Starostlivosť o rastliny

Ako kontrolovať rožec paradajkový

Ako kontrolovať rožec paradajkový
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Každý, kto našiel v záhrade rožky (manduca sexta), vie, že dokážu doslova zničiť rastlinu behom chvíľky. Tieto húsenice môžu byť menšou nepríjemnosťou pre paradajky, papriku a niektoré bylinky. V tomto článku uvidíme, ako sa vyhnúť a kontrolovať paradajkové červy, nazývané aj rožky.

kontrolovať rožky

Húsenica dokáže zbaviť rastlinu listov za pár hodín, sú to stroje na požieranie. Kvôli ich zúrivému apetítu môžu červy narásť do veľkých rozmerov za niekoľko dní.

Červy paradajok môžu dosiahnuť veľkosť až 15 centimetrov na dĺžku a takmer 1 centimeter v priemere. Hororworms môže byť veľmi ťažké zabiť, ale je možné ich zastaviť.

Ak ste zistili, že rožec požiera vaše vzácne rastlinky, tu je niekoľko tipov, ako sa týchto otravných potvoriek zbaviť.

Ako nájsť rožky

Jedným z najlepších postupov je kontrolovať rastliny denne (dvakrát denne je ešte lepšie), či sa na nich nevyskytujú nejaké príznaky. Nebojte sa, ich prítomnosť si rýchlo uvedomíte.

Skontrolujte, či nemáte rozžuté listy. Žuť sa budú iba „mäsité“ časti listov, s najväčšou pravdepodobnosťou sú stále prítomné žilky listov.

Červy môže byť spočiatku ťažké spozorovať, pretože sa tak dobre miešajú s rastlinami. Pozorne sa pozrite a skontrolujte spodnú časť listov.

Skontrolujte tiež, či pôda a listy neobsahujú známky výkalov červov. Bude to veľmi nápadné, ak je to veľký rohový červ. Ich vzhľad je podobný králičiemu trusu, sú to malé čierne alebo tmavohnedé guľôčky.

Ďalším spôsobom, ako ich odhaliť, je postriekať rastlinu mydlovou vodou. Mydlová voda spôsobí, že sa červy budú pohybovať a kŕče, takže ich bude ľahšie spozorovať.

Ak sa nájdu červy, okamžite ich z rastliny odstráňte a nalejte do nádoby s mydlovou vodou alebo ich vyhoďte ďaleko od rastlín.

Jednu vec, ktorú treba mať na pamäti pri manipulácii s rožkami, je, že keď ich uchopíte, otočia sa a vystriekajú vám na ruku tmavohnedú alebo čiernu tekutinu.

Na ich vyberanie sa odporúča použiť rukavice alebo pinzetu, pokiaľ si túto látku nechcete dostať na ruky.

Tipy na organickú likvidáciu rárohy

Samozrejme, že okrem ručného zberu všetkých nájdených rožkovcov budete chcieť zabrániť tomu, aby sa v budúcnosti dostali na vašu zeleninu.

Keďže hárožce sa veľmi ťažko likvidujú organickými insekticídmi, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu kontrolovať hárožce vo vašom sade.

Odstráňte kukly červov

Pri obrábaní alebo kyprení pôdy, kde sa v predchádzajúcom roku pestovali paradajky, hľadajte v pôde kukly hárožca. Sú to hnedé predmety v tvare torpéda, ktoré vyzerajú ako malá trubica. Môže byť ťažké ich chytiť, ale pozorným hľadaním nejaké nájdete.

kukly rohového červa

Striedajte svoje záhradné plodiny

Vyhnite sa výsadbe paradajok alebo inej zeleniny na rovnakej ploche. Mole môžu stále lietať a nájsť vaše paradajky, ale striedanie plodín bude mať stále svoje výhody.

Použite čierny plastový mulč pre svoje rastliny

Pokrytie pôdy čiernym plastovým mulčom môže pomôcť zabrániť tomu, aby na jar vyliezli mole a nakladali vajíčka na vaše rastliny. Ak je oblasť pokrytá, mol sa nemôže vynoriť a zomrie.

Použite domáci odpudzovač červov

Môžete použiť zmes cesnaku, insekticídneho mydla a kajenského prášku zriedeného vo vode, aby ste zabránili prenikaniu molí do vašej záhrady a kladeniu vajíčok. Na začiatok vám to pomôže kontrolovať prenikanie rohovcov do vašej záhrady.

Nalejte zmes do záhradného postrekovača alebo sprejovej fľaše a postriekajte svoje rastliny. Mole neznášajú zápach roztoku a budú sa od neho držať ďalej.

Prilákanie hmyzožravých vtákov do vašej záhrady

Umiestnite pár kŕmidiel alebo kúpeľov pre vtáky okolo svojej záhrady na strategických miestach.

Niektoré vtáky, ako sú červienky a posmešky, dokážu rozpoznať rožky a zožrať ich ako potravu.

Zasaď plodinu do pasce

Môžete tiež zasadiť veľký kus kôpru ako pascu na jednom konci vašej záhrady.

Červy milujú kôpor a namiesto paradajok alebo papriky si môžu dať kôpru.

Prilákať parazitické osy

parazitické osy rožkovce

Verejným nepriateľom roháčov číslo jedna sú parazitické osy. Parazitické osy kladú vajíčka na chrbát rohovcov, ktoré si húsenica bude nosiť so sebou, kým sa vajíčka nevyliahnu.

Keď sa osie vajíčka vyliahnu, zabijú červa paradajkového, aby sa ním živili.

Ako môžete vidieť, existuje mnoho rôznych spôsobov, ako sa brániť proti rožkom. Žiaľ, môže to trvať niekoľko, alebo dokonca všetky, aby ste zabránili roháčom jesť vaše vzácne rastliny paradajok.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Ako bojovať proti bielym hmyzom v záhrade a sade.

Dokonca aj pri rôznych metódach kontroly možno budete musieť z času na čas pozorovať a ručne vyberať rožky z vašich rastlín.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: