Tipy do záhrady

Čo sa môže a čo nemôže dať do kompostu

Čo sa môže a čo nemôže dať do kompostu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odpad dajte do kompostu, toto je gesto, ktoré praktizuje mnoho záhradkárov. A to je dobré, pretože kompost nielenže recykluje odpad z našej kuchyne alebo záhrady, ale premieňa ho na čierne zlato! Vyživuje pôdu, udržuje jej životnosť, odľahčuje ťažkú pôdu atď. V tomto článku vám ukážeme, čo všetko sa dá (alebo nedá) do kompostu.

čo dať do kompostu

Čo možno dať do kompostu?

Pokosená tráva (tráva, trávnik)

Bohaté na dusík, môžete ich vložiť priamo do kompostu zmiešaním so suchým odpadom. Neklaďte ich príliš vysoko, inak hromada hnije a zapácha.

Ak chcete, aby vaša tráva nepremokla, a tým sa vyhli problémom so zápachom vo vašom komposte, počkajte na slnečný deň a pokoste to popoludní.

Ak máte na kompost príliš veľa, použite prebytok na pravidelné zakrývanie trvalkových záhonov, kríkov ruží, ovocných stromov, bobúľ, kríkov v črepníkoch, záhradnej zeminy atď. Ide o to, aby ste vždy mali pri nohách 2 až 4 palcovú vrstvu pokosenej trávy. Po niekoľkých mesiacoch uvidíte jasný rozdiel v štruktúre pôdy a vitalite vašich rastlín.

Kartón a papier, zdroje uhlíka

Kartón a papier (absorpčné listy alebo listy bez atramentu) sú suchý odpad. Môžu sa kompostovať, aby sa vykompenzoval významný podiel zeleného odpadu.Kartón a papier absorbujú tekutiny, ale pomaly sa rozkladajú. Preto je lepšie ich nakrájať na malé kúsky a vrstviť striedavo s kuchynským odpadom.

Vyhýbajte sa novinovému papieru alebo lepenke označenej atramentom, ako aj niektorým obalom, ktoré vyzerajú ako lepenka, ale v skutočnosti obsahujú plast alebo polystyrén.

Plevel

Ak burinu trháte, môžete ju dať do kompostu, pokiaľ nemá semená. Inak je to zaručená invázia. Pozor aj na niektoré rastliny, ktoré na premnoženie nepotrebujú takmer nič: malý kúsok koreňa zakopaný v komposte stačí na to, aby tráva alebo ostružina vytvorili novú rastlinu.

Listy rastlín a stromov

Všetky odumreté listy sa môžu dať na kompost, ale nie všetky sa rozkladajú rovnakou rýchlosťou.Niektoré, ako napríklad gaštanové, dubové alebo vždyzelené kríky, sa rozkladajú dlhšie ako jemné listy lieskových orieškov alebo listnatých kríkov. Netreba sa však príliš obávať, stačí ich pred vložením do kompostu pozbierať a nastrúhať.

Podobne ako lepenka a papier, aj mŕtve lístie je suchý odpad bohatý na uhlík. Dajte ich do kompostu striedavo so zeleným odpadom, ako je napríklad kuchynský odpad.

Na druhej strane, ak na jeseň dáte kompostovať do veľkej kopy len odumreté lístie, získate po niekoľkých mesiacoch ideálny kompost na jarnú výsadbu. Na jar prejdite niekoľkými lopatami tejto pôdy cez sieťku jemného sita, aby ste získali tento vzácny substrát. Toto je takzvaná črepníková zemina, kde sa kompostuje lístie a malé konáre.

Odpad z kuchyne

Zbytky (listy, nejedlé časti) a šupky ovocia alebo zeleniny zo záhrady alebo z bio obchodu môžete dať do kompostu, pričom dbajte na to, aby ste ich nakrájali, aby sa rýchlejšie rozložili.

Dávajte si pozor na ovocie a zeleninu, ktoré sú čiastočne choré alebo sa v nich vyskytujú škodcovia. Ak objem hromady acohost neumožňuje jej dostatočné zahriatie, spóry húb (múčnatka alebo múčnatka), červy a hmyzí škodcovia sa nezničia. Použitie hnojív sa potom stáva prostriedkom rozmnožovania.

Kvalitný kompost je tvorený šikovnou zmesou organického kuchynského odpadu, zeleného odpadu a iného suchého záhradného odpadu.

Odpad z prerezávania

Všetok odpad z prerezávania alebo údržby záhonov a črepníkov je zaujímavé dať do kompostu. Môžete vysypať mladé vetvičky živých plotov alebo kríkov, tenké stonky alebo suché nadzemné časti rastlín, strnisko tráv a tiež vyčerpanú pôdu v kvetináčoch alebo kvetináčoch.

Ostatný odpad na kompostovanie

Na obohatenie svojho kompostu a zlepšenie jeho štruktúry môžete tiež zadať:

 • Listy čaju, lístky bylinkového čaju alebo zvyšky nálevu.
 • Kávové zrná alebo zvyšky z kávovaru
 • Rastliny, ktoré urýchľujú proces rozkladu: skorocel, žihľava, papraď, praslička, rebríček, listy rebarbory. Môžete ich pridať čerstvé alebo vo forme kaše.
 • Citrusové šupky (pomaranče, citróny, mandarínky), vždy v malom množstve a striedavo so suchým odpadom, pretože okysľujú kompost.
 • Rozdrvené vaječné škrupiny
 • Popol z dreva z krbu je skvelým zdrojom vápna
 • Piliny za predpokladu, že drevo nebolo ošetrené
 • Stromová kôra, vrátane borovicovej, ale v malom množstve.
 • Slamka
 • Hnoj. Konský hnoj je najzaujímavejší, pretože silne zvyšuje teplotu kompostu pri jeho rozklade. Ovčí trus je tiež cenený. Kravský trus je menej výživný. Hnoj týchto zvierat poskytuje dusík a uhlík. Preto obohacujú kompost a zlepšujú jeho štruktúru za predpokladu, že pochádzajú zo zdravého dobytka.
 • Výkaly kurčiat alebo hospodárskych zvierat sú tiež veľmi bohaté na dusík. Môžete ich položiť v malých množstvách na vrch kompostovacieho zásobníka a počkať, kým sa čiastočne rozpadnú, než ich zmiešate so zvyškom hromady.

Problém so zápachom: prečo hromada kompostu zapácha?

Ak kopa kompostu zapácha, proces fermentácie neprebieha dobre:

Kompost môže byť príliš vlhký a slabo prevzdušnený. Preto ho treba otáčať a pretrepávať, aby sa okysličil.

Môže sa tiež stať, že podiel odpadu bohatého na dusík (zelený odpad) je príliš vysoký v porovnaní s hnedým odpadom. Hromada kompostu potom vydáva silný zápach čpavku.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako vyrobiť vermikompost, kompost s červenými červami.

Sušina (piliny, slama, drvený kartón) by mala byť pridaná čo najskôr, aby absorbovala tekutiny a obnovila rovnováhu. Odhaduje sa, že na výrobu dobrého kompostu je potrebných 20 až 30-krát viac hnedého odpadu ako zeleného odpadu.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: