Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať horčicu organicky

Ako pestovať a pestovať horčicu organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Horčica je vynikajúca plodina v chladnom období so zaujímavými listami, ktoré siahajú od fialovej až po lesklú zelenú. Horčica môže mať jemnú chuť alebo môže byť pikantná. V tomto článku uvidíme, ako pestovať horčicu organicky a celú starostlivosť o ňu.

pestovať horčicu

Základné údaje

  • Bežný názov: Horčica
  • Vedecký názov: Brassica juncea
  • Dni do zberu: 40 – 50 dní
  • Svetlo: Úplné slnko až čiastočný tieň
  • Voda: Mierna
  • Pôda: Úrodná a dobre odvodnená
  • Hnojivo: Veľa dusíka a fosforu
  • Škodcovia: Vošky, kapustové červy, blchy, molice
  • Choroby: Peronospóra, múčnatka

Úvod

Zeleň horčice sú veľmi obľúbené v širokej škále jedál. Konzumujú sa už viac ako 5000 rokov. Pôvodne sa pestovala v Ázii a Stredomorí, dnes sú hlavnými producentmi tejto lahodnej zelene krajiny ako India, Nepál, Čína a Japonsko.

Okrem toho, že horčica je cenená pre svoje listy, môže sa pestovať aj pre semená, ktoré sa používajú na výrobu korenín na báze horčice.

Horčica je jednoročná, zelená listová rastlina, ktorá sa ľahko pestuje vďaka štipľavým listom, semenám a jedlému koreňu. Existuje niekoľko bežných odrôd horčice vrátane horčice čiernej (Brassica nigra), horčice bielej (Sinapis alba) a horčice hnedej (Brassica juncea).

Horčica je tiež príbuzná s inými druhmi rodu Brassica, ako je brokolica, kel, kapusta a karfiol.

Pestovanie horčice je jednoduché a môže poskytnúť výživnú listovú zeleninu a semená. Majú vysoký obsah antioxidantov, sú dobrým zdrojom vlákniny a majú vysoký obsah vitamínov A a C.

Ako pestovať horčicu

zasiať horčicu

Zeleň horčice dobre rastie v chladnom podnebí, čo znamená, že ju môžete pestovať na jar aj na jeseň. V ideálnom prípade by sa semená horčice mali zasiať koncom jesene.Ale môžete siať aj niekoľko týždňov na jar, kým nebude príliš teplo.

Semená horčice zasejte do pôdy bohatej na organickú hmotu a s dobrou drenážou. Vysadiť ich môžete do nádob alebo na vyvýšené záhony. Ak je zasadená do zeme, uistite sa, že odroda zelenej horčice, ktorú sadíte, nie je invazívna pre vašu oblasť.

Môžete zasadiť horčicu tak, že semienka posypete na povrch pôdy a zľahka ich prikryjete väčšou zeminou, alebo ich môžete zasadiť do 1 cm hlbokých jamiek vzdialených od seba 15-20 cm.

Semená môžete zasiať aj vo vnútri a presadiť ich vonku, keď malé rastlinky budú mať dva páry listov alebo viac.

Starostlivosť o horčicu

Teraz, keď už máte svoje horčičné rastliny, poďme sa rozprávať o tom, ako pestovať ich listy na dobrú úrodu.

Slnko a teplota

Horčicu by ste mali pestovať na plnom slnku až v polotieni a teplotách medzi 10 a 20 stupňov Celzia. Môže rásť už pri 4-6 hodinách priameho slnečného žiarenia denne. Najlepšie však rastú pri 6 až 8 hodinách slnečného žiarenia.

Výkyvy teplôt môžu vystresovať rastlinu a spôsobiť jej prasknutie, kvitnutie a semienka. Ak je počasie nad 30 stupňov Celzia, listy získajú silnú štipľavú chuť.

Pri výsadbe na jeseň v teplom podnebí môžete horčicu chrániť tienidlom, kým teploty neklesnú.

Zeleň horčice má dobrú toleranciu voči chladu. Kučeravé odrody sú mrazuvzdornejšie ako iné rovnolisté horčice a mierne mrazy ich chutia sladšie. Veľmi veľký mráz v záhrade však vaše rastliny zabije.

Voda a vlhkosť

Zalejte horčicu ako prvé ráno. Musíte prispieť piatimi centimetrami za týždeň, aby ste sa uistili, že zem nevyschne. Ideálny spôsob zavlažovania je pri spodnej časti rastliny, pričom dbajte na to, aby jej listy zostali suché. Namáčacie hadice alebo iné metódy kvapkovej závlahy fungujú skvele.

Pestujte horčicu vo vlhkej pôde. Ak chcete pikantnejšiu chuť, zalejte menej. To spôsobí, že rastlina bude vylučovať oleje a vyvinie silnejšiu, korenistú chuť. Dávajte pozor, aby ste ho úplne nevyschli, inak začne produkovať semená.

Poschodie

Horčičné rastliny uprednostňujú ľahkú, kyprú zmes ílovitej pôdy bohatej na organickú hmotu. Dá sa pestovať aj v chudobnejších pôdach, ale bude sa musieť častejšie polievať a prihnojovať. Horčica dobre rastie v pôdach s pH medzi 5,5 a 7,0.

Ako zaplatiť

Ak je pôda vo vašej záhrade už bohatá, možno nebudete musieť svoje rastliny prihnojovať. Ak vysádzate do pôdy s horšou kvalitou, napríklad do piesočnatej pôdy, aplikujte vyvážené hnojivo, keď sú rastliny vysoké niekoľko palcov, a znova uprostred vegetačného obdobia.

Hnojivo s pomalým uvoľňovaním zabezpečí rýchlo rastúcim rastlinám prístup k neustálemu prísunu živín.

Ak listy rastlín žltnú alebo vykazujú známky nedostatkov, rozhodnite sa pre tekuté hnojivo, aby ste ich nakŕmili rýchlejšie. Horčičné rastliny vyžadujú veľké množstvo dusíka a mierne množstvo fosforu a draslíka.

Prerezávanie

Horčice sú letnička, ktorá si nevyžaduje rez. Ak pestujete rastlinu na semeno, neodrežte jej vrch ani jej neodrežte hlavu, pretože to zabráni rastline vo vývoji kvetov a semien.

Zber a skladovanie horčice

Úroda

Zeleň horčice môžete zberať asi po 40 dňoch alebo 6 týždňoch. To sa môže mierne líšiť v závislosti od odrody, ale pre najsladšiu chuť zberajte, keď je rastlina mladá a jemná. Ak dávate prednosť korenistejšej chuti, nechajte horčicu dorásť do plnej zrelosti.

Pri zbere horčicovej zelene môžete pred zberom odrezať vonkajšie listy, čo umožní vnútorným listom pokračovať v raste. Môžete tiež odrezať celú rastlinu späť na zem a ak necháte korene nedotknuté, nakoniec jej znovu vyrastú malé listy, hoci tento nový rast má tendenciu byť menší a horkejší.

Ak zbierate úrodu počas horúčav, môžete čerstvo nakrájanú zeleninu vložiť do ľadovej vody, aby zostala zelená a zabránila vädnutiu.

Obchod

Čerstvé listy skladujte v chladničke so studenou vodou, aby listy zostali živé. Listy môžete skladovať aj vo vrecúšku s vlhkou papierovou utierkou. Horčicová zelenina vydrží v chladničke asi týždeň.

Ak ich potrebujete skladovať dlhšie, skúste ich blanšírovať tak, že ich rýchlo uvaríte a potom ich pred zmrazením ponoríte do ľadového kúpeľa. Tým sa zachová väčšina chuti a živín na neskôr.

Okrem toho sa horčica môže pestovať pre semená. Po zbere semien rastliny sa musia oddeliť od stonky alebo suchých častí rastliny. Semená umiestnite do misky pred ventilátor a pomaly ich presypte do inej nádoby.

Rastlinný materiál by mal odletieť a semená by mali padať priamo do nádoby. Možno budete musieť tento proces zopakovať niekoľkokrát, aby ste odstránili všetok rastlinný materiál.

Nakoniec, keď sú semená oddelené, uložte ich do suchej, vzduchotesnej nádoby alebo ich rozdrvte, aby ste vytvorili horčičný prášok.

Riešenie problémov s pestovaním horčice

Problémy s pestovaním

Ak je vaša pôda chudobná, horčičné rastliny môžu mať nedostatok živín. Ak spozorujete žltnutie listov, možno budete potrebovať viac dusíka.

Skúste použiť tekutú múčku z morských rias alebo tekuté krmivo pre ryby zriedené vo vode, aby ste rastlinám dodali dusík.

Môžete tiež pridať dobre odležaný kompost alebo hnoj na zlepšenie organickej hmoty v pôde v priebehu času.

Horčica najlepšie rastie v dobre priepustnej pôde. Horčicu vysádzajte do nádob s otvormi na dne, aby mohla odtiecť prebytočná voda. Nezabudnite rastlinu pravidelne zalievať, aby listy mohli správne rásť a vyvíjať sa.

Udržiavajte oblasť, kde pestujete horčicu, bez buriny, aby mali malé semiačka priestor na vyklíčenie a burina ich neprevalcovala.

Ak ste semená zasadili tak, že ich rozložíte na povrch pôdy, budete musieť sadenice preriediť, aby sa niektoré mohli zväčšiť. V opačnom prípade budú všetky sadenice súťažiť o priestor a živiny a úroda bude menšia.

Škodcovia

Voškám bude chutiť jesť horčicu. Môžete ich postriekať hadicou alebo použiť neemový olej, aby ste sa ich zbavili. Kapustové červy môžu napadnúť rastliny z čeľade kapustovitých, ak sú vysadené príliš blízko pri sebe, preto dbajte na to, aby boli rastliny dobre rozmiestnené a pravidelne kontrolujte, či sa v nich nenachádzajú húsenice.

Ďalší škodca, blšie chrobáky, vyvŕtali otvory vo veľkých listoch. Dá sa im predísť použitím plávajúceho krytu nad rastlinami.Môže byť tiež potrebné striedať plodiny a zasadiť ďalšiu rodinu zeleniny na niekoľko sezón, aby ste sa zbavili chrobákov.

Problémom môžu byť aj biele muchy, ktoré sa však dajú ľahko odstrániť postrekom insekticídnym draselným mydlom.

Choroby

Plesnivec a väčšinu chorôb horčicovej zelene možno kontrolovať dobrou starostlivosťou o rastliny. Sadenice by sa mali vždy vysádzať do čerstvej sterilnej kvetináčovej zmesi a rastliny zalievať na úrovni zeme.

Ak je to možné, nikdy nezalievajte zelené listnaté rastliny nad hlavou, pretože to môže podporiť ochorenie.

Na trhu existuje veľa ekologických produktov na liečbu týchto chorôb. Prvé dva môžu byť ošetrené meďnatými alebo sírovými fungicídmi.

Rastliny vážne choré po ošetrení by mali byť okamžite odstránené zo záhrady a zlikvidované, pretože choroba môže prežiť a infikovať iné rastliny.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať a pestovať endiviu organicky.

Nakoniec by sa členovia čeľade kapustovitých mali vysádzať oddelene od seba, aby jeden škodca nezničil celú úrodu naraz, a treba cvičiť dobré striedanie plodín, aby sa škodcovia nehromadili v záhrade .

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: