Tipy do záhrady

Ako postaviť vyvýšené záhony pre jednoduché pestovanie

Ako postaviť vyvýšené záhony pre jednoduché pestovanie
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vyvýšený záhon sa aplikuje na otvorené pôdne plodiny, či už na záhrade, balkóne alebo terase. Umožňuje nám ľahko štruktúrovať záhradu, čo umožňuje lepšie hospodárenie s plodinami. Tu uvidíme, ako vybudovať vyvýšené terasy, aby sme dosiahli veľmi dobré výsledky v našich plodinách.

postaviť vyvýšené záhony

Kroky na vybudovanie vyvýšených záhonov

Myšlienkou je vytvoriť dobre rozdelený priestor, pred výstavbou vyvýšených terás je lepšie naplánovať:

  • Pokrytie stránok
  • Dostupnosť a priestor
  • Typ pôdy
  • Prístupové body k vode v záhrade

Keď je už vybraté umiestnenie terasy, treba ju postaviť. Najprv umiestnite drôtenú sieť na základňu, aby ste zabránili vstupu myší a potkanov, a na ňu položte lepenku.

Z hľadiska vybavenia si terasu môžete postaviť z betónu, dreva alebo plechu. Ak staviate na betón, myslite na to, že s ním už nebudete môcť hýbať a bude ťažké pridať závlahový systém.

Pokiaľ ide o drevo a debny, pamätajte, že staré drevo je citlivé na vodu. V dôsledku toho bude potrebné dosky vymeniť po 2 alebo 5 rokoch.

Ak sa tomu chcete vyhnúť použitím ošetreného dreva, odporúčame vám to nerobiť, toto drevo obsahuje chemikálie, ktoré sa časom prenášajú na zem, a preto rastliny uvedené chemikálie absorbujú, ktoré sú zase niekedy absorbované ovocím a na konci tohto reťazca sme my, spotrebitelia.

Ak je drevo ošetrené, môžete použiť nylon na obloženie postelí zvnútra, v takom prípade urobte niekoľko otvorov na odtok vody.

Plnenie postelí

Naplnenie záhona zeminou zohľadňuje skutočnosť, že bude v kontakte so zemou a jej obyvateľmi. Substrát obsahujúci lôžko musí byť navyše bohatý na organické látky, ľahký a sypký.

Najlepší spôsob, ako rýchlo vytvoriť dobrú pôdu, je použiť metódu „lasagne“.

Konštrukcia lasagní

Postupujte v poradí uvedenom nižšie, kde 1 je najnižšia časť postele a 7 je horná časť, teda posledná časť.

Umiestnite veľké konáre, najlepšie hnijúce, na dno nádoby, tesne nad sieťku proti myšiam.

1 – Pridajte konáre a humus

2 – Vrstva kompostu alebo hnilého hnoja

3 – Mŕtve lístie, seno, slama, drvené konáre

4 - Zelená dusíkatá hmota, ako sú listy nedávno odrezané z rezu alebo nedávno pokosená tráva, v tomto prípade sa uistite, že neobsahujú semená.

5 - Vrstvy kompostu striedajte so zeleným dusíkatým materiálom.

6 - Dokončenie ornice na 20 cm

7 - Nakoniec pridajte poriadnu vrstvu mulča, asi 15 cm.

Ak to urobíte, ako je uvedené, môžete na tomto type terasy kultivovať okamžite, nie je potrebné čakať, kým sa „kompostuje“

Kde nájsť vyvýšené záhony

Pri premýšľaní o umiestnení terasy majte na pamäti tieto tri veci

Vystavenie pôdy

Neinštalujte sad príliš v tieni. Dobré slnko je veľmi dôležité, pretože tam môže byť vysadených veľa zeleniny. Tiež hraním v tieni, ktoré vytvára vysoká zelenina, zelenina, ktorá vyžaduje málo slnečného svetla, krásne porastie.

Dostupnosť a priestor

Pri umiestnení postele nestačí poskytnúť len potrebný priestor. Ak inštalujete niekoľko vyvýšených postelí, musíte medzi nimi ponechať minimálnu vzdialenosť 40 cm, aby ste sa mohli pohybovať a prechádzať s nástrojmi.

Zavlažovanie terás

Často je vhodnejšie vytvoriť závlahovú sieť v závislosti od umiestnenia budúcich terás, keďže tieto budú spravidla zavlažované systémom kvapkovej závlahy a treba brať do úvahy, kadiaľ pretiahneme hadice a ako ich rozdelíme na všetky terasy miesta.

Koľko štvorcových metrov máte?

  • Vo všeobecnosti sa počet štvorcových metrov a plocha záhrady, ktorá uživí 4-člennú rodinu, pohybuje medzi 10 a 100 m2.
  • Na začiatok odporúčame záhradu s rozlohou 50 m2 alebo jednoduchý a jedinečný priestor na zeleninu.
  • Z 300 m2 sadu sa môžete stať úplne autonómnymi a budete mať produkciu počas celého roka.
  • Na 500 m2 budete musieť začať uvažovať o zaváraní zeleniny a rýchlo sa z vás stane výrobca zaváraných buchiet. V tomto priestore, pokiaľ je dobre rozmiestnený, sa štvorčlenná rodina môže stravovať po celý rok a poskytne jej dostatok na šetrenie.

Výhody vyvýšených záhonov

Výhodou tohto typu záhrady je, že si zeleninu môžete pestovať vysoko a už sa nemusíte zohýbať, aby ste ju zberali a udržiavali. Praktická výška je okolo 1 m20 (výška stola), takže môžete zberať aj posediačky.

Zaujímavé môže byť aj čítanie: Kontrola peronospóry v sade, tipy na prevenciu tejto huby

Nezabúdajte, že na každý ďalší centimeter výšky je to objem pôdy, ktorú treba pripraviť a pridať, a veľmi rýchlo to môže byť mimoriadne náročné na prácu a únavné, najmä ak začnete inštalovať viacero záhonov .

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: