Tipy do záhrady

Pestovanie v kvetináčoch: zlaté pravidlá pre úspešné pestovanie

Pestovanie v kvetináčoch: zlaté pravidlá pre úspešné pestovanie
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Balkóny, terasy, zábradlia, slnečné okná, existuje mnoho spôsobov, ako rozkvitnúť váš domov aj bez záhrady. Zeleninu alebo okrasné rastliny môžete pestovať v kvetináčoch alebo vedrách, vo vnútri alebo vonku. Aké sú pravidlá úspešného pestovania v kvetináčoch? A čo chyby, ktorých sa treba vyvarovať? Pozrime sa, ako pestovať v nádobách a uspieť.

rastú v črepníku

6 tipov na pestovanie v kvetináčoch

Rastlina na otvorenom poli bude môcť bez obmedzení rozvíjať svoje korene, piť dažďovú vodu a živiť sa živinami z čerstvej pôdy. Rastlina v kvetináči bude vždy závisieť od starostlivosti svojho záhradníka.

1. Zvážte priestor, do ktorého chcete zasadiť

Vnútri skontrolujte jas, vlhkosť a priemernú teplotu v miestnosti. Vonku sa opýtajte sami seba na expozíciu, trvanie slnka a vetrov, ktoré môžu byť smrteľnými nepriateľmi.

Vyberajte dobre prispôsobené rastliny. Čítajte etikety alebo požiadajte o radu predajcov záhradných centier.

2. Zvážte, ktorý kontajner sa použije na jeho umiestnenie

Vyberte si kvetináč na základe budúceho vývoja koreňov. Malá pelargónia sa nebude vyvíjať rovnako ako bugenvilea. Budú korene vašej rastliny dosť hlboké alebo široko roztiahnuté? Čím hlbší črepník, tým viac koreňov sa môže vyvinúť.

Pri balkónových kvetoch, ako sú muškáty, musí byť nádoba hlboká aspoň 35 cm. Pre kríky zvoľte črepníky alebo podnosy hlboké aspoň 50 cm.

3. Vždy vyberajte hrniec s otvorom na dne

Väčšina rastlín sa bojí prebytočnej vody. Ak chcete, môžete svoj perforovaný kvetináč umiestniť do kvetináča bez otvoru, ale po zalievaní alebo po daždi ho vždy vyprázdnite, aby sa voda nehromadila.

Ste pravidelne mimo domova? Prečo si nevybrať hrniec s rezervou vody? Rastliny v črepníkoch sú menej odolné voči nedostatku zálievky ako tie v zemi.

Keď si vyberiete rastlinu a kvetináč, vyberte si vhodnú pôdu, ktorá poskytne potrebné živiny

Toto sú podlahy, ktoré nájdete v obchodoch:

  • Vresová pôda: Táto mäkká, skôr kyslá, humózna pôda je vhodná pre vresy, rododendrony, kamélie a hortenzie.
  • Špeciálna pôda pre zeleninové záhrady: Ideálne pre vaše povrchovo pestované ovocie a zeleninu.
  • Pôda pre stromy a kríky: vhodná pre väčšinu kríkov. Rastliny z juhu, ako sú citrusy, oleander alebo olivovníky, ocenia špeciálnu pôdu pre citrusy.
  • Pôda pre kvitnúce rastliny: Ideálne pre všetky vaše malé kvitnúce rastliny, najmä na balkónoch.
  • Poľnohospodárska pôda: je bez hnojív a umožňuje semenu klíčiť.
  • Izbová zemina: Ako už názov napovedá, je vhodná pre vaše izbové rastliny. Existujú rôzne varianty v závislosti od vašich rastlín: zemina pre orchidey, zemina pre kaktusy atď.
  • Univerzálna zemina na kvetináč: je zvyčajne najlacnejšia a hoci je vhodná pre väčšinu rastlín, nie je vhodná do kvetináčov. Namiesto toho by sa mal zmiešať so záhradnou zeminou pre vonkajšiu výsadbu.

Tento zoznam nie je úplný. Vyberte pôdu, ktorá najlepšie vyhovuje vašej rastline, a preštudujte si jej zloženie. V prípade rastlín v črepníkoch musí pôda obsahovať veľa vláknitých prvkov, ktoré zadržiavajú vodu a obmedzujú potrebu zálievky.

Neváhajte investovať do kvalitnej črepníkovej zeminy, pretože bez správnych živín nebude vaša rastlina v kvetináči schopná správne rásť a môže dokonca zomrieť. Tu sa môžete naučiť, ako si vyrobiť vlastnú zeminu.

4. Prispôsobte zalievanie vašej rastliny v kvetináči

Nie všetky rastliny majú rovnakú potrebu vody. Závlahu je potrebné dávkovať podľa ročného obdobia, rastliny a črepníka.

Vo všeobecnosti platí, že ak vaša rastlina nie je tropická, je lepšie nechať pôdu medzi zálievkami vyschnúť, než ju premočiť. Nikdy nenechávajte stojacu vodu v kvetináčoch alebo kvetináčoch.

V letných mesiacoch, ak ste vonku, môže byť nedostatok vody fatálny. Prečo neinvestovať do odkvapkávacieho systému alebo vyskúšať domáci systém s plastovými fľašami?

V horúcom období zalievajte najlepšie v noci, aby ste zabránili vyparovaniu. V zime polievajte viac ráno, aby pôda nezostala cez noc mokrá, pretože by mohla zamrznúť.

Pravidelne pridávajte hnojivo na kŕmenie rastliny počas obdobia rastu (jar a leto). Rešpektujte dávky, prebytok hnojiva môže spáliť korene.

5. Pravidelne presádzajte rastlinu

Toto je povinné pre rastliny v črepníkoch, pretože pôvodná pôda v črepníku sa postupne ochudobňuje a zbavuje sa stopových prvkov a minerálov.Vstupy hnojív už nebudú stačiť. Okrem toho sa vyvinú korene a rastlina sa bude cítiť stiesnene.

Vo všeobecnosti je najlepší čas na presádzanie jar, po období vegetačného pokoja. Počkajte, kým úplne neskončia obdobia mrazov.

Vyberte črepník, ktorý je len o 4 alebo 5 cm väčší. Ak je kvetináč príliš veľký, rastlina bude vystresovaná, pretože jej nebude chýbať orientácia.

Ak zistíte, že nie je možné presádzať vašu rastlinu (objemné rastliny, rastliny, ktoré sa ťažko pohybujú, popínavé rastliny atď.), vykonajte pravidelné dosevné operácie, ide o odstránenie čo najväčšieho povrchu pôdu podľa možnosti bez poškodenia koreňov a nahraďte ju čerstvou zeminou vhodnou na pestovanie.

6. Chráni rastliny pred zimou

Ak sú vaše rastliny vonku, pred prvými poklesmi teploty chráňte tie, ktoré sú citlivé na mráz.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako a kedy hnojiť rastliny v črepníkoch.

Rastliny ponechané vonku môžu byť chránené pred chladom zimným fusakom. Či už je vaša rastlina vnútri alebo vonku, v tomto období obmedzte zálievku a prestaňte prihnojovať, aby ste rešpektovali obdobie nečinnosti.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: