- Základy permakultúrneho dizajnu
- Permakultúrny dizajn zahŕňa 3 základné etiky
- 12 princípov permakultúry
Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!
Záhradníctvo nikdy nevyjde z módy. Každý so zeleným palcom a záľubou v pestovaní výživných potravín to môže potvrdiť. Na konvenčné spôsoby hospodárenia však môžeme zabudnúť, keď si uvedomíme, že sú zastarané, nesprávne a dokonca škodlivé pre životné prostredie. V tomto článku uvidíme princípy a návrhy permakultúry a ako ich aplikovať doma.

Záhrady bez výkopov sú skvelým spôsobom, ako dopestovať veľké množstvo potravín bez narušenia pôdy, no určité aspekty udržateľného záhradkárčenia možno posunúť ešte ďalej.
Keď začnete s holistickým prístupom k záhradníctvu a rozšírite sa na celosystémové myslenie, vstúpite do sféry permakultúrneho dizajnu.
Základy permakultúrneho dizajnu
Význam permakultúry pochádza z „trvalého poľnohospodárstva“ a „stálej kultúry“. Keď záhradkujeme s ohľadom na udržateľnosť, v podstate plánujeme našu spoločnú budúcnosť v súlade s prírodou.
Bill Mollison a David Holmgren sú tvorcami dizajnu permakultúry, formy udržateľného, trvalého poľnohospodárstva, ktoré začalo v Austrálii koncom 70. rokov.
Permakultúrny dizajn nezahŕňa len to, čo pestujeme a ako to pestujeme, ale zahŕňa aj architektonický dizajn, urbanizmus a manažment zdrojov. Je to viac než len záhradníctvo, je to kompletné systémové inžinierstvo, ktoré uzatvára kruh udržateľných činností.
Pri rozhodovaní o pestovaní záhrady s ohľadom na permakultúru je dôležité zvážiť prirodzené zákonitosti aj procesy.
Nadväzovanie kontaktov a práca s prírodou (a nie proti nej) je jedným z hlavných princípov permakultúry.
Permakultúrny dizajn zahŕňa 3 základné etiky
Viac ako „zelený spôsob života“ permakultúra využíva princípy prírody ako vodidlo, podporuje sebestačnosť, zvyšuje úrodnosť pôdy a začleňuje komunitu do úsilia, ako je to len možné.
3 etiky permakultúrneho dizajnu:
- Starostlivosť o Zem: Ako sa staráme a staráme o všetky živé a neživé bytosti? Aké materiály povolíme v našich projektoch pre domácich majstrov, dokonca aj v našich vlastných skriniach?
- Starostlivosť o ľudí: ako môžeme zapojiť komunitu do výroby potravín a vzájomnej pomoci nablízku i na diaľku? Čo bude potrebné, aby sme sa znova naučili zdieľať zdroje?
- Spravodlivé rozdelenie prebytkov: Ako môžeme obmedziť svoje potreby, aby sme všetci mali dostatok na prežitie, nielen tu a teraz, ale aj v budúcnosti?
Ak sa naučíme brať si svoj „spravodlivý podiel“, napríklad keď zbierame púpavy, stále zostane veľa pre včely, ak si vezmeme len to, čo potrebujeme.
Dokonca to môžeme navrhnúť na našich trávnikoch a záhradách, pričom vždy vysadíme viac pôvodných kvetov, ako „potrebujeme“, s množstvom zdrojov navyše, ktoré vrátime prírode.
S permakultúrnym dizajnom môžeme znížiť našu ekologickú stopu pestovaním vlastných potravín, či už žijeme na farme, v mestskej farme alebo máme záhradku v meste.
Permakultúra nám tiež umožňuje navrhovať biotopy, ktoré sú prospešné nielen pre ľudstvo. Je to cesta k udržateľnej budúcnosti.
12 princípov permakultúry
Keď si uvedomíme, že hromadenie (prijímanie a skladovanie nadmerného množstva jedla alebo zdrojov) nie je dobré pre spoločnosť (a prírodu) vo všeobecnosti, až potom uvidíme, že vždy je toho veľa na zdieľanie, ak neberieme viac, ako potrebujeme.
V skutočnosti môžeme prosperovať a žiť zmysluplný život, keď pomáhame iným robiť presne to isté. Dobre navrhnuté farmy a mestské komunity môžu vytvárať ďalekosiahle potravinové a peňažné prebytky.
Tieto prebytky možno zdieľať s ostatnými a s prírodou. Kompostovanie je napríklad len jedným zo spôsobov, ako to vrátiť životnému prostrediu.
Staňte sa súčasťou kolobehu prírody, pracujte s ňou, namiesto proti nej, učte sa, dodržiavajte a aplikujte 12 princípov permakultúry.
1. Pozorujte a interagujte

Čím viac otvoríme oči a uši a necháme sa inšpirovať udržateľným konaním iných, tým ľahšie bude pre veľké množstvo ľudí osvojiť si udržateľné postupy doma aj v záhrade.
Je dôležité, aby sme sa „oživili“, keďže trávime viac času v prírode, len sedíme, pozorujeme a premýšľame o tom, ako príroda funguje, pomaly a stabilne, so zakrivenými a nelineárnymi čiarami.
Potom môžeme snívať o tom, ako by sme mohli lepšie spolupracovať s prírodou, aby sme dosiahli naše ciele, a to všetko pri rešpektovaní potrieb životného prostredia.
2. Zachyťte a uložte energiu

V snahe byť sebestačný a žiť mimo siete, alebo byť extrémne sebestačný a pracovať s dostatkom zdrojov okolo seba, je energia vždy témou, ktorá sa objaví. A je tu veľa otázok, ktoré si treba položiť.
Bude to slnečná, veterná alebo geotermálna energia, ktorá udrží váš počítač pri živote a prinesie svetlo do vašej kuchyne?
Ako môžete maximalizovať potenciál pozemku? Možno umiestnenie skleníka na južnej strane vášho domu, vrátane princípov pasívneho solárneho dizajnu?
Môžete vytvoriť systém zberu dažďovej vody na polievanie záhrady, splachovanie toalety alebo pranie oblečenia?
Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zachytiť a uchovať energiu, je pestovať a uchovávať si vlastné potraviny sušením alebo konzervovaním prebytkov, čím získate o niečo viac skúseností a múdrosti s každou sezónou.
3. Získajte výkon

Výroba potravín výrazne prispieva k našej individuálnej ekologickej stope. To znamená, že má veľký zmysel pestovať si vlastné jedlo (ak môžete a čo najviac), aby ste sa vyhli hromadeniu kilometrov dovážaných potravín.
Ak budeme spolupracovať s prírodou, budeme môcť zozbierať nielen veľké množstvo paradajok, ale aj jedlých byliniek, ktoré slúžia ako pokryv pôdy.
Výnos nesúvisí len s bohatou úrodou, ale aj s nehmotnými, ale vždy dôležitými aspektmi trvalo udržateľného života, ako je dobré zdravie, šťastie, naša osobná pohoda a zdravie naše prostredie.
4. Aplikujte samoreguláciu a spätnú väzbu

Pokiaľ ide o to, prečo sa klíma rýchlo mení, musíme urobiť zmeny, ktoré sa zamerajú na to, ako spomaliť zamýšľaný výsledok.
Tieto trvalo udržateľné zmeny môžu mať podobu zníženia našej spotreby energie, rozhodnutia znížiť a odstrániť množstvo plastov, ktoré do našich domovov púšťame, a dokonca môžu ísť tak ďaleko, že zavedú princípy nulového odpadu.
Nastavte si mesačné ciele na recykláciu, opätovné použitie a zníženie odpadu doma a inšpirujte ostatných, aby urobili to isté.
5. Využívajte a vážte si obnoviteľné zdroje

Konečne začíname chápať nebezpečenstvo spoliehania sa výlučne na neobnoviteľnú energiu, čo ide ruka v ruke so zabudovanou zastaranosťou.
Ak sa naučíme prijímať zmeny a nie sa ich báť, môžeme dosiahnuť zmenu. Prejdite k poskytovateľovi zelenej energie, používajte solárne kolektory na ohrev vody, šetrite pôdu, pestujte trvalky a naučte sa šetriť svoje vlastné semená.
Je toľko spôsobov, ako zhodnotiť obnoviteľné zdroje, ak si len chvíľku dáme na zamyslenie sa nad zručnosťami a materiálmi, ktoré už máme alebo sme ochotní získať.
6. Neprodukujte odpad

Je možné neprodukovať odpad? Niektorí povedia áno, ale vždy bude čo recyklovať… A aj tak je koncept zero waste sľubný, pretože spotrebu plastov na chvíľu odloží bokom.
Musíte byť prezieraví, aby ste sa rozhodli, či sa vám produkt oplatí kúpiť. Pozrite sa najprv na kvalitu, potom na obal (dúfajme, že v jeho neprítomnosti) a potom na to, či je možné položku znova použiť, recyklovať alebo kompostovať.
Navrhnutím kompletných systémov alebo od kolísky po kolísku môžeme vytvárať nové produkty, ktoré sú v súlade s udržateľnou budúcnosťou a zabraňujú plytvaniu ešte skôr, ako k nemu dôjde.
7. Dizajn od vzorov po detaily

Často je potrebné urobiť krok späť, z hlavy a do srdca, aby ste videli celkový obraz. Pri plánovaní farmy alebo dokonca záhrady nezačínajte pohľadom na detaily.
Napríklad pri návrhu záhrady, ešte pred výberom semien, musíte pozorovať pôdu, zapísať si množstvo slnka a tieňa, ktoré denne dostáva, pozrieť sa na svah a rozhodnúť sa, či Môžete alebo nemusíte potrebovať plot, aby ste zabránili vstupu neželaných návštevníkov.
Nakreslite svoju vysnívanú farmu na papier a zostavte svoj plán vo vrstvách, až po rastliny milujúce tieň.
8. Integrovať

Spoločnou prácou môžeme dosiahnuť oveľa viac. Opäť to môže súvisieť s výnosmi z hľadiska zberateľných plodín, šťastia a zmysluplného života.
V záhrade namiesto toho, aby ste sadili rad po riadku tej istej rastliny alebo monokultúry, vysádzajte polykultúru.
Integrujte sprievodné rastliny do dizajnu, aby každá bylina, ovocie a zelenina mali dobrú šancu na dobrú úrodu.
V komunitnom prostredí to znamená pracovať a spolupracovať so svojimi susedmi, spájať znalosti a zdroje.
9. Používajte malé a pomalé riešenia

Biologickou farmou sa nemôžete stať zo dňa na deň. Dostať sa do štádia legitímnej zelene si vyžaduje niekoľko premyslených krokov, často aj niekoľko rokov. Nedovoľte, aby vám čas alebo neisté množstvo práce zabránili začať.
Malé kroky vás vždy zavedú ďaleko, pokiaľ sa budete na ceste cítiť sprevádzaní. Ak si nie ste istí, či ste pripravení na svoju prvú kravu a všetko mlieko, ktoré vám môže poskytnúť, začnite s kozou.
Chcete si vyrobiť vlastné vajíčka ako prostriedok na nepretržitú podporu namiesto toho, aby ste každý týždeň chodili do obchodu? Chovte sliepky, morčatá alebo kačice a cestou sa pýtajte veľa otázok, aby ste zistili, ktoré plemeno hydiny by mohlo byť pre vás to pravé.
10. Hodnotová rozmanitosť

Propagácia rozmanitosti v záhrade, v ekosystéme a v komunite bude vždy transcendentálnou úlohou. A nie je to niečo, čo by sa malo brať na ľahkú váhu.
Zamyslite sa nad jedlom, ktoré jete. Z koľkých odrôd jabĺk máte na výber v obchode? Čo keby ste na svojom pozemku zasadili desať, dokonca dvadsať menej známych odrôd jabloní, ak by ste mali možnosť?
Rozšírte si obzory, získajte katalóg semien a vysádzajte nové odrody vo svojej záhrade. Jedzte „burinu“ vrátane púpav a pestujte a zháňajte pestrú zmes rastlín pre svoje nutričné a liečebné potreby.
jedenásť. Použite okraje a ohodnoťte okrajové

Raz som napísal báseň o ľuďoch z okraja, o tých, ktorí radšej žijú na tichom konci cesty, na okraji mesta, kde sa les stretáva s ľudskosťou.
Hrany sú miestom, kde sa darí tvorivým ľuďom, tesne mimo spoločenských obmedzení, kde sa môžu rozvíjať nové nápady. V prírode sú okraje tam, kde sa lúka stretáva s lesom, kde sa potok rúti dolu roklinou.
Pozrite sa okolo seba a zistite, aké nepoužívané okraje sú okolo vás. Ako by mohli byť krajšie, produktívnejšie, inšpiratívnejšie? S nezvyčajnou myšlienkou nájdete všetky odpovede.
12. Reagujte na zmenu kreatívne

Zmena je nevyhnutná, ale spôsob, akým na ňu reagujeme, nás robí alebo láme.
V lese padajú stromy, aby uvoľnili miesto novému životu. Keď navrhujeme s ohľadom na zmeny, umožňujeme flexibilnú stálosť, ktorá plynie s ročnými obdobiami, rokmi a budúcimi generáciami.
Zaujímavé môže byť aj čítanie: Užitočný hmyz do záhrady a sadu.
Ak hľadáte záhradkárčenie a farmárčenie kvôli potrave, zisku a zmysluplnému spôsobu života a ste ochotní prijať všetky aspekty udržateľnej budúcnosti, potom môže byť pre vás permakultúra tou správnou cestou.
Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!
Odporúčaná
12 užitočných kuchynských kúskov do organickej záhrady a zeleninovej záhrady

Vedeli ste, že niektoré zvyšky jedla, ktoré vyhodíte, môžu byť prospešné pre vašu záhradu? Naučte sa, ako využiť kuchynské zvyšky v záhrade
5 znakov, ktoré označujú, kedy treba nahradiť pôdu rastliny

Môže byť ťažké vedieť, kedy zmeniť pôdu na rastlinu. Poznajte znaky, ktoré naznačujú, že rastlina potrebuje novú pôdu
12 rokov budovania vašej off-gridovej permakultúrnej farmy

Sa rozhodli zanechať všetko a postaviť si vlastnú udržateľnú farmu s nepáleným domom, aby mali alternatívnejší život. dnes nás učia