Starostlivosť o rastliny

Liečte a predchádzajte čiernym škvrnám na paradajkách a paprike

Liečte a predchádzajte čiernym škvrnám na paradajkách a paprike
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Skúšali ste pestovať paradajky alebo papriky, ale všimli ste si čierne škvrny na ich spodnej strane? Toto sa nazýva hniloba kvetov a je to problém, ktorý môže ohroziť celú úrodu; Ale nebojte sa, na všetko existuje liek. Pozrime sa, ako vyliečiť a vyhnúť sa čiernym škvrnám na paradajkách a paprike.

čierne škvrny na paradajkách a paprike

Úvod

Tí, ktorí pestujú záhradu, to veľmi dobre poznajú; Hniloba kvetov paradajok a papriky je problém, ktorý môže ohroziť celú úrodu.Hovoríme o tých čiernych škvrnách, ktoré sa tvoria na dne paradajky a ktoré identifikujú hnilobu, prvú fázu rozkladu ovocia.

Ale prečo tie čierne škvrny na paradajkách a paprike? Otázka, na ktorú neexistuje jediná odpoveď. Môžeme však povedať, že vo všeobecnosti je jednou z hlavných príčin tohto procesu nerovnováha vody.

To znamená, že rastlina paradajky dostáva príliš veľa alebo príliš málo vody. V skutočnosti by sa paradajky mali zalievať iba v určitých časoch a fázach dňa. Preto silné a nepretržité dažde môžu ohroziť zdravotný stav paradajok.

Ďalšou príčinou môže byť neprítomnosť vápnika alebo v každom prípade ťažkosti rastliny s jeho asimiláciou. V každom prípade sa hniloba kvetu nepovažuje za skutočnú chorobu, ale za jav naznačujúci stav silného stresu.

Tento problém, ktorým často trpia aj papriky, sa týka najmä niektorých odrôd paradajok, takže sú nepožívateľné. Je to však jav, ktorému sa dá ľahko predísť.

Poďme sa teda pozrieť, prečo paradajky zospodu sčernejú, príčiny a ako môžete zabrániť hnilobe kvetov.

Čierne paradajky v dôsledku nerovnováhy vody

Hniloba kvetov postihuje paradajky najmä v lete, keď je zrážok málo a veľká rastlina nedostáva potrebnú hydratáciu. Tento problém spôsobuje tvorbu sústredných čiernych škvŕn na báze plodu.

Vyskytuje sa preto, že nedostatok vody bráni cirkulácii životne dôležitých látok pre rastlinu, ktoré sa týmto spôsobom zmenšujú.

Na druhej strane, priveľa vody môže spôsobiť aj hnilobu paradajok. V skutočnosti, keď dlho prší, v rajčinovej jamke zostáva rosa a vlhkosť, čo vedie pletivá k nekróze alebo v každom prípade k tvorbe plesní.

Na sušenie paradajok je užitočné poprášiť ich bentotámniom, látkou vyrobenou z hliny a vápenatých rias.

Čierne paradajky kvôli nedostatku vápnika

Vápnik je základná látka pre zdravie paradajok, ktorej veľmi často chýba, možno kvôli ťažkostiam so vstrebávaním. Keď sa to stane, ovocie môže trpieť skutočnými malformáciami.

Vo väčšine prípadov sa dá problém vyriešiť kŕmením rastliny organickým hnojivom, ktoré obsahuje poriadnu dávku vápnika.

V iných prípadoch môže byť nápravou umiestnenie vaječných škrupín bohatých na vápnik alebo nálev z dubovej kôry, ktorá má koncentráciu vápnika okolo 88 %, na základňu rastliny. Vynikajúci je aj litoamín, vápenatý prášok získaný z červených rias, teda úplne prírodného pôvodu.

Okrem toho existujú špecifické hnojivá ako dusičnan vápenatý, ktorý nie je v ekologickom poľnohospodárstve povolený, preto sa neodporúča.

Ako zabrániť hnilobe konca kvetov

Dobrým a starostlivým pestovaním sa však problému čiernych paradajok dá ľahko predísť. Správny postup začína správnym obrábaním pôdy. V skutočnosti musí byť sad pred výsadbou dobre pripravený.

Je potrebné urobiť drenáž pôdy, s hlbokým výkopom. Na želanie je tiež možné nadvihnúť posteľ, aby voda prirodzene tiekla.

Ďalej treba venovať osobitnú pozornosť základnému hnojeniu, ktoré predchádza presádzaniu priesad v sade. Je potrebné dať rastline k dispozícii všetky živiny, ktoré bude využívať na svoju udržiavanie (najmä vápnik).

Na to je potrebné použiť hnoj, kompost, humus alebo minerálnu múku. Okrem toho sa treba vyhýbať nadbytku dusíka a draslíka, ktoré negatívne ovplyvňujú jeho vývoj.

Nakoniec je stále dôležitá dobrá, ale nie nadmerná hydratácia. Paradajky by sa nikdy nemali zalievať počas najväčších horúčav, ale vždy pred úsvitom, teda zvyčajne medzi 5. a 6. hodinou ráno.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako predchádzať prasklinám v paradajkách a prečo k nim dochádza.

Najlepšie by bolo nainštalovať systém kvapkovej závlahy, ktorý postupne uvoľňuje malé množstvá vody.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: