďalej chrániť svoju pôdu bez toho, aby ste ju príliš zaťažovali, kým nenastanú lepšie poveternostné podmienky.

Je pre vás ťažké dostať vodu k rastlinám vo vašej záhrade? Ak áno, zvážte vykopanie menších rastlín a ich presadenie do samozavlažovacích kvetináčov. Potom ich prineste bližšie k vám domov, kde s nimi môžete ľahšie manipulovať. Ak pestujete veľa rastlín rovnakého typu, skúste uložiť len jednu alebo dve.

3. Pestujte jedlo v nádobách

Jednou z mnohých výhod pestovania v nádobách je flexibilita pri ochrane a premiestňovaní vašich rastlín počas horúčav, vetra alebo búrky. Rozhodnite sa pre väčšie črepníky ako malé a ak je to možné, samozavlažovacie. Zadržia viac vody dlhšie.

Toto je jedna z hlavných stratégií, ktoré používam, aby som sa ubezpečil, že máme nepretržitý prísun jedla z našej záhrady po celý rok, aj keď počasie nie je ideálne!

4. Starostlivosť o vodu v podmienkach sucha

Ak ste v suchom podnebí, zalievajte skoro ráno a ideálne kvapkajte, aby ste minimalizovali stratu vlhkosti. Dlhšie a hlbšie zalievanie môže pomôcť rozvoju koreňov, a nie rýchle, krátke zalievanie.

Zamerajte sa na najnápadnejšie rastliny v blízkosti vášho domova alebo na tie v suchších podmienkach.

Usadené rastliny sú odolnejšie voči horúcemu a suchému počasiu ako mladé. Preto sa vyhnite výsadbe nových sadeníc alebo zraniteľných rastlín, ak môžete, kým podmienky nebudú priaznivejšie. Nové rastliny potrebujú viac vody na podporu rastu koreňov

5. Dobre si naplánujte plantáž

Vyhýbajte sa výsadbe počas veľmi horúcich, suchých, veterných dní alebo keď sa predpovedá búrka. Prívalové dažde a krupobitie môžu poškodiť mladé rastliny, takže ak musíte sadiť, zakryte sa.

Pokúste sa zasiať semená alebo sadenice v chladných hodinách dňa (skoro ráno alebo neskoro popoludní), a nie v najhorúcejších hodinách.Ochrana v tieni môže pomôcť zvýšiť šance vašej rastliny na prežitie.

6. Nehnojiť teplom

Pokiaľ nedokážete dobre polievať svoju záhradu, minimalizujte stres rastlín tým, že nebudete aplikovať hnojivo v horúcich a suchých podmienkach.

Rastliny robia menej fotosyntézy ako mechanizmu prežitia. Takže extra dostupnosť živín a výsledný rast môže stresovať rastlinu, ak nedokážete udržať stálu vlhkosť.

Niekedy je lepšie ponechať rastlinu pri živote, aj keď práve nerastie, ako riskovať jej stratu pridaním živín v nesprávny čas.

7. Hnojiť po daždi

Ak máte to šťastie, že dážď dopĺňa vašu záhradu, možno budete musieť popremýšľať o remineralizácii a kŕmení pôdy, aby ste doplnili živiny, ktoré unikli.

To platí najmä vtedy, ak veľa pršalo alebo bolo záplav. Kým je pôda stále vlhká, pridajte organické pôdne kondicionéry a minerálne horniny a potom dobre mulčujte, aby ste udržali vlhkosť. Vaše rastliny sa vám poďakujú.

8. Neustále pridávajte kompost

Nikdy nemôžete pridať príliš veľa kompostu naraz. Uložte si rezervu, aby ste ju mohli pomaly uvoľňovať do svojich rastlín, keď ich potrebujú, čím im pomôžete prežiť dlhšie.

Pôdna organická hmota pomáha znižovať zhutňovanie pôdy a vysychanie. Kompost tiež pomáha vode prenikať do pôdy, podporuje prospešné mikroorganizmy a hmyz a môže podporovať rast rastlín bez potreby hnojenia.

Recyklujte všetok organický „odpad“ z vašej kuchyne a záhrady, vrátane zvyškov jedla, pokosenej trávy a lístia. Kompostujte ich, aby ste vytvorili zdravú, odolnú pôdu a rastliny.

9. Zabudnite na trávu

V priemere 40 % úžitkovej vody sa bežne používa vonku. Na polievanie trávnika sa spotrebuje až 90 % tejto vody, no veľká časť tohto vzácneho zdroja sa vyparí a trávu nemôžete jesť!

Pokiaľ skutočne nepotrebujete zelenú trávu pre domáce zvieratá alebo deti na hranie alebo na osvieženie svojej ulice, možno by ste mali zvážiť inováciu trávnika na iné možnosti, ktoré sú odolnejšie voči suchu.

Trávnik vyžaduje veľa údržby a zaberá vám čas. Zamyslite sa nad tým, ako často musíte kosiť, odstraňovať burinu, hnojiť, okrajovať a zavlažovať, aby bol pozemok zelený, plus spotrebované palivo a energia. Zmenšenie plochy trávnika je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako ušetriť vodu, peniaze a čas. Prečo radšej nepestovať jedlo?

10. Pestujte rastliny prispôsobené miestu

Vyberajte svoje rastliny starostlivo, najmä tie jedlé, ktoré sa dobre prispôsobujú vašim klimatickým podmienkam. Keď sa počasie zhorší, čoskoro uvidíte, kto sú „princezné“ záhrady.

Smädné rastliny často úplne zvädnú a môžu sa stať „suchými opravami“, keď im podmienky nevyhovujú.

Hľadajte odrody, ktoré znesú dlhšie obdobia suchého počasia. Niektoré z odrôd viacročného špenátu, ktoré som sa rozhodol pestovať, sú novozélandský špenát (Warrigal Greens), brazílsky špenát a špenát Suranim. Prežili všetky suchá a udržiavajú sa rok čo rok.

Pažítka, oregano, tymian, majorán a rozmarín sú bylinky, ktoré prežívajú spolu s uhorkami a paprikou v mojej záhrade. Preto im dávam viac priestoru, pretože si to zaslúžia!

jedenásť. Prírodné dáždniky pre ovocné plodiny

Ovocie má tendenciu byť menšie, ak sa pestuje v suchom podnebí, takže nebuďte sklamaní! Pri ovocných plodinách, ako je letný baklažán, paradajky a uhorky, ktoré sa môžu spáliť, pridávam do pôdy veľa kompostu bohatého na dusík. To pomáha týmto rastlinám vytvoriť listnatý baldachýn alebo „dáždnik“ pre ovocie a znižuje odparovanie z pôdy.

Pestujem aj kompaktné kultivary a trpasličie odrody s menšími plodmi, menším počtom stoniek a listových plôch. Používajú menej vody, pretože tieto plodiny dozrievajú skôr ako väčšie, smädnejšie odrody a strácajú menej vlhkosti transpiráciou, ako napríklad libanonský brinjal a cherry paradajky. Dobre sa im darí aj v polotieni!

12. Vytvorte prospešné mikroklímy

Zatienené a chránené mikroklímy môžu mať veľký vplyv na minimalizáciu strát vody zo slnka, vetra alebo suchých prašných búrok.Používajte tieň a búrkové kryty, korunu stromov, vetrolamy alebo iné formy ochrany rastlín. Zoskupovanie rastlín zvyšuje vlhkosť, vytvára tieň a tiež znižuje stratu vlhkosti.

13. Mulčovanie

Mnohí záhradkári sa snažia pestovať potraviny (aj komerčne) bez vrstvy mulča pokrývajúcej pôdu. Je to cenná vlhkosť zadržiavajúca bezpečnostná „deka“ pre plodiny vo všetkých nádobách a záhradách.

Vďaka toľkým výhodám a takému jednoduchému riešeniu suchých záhrad by mulč mal byť stratégiou prvej línie, ak ho ešte nepoužívate.

Zvážte mulčovanie oblastí vášho dvora, kým nezaprší a neochladí sa, aby ste pôdu nakŕmili. Viac o mulčovaní sa dozviete tu.

14. Tonikum v spreji na listy

Stresované rastliny vyžadujú osobitnú pozornosť.Najmä zelené listnaté rastliny môžu trpieť, pretože majú veľa „solárnych panelov“. Odporúčam vám, aby ste najskôr ráno naniesli na rastliny tonikum z rias alebo rybiu emulziu ako postrek na listy, aby ste zvýšili ich odolnosť.

Tekuté živiny sa vstrebávajú rýchlejšie ako pôdou a môžete si ich ľahko vyrobiť sami pomocou kompostu alebo červov a mnohých ďalších rastlinných materiálov zadarmo. V tomto odkaze vás naučíme, ako pripraviť kompostový čaj.

pätnásť. Rastie menej, ale lepšie

Keď sa prechádzam po svojej záhrade a vidím, že rastliny trpia stresom z vody alebo tepla, je mi veľmi smutno. Sledujem, ako sa ich listy zatvárajú a krčia, a žasnem nad ich udatným bojom o prežitie.

Cítim nádej, keď vidím, že toľko statočných malých rastlín sa drží a prežije. Pestovať menej, ale zdravšie rastliny je oveľa lepšie, ako ich všetky stratiť v drsných podmienkach.

Vyberte si svoje obľúbené a možno si nejaké pripravte pre potešenie. Niektoré z mojich najvzácnejších rastlín sú kvety, pretože prinášajú farbu a radosť a cítim sa dobre. Kvety majú neuveriteľne priaznivý vplyv na emocionálnu pohodu a duševné zdravie.

16. Choďte do mikrozáhrad

Zhustenie energie a zdrojov do malého priestoru môže byť veľmi efektívne. Či už ide o kontajnerové záhrady, podnos alebo dve mikrozáhradky s čerstvými listami pod krytom, klíčenie vo vašej kuchyni alebo pestovanie rastlín v interiéri.

17. Zbierajte dažďovú vodu

Počítajte so suchým počasím a využite obdobia dažďov na zber čo najväčšieho množstva dažďovej vody. Na jeseň av zime môžeme využiť tento prírodný a bezplatný zdroj na uskladnenie.

Ak môžete, zaobstarajte si veľké vane, zachytávajte vodu, ktorá padá zo strechy, a uschovajte ju na použitie v suchých mesiacoch.Na uskladnenie dažďovej vody je dobré využiť aj plastové fľaše, ktoré môžete poskladať do rohu záhrady, aby ste mali rezervu.

Udržateľné záhradníctvo v suchých klimatických podmienkach

Strávili sme mesiace sucha a mnoho rokov znášali drsné podmienky. Mnohokrát som sa postavil pred rozhodnutie, ktoré rastliny polievať a čo pestovať. Zaviedol som tieto stratégie, aby som dal mojim rastlinám tú najlepšiu šancu na prežitie, a dúfam, že keď sa o ne podelím s vami, povzbudí vás to, aby ste niektoré z nich tiež vyskúšali.

Urobiť udržateľné rozhodnutia ako záhradníka môže byť niekedy ťažké. Rast záhrad má tendenciu ísť pomaly v závislosti od času a zdrojov, ktoré máme k dispozícii na investovanie.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Navrhovanie permakultúrnej záhrady, 12 zásad, ktoré treba dodržiavať.

Keď je príroda proti nám, je vhodný čas posúdiť svoje vlastné potreby a to, čo môžete rozumne zvládnuť. Ak máte problémy, dúfam, že vám pomôže jeden alebo dva z týchto tipov na pestovanie v suchých podmienkach.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: