Tipy do záhrady

Ako opätovne použiť čajové vrecúška v záhrade a sade

Ako opätovne použiť čajové vrecúška v záhrade a sade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vedeli ste, že vloženie čajových vrecúšok do záhradnej pôdy pomáha pridávať živiny? Alebo že môžu pomôcť udržať škodcov na uzde? Použité čajové vrecúška nie sú len krmivom na kompost, ale sú nesmierne prospešné pre mnohé druhy rastlín. Pozrime sa, ako využiť čajové vrecúška v záhrade a biozáhradke.

Dobré a zlé tašky

Skôr ako sa pozrieme na to, ako používať čajové vrecúška v záhrade, rád by som hovoril o type vrecúšok, v ktorých sa čaj dodáva.V podstate niektoré sú kompostovateľné a niektoré nie. Ak je čajové vrecúško klzké na dotyk, vložte ho do „nie“ hromady. Je to preto, že je s najväčšou pravdepodobnosťou syntetický a nie je biologicky odbúrateľný.

Ak si nie ste istý, začiarknite políčko. Väčšina škatúľ označuje materiály použité na balenie čaju. Ak je vrecko skutočne syntetické, pred pokračovaním vyberte obsah. Ak ste si istí, že taška je vyrobená z prírodných vlákien, môžete pokračovať a použiť ju celú.

Udržujte vlhkosť v hrncoch s čajovými vrecúškami

Existuje niekoľko druhov zeleniny, ktoré uprednostňujú pestovanie v piesočnatej pôde, ako napríklad mrkva. Väčšia pôda síce uľahčuje pestovanie mrkvy, no zároveň jej sťažuje zadržiavanie vody. Je naozaj frustrujúce polievať svoje rastliny, len aby väčšina z nich vytiekla na dno nádoby.

V nádobách s rýchlo odvodnenou pôdou je dôležité udržiavať úroveň vlhkosti. Za týmto účelom umiestnite čajové vrecúško na každý z drenážnych otvorov pred pridaním zeminy.

Toto bude užitočné najmä v extrémne horúcich letných dňoch, keď nie ste doma, aby ste svoje rastliny zaliali niekoľkokrát podľa potreby.

Prečo je také užitočné používať v záhrade čajové vrecúška?

Pozreli ste sa niekedy na ingrediencie vo vrecku so zeminou? Ak áno, pravdepodobne ste si uvedomili, že skutočnej pôdy veľa nie je. Materiál použitý na zalievanie je navrhnutý tak, aby pomáhal pri problémoch s drenážou. Pomáha aj pri deficite živín, ale môže sa vyčerpať a aj sa vyčerpá.

Už sme diskutovali o tom, ako môžu čajové vrecúška pomôcť pri problémoch s odvodnením. Teraz sa pozrime, ako môžu pomôcť v boji proti nedostatku živín v črepníkovej pôde.

Na pridanie ďalších živín do vašej záhrady možno použiť takmer akýkoľvek druh čaju. Čierna, biela, zelená a oolong sú vynikajúce na dodanie kyslosti do pôdy.Kyslomilné rastliny ako kukurica, mrkva a uhorky sú len niektoré na zozname.

Ak chcete použiť čajové vrecúška na pridanie kyslosti, vložte pár použitých čajových vrecúšok do kanvice. Zalejte ich vriacou vodou a nechajte cez noc odležať. Ráno vyberte vrecia a tekutinu použite na zalievanie rastlín, ktoré potrebujú kyslosť v pôde.

Zatiaľ čo niektorým rastlinám bude zvýšený obsah kyselín absolútne prospievať, iným nie. V skutočnosti im pridanie kyseliny do pôdy môže uškodiť.

Niektoré rastliny, ako napríklad repa, hrášok a špargľa, uprednostňujú pre svoje korene zásaditejšie prostredie.

Pred pridaním tekutého čaju alebo čajových lístkov do pôdy si určite preštudujte potreby svojich rastlín. Chcete, aby vaše rastliny mali úžitok, a nie nepriaznivé reakcie. Keď budete mať tieto informácie, môžete zvážiť označenie rastlín pre ľahkú identifikáciu.

Odpudzovanie škodcov rastlín

Choroby a škodcovia sú jednou z najväčších prekážok pestovania zdravej záhrady. Rastlinám, ktorým pridávanie čaju prospieva, môžu taníny pomôcť zbaviť sa niektorých škodcov.

Silný zápach použitých čajových vrecúšok (a použitej kávovej usadeniny) je príliš silný a horký pre mnoho hmyzu a záhradných zvierat. Vôňa ich odradí od konzumácie vášho ovocia a zeleniny.

Posypte čaj priamo na pôdu a listy rastlín, ktoré sú náchylné na napadnutie. Škodcov, ako sú vošky a húsenice, odrádza vysoký obsah kyselín v čaji.

Udržujte mačky mimo dvor

Nikto nechce, aby susedná mačka používala dvor ako podstielku. Rovnako ako odstrašujúci hmyz, mačky neznášajú horkú vôňu čajových lístkov, takže ich určite posypte okolo svojich milovaných rastlín, aby sa k nim mačky nedostali.

Čaj pridáva dusík do pôdy

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré čajové vrecúška robia pre rastliny, je to, že dodávajú dusík do pôdy. Rastliny sa samy živia procesom nazývaným fotosyntéza. Tento proces je možný iba prostredníctvom chlorofylu, ktorého jedným z hlavných prvkov je dusík.

Dusík je tiež dôležitým faktorom v schopnosti rastlín produkovať bielkoviny.

Najlepší spôsob, ako poskytnúť živiny z čajových vrecúšok vašim rastlinám, je otvoriť ich a vmiešať obsah priamo do pôdy. Celé čajové vrecúška môžete zahrabať aj priamo do zeme. Na miešanie obsahu môžete použiť paletu, ale ja radšej používam ruky.

Takže mám pocit, že mám väčšiu kontrolu nad tým, kam presne smeruje materiál, ktorý pridávam. Keď budete polievať, obsah sa rozpadne, čím sa uvoľnia živiny do pôdy, ktorú môžu rastliny prijať.

Zlepšite hladinu železa pomocou čaju

Ďalším dôležitým prvkom v procese fotosyntézy je železo. Ak majú vaše rastliny nedostatok železa, môžu sa zdať žlté a nezdravé. Na druhej strane je známe, že rastliny, ktoré majú zdravé množstvo železa, produkujú väčšiu a výživnejšiu úrodu. Z toho vyplýva, že pridávanie železa do rastlín neprospieva len im, ale aj vám.

Čaj samotný neobsahuje podstatné množstvo železa, ale možno ho použiť ako nosič na jeho dodanie. Ak nemáte doma žiadne doplnky železa, v lekárni si môžete kúpiť kapsuly so železom bez predpisu. Otvorte čajové vrecúška a ich obsah vysypte do misky na vysušenie.

Otvorte jednu zo železných kapsúl a zmiešajte obsah so suchým čajom. Keď je to hotové, pridajte vodu, ako keby ste pripravovali kanvicu a nechajte ju stáť asi 4-5 minút.Nalejte zmes na pôdu okolo vašich rastlín a mali by ste si všimnúť, že čoskoro začnú vyzerať zdravšie.

Klíčenie semien

Ďalším skvelým využitím čajových vrecúšok, ktoré si nevyžadujú žiadnu dekonštrukciu, je použiť ich na klíčenie semien pred výsadbou. Nie je to možné so všetkými semenami, ale zdá sa, že to robí zázraky pri semenách, ktoré na klíčenie vyžadujú takmer stálu vlhkosť. Napríklad moja úspešnosť sa značne zvýšila, ak som semená nechala vyklíčiť pred ich zasadením do zeme.

Používal som vlhké papierové utierky na vytrhávanie niektorých semien, ale snažil som sa znížiť produkciu odpadu. Použitie čajových vrecúšok na navlhčenie semienok sa mi teda zdalo dokonalé. Keď semienka vyklíčia, jednoducho všetko prenesiete na zem. Keď korene rastlín prerastú cez vak, dostanú viac živín.

Čajové vrecká v komposte

Okrem pridávania použitých čajových lístkov priamo do košov alebo záhradnej pôdy pridajte použité čajové vrecúška do kompostu. Pridané živiny spolu so zvýšeným obsahom dusíka pomôžu rastlinnej hmote rýchlejšie rozložiť v nádobe.

Vhadzovanie čajových vrecúšok do kompostu má tiež ďalšiu výhodu. Nezvyšujú úroveň kyslosti pôdy natoľko, ako keby ste ich pridali priamo. Aj keď by ste si mali dávať pozor, do ktorých rastlín čajové lístky priamo pridávate, môžete sa bez problémov cítiť bezpečne, ak kompost s čajom pridáte do akejkoľvek rastliny.

V závislosti od typu čajových vrecúšok, ktoré používate, možno budete musieť odstrániť sponky, ktoré držia šnúrku na vrecúšku. Pri práci so svojimi rastlinami nenosím rukavice a posledná vec, ktorú chcem, je zachytiť sa rukou o hrdzavú starú skobu.

Čaj pre ruže

Na jar snívame o pulzujúcej ružovej záhrade; a skvelý spôsob, ako dať ružiam vzpruhu, je použiť záhradný čaj. Existuje niekoľko spôsobov, ako začleniť čajové lístky do vášho záhradníckeho procesu. Samozrejme, kompostovanie je vždy možnosťou pre takmer všetko vo vašej záhrade.

V konkrétnejšom prípade ruží môžete namočený čaj použiť na zalievanie alebo môžete namočené čajové lístky umiestniť do pôdy okolo ruží a potom ich prikryť vrstvou zeminy obohatiť zónu.

Ak ste si pripravili čajník a neviete ho dojesť, toto je veľmi šikovný spôsob, ako ho dobre využiť! Namiesto vyhodenia čajových lístkov ich znova použijete pozitívnym spôsobom.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: 10 použití vaječných škrupín v záhrade a sade.

Teraz, keď už viete, aké prospešné môžu byť použité čajové vrecúška pre vašu záhradu, môžete mať zo svojho každodenného zvyku dobrý pocit.Dokonca máte dobrú výhovorku na zvýšenie dennej spotreby. Takže choďte do toho, dajte si ďalšiu šálku a dajte tieto čajové lístky do práce pre vás a vašu záhradu.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: