Záhradné plodiny

Ako pestovať palinu organicky

Ako pestovať palinu organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Palina (Artemisia absinthium), tradičná bylina používaná v histórii, je nevyhnutnosťou v každej bylinkovej záhrade. A pre záhradníka, ktorý má rád niečo vzrušujúce, funkčné a úplne nenáročné na pestovanie, je palina obzvlášť potešením. Pozrime sa, ako organicky zasiať a pestovať palinu a všetku starostlivosť o ňu.

pestovať palinu

Kedy a ako pestovať palinu

Keďže väčšina záhradných centier nepredáva štartovacie rastliny paliny, je najlepšie začať so semenami. Palina je všeobecný názov pre odrody bylín Artemisia vulgaris a Artemisis absinthium.

Ako trváca bylina si palina vyvinie hlboký a zložitý koreňový systém. Odtiaľ pochádza potrava, ktorá udržiava rastlinu v rozkvete rok čo rok. Semená môžu byť zasiate vnútri alebo vonku.

Majte však na pamäti, že semená paliny sú neuveriteľne malé. Ak sú vysadené vonku, dávajte pozor, aby ste ich nestratili. Najlepšia teplota klíčenia paliny je 12 až 20 stupňov Celzia.

Výsev v interiéri

Semená zasiate do štartovacích kvetináčov asi 6-8 týždňov pred posledným očakávaným mrazom. Keďže semená paliny potrebujú na klíčenie svetlo, vysievajú sa na povrch pôdy.

Rozložte 3-5 semien na povrch pôdy v štartovacích kvetináčoch, ktoré zostali nezakryté a umiestnené tak, aby prijímali priame svetlo.

Keď rastliny dosiahnu výšku aspoň 10 cm, je možné ich presadiť, či už do väčšieho črepníka alebo priamo do záhradnej zeminy.

Výsadba vonku

Semená zasiate priamo na povrch pôdy, keď sa počasie oteplí a nebezpečenstvo mrazov pominie.

Semená rozprestrite na určenom vonkajšom mieste pre vašu budúcu rastlinu paliny. Uistite sa, že oblasť nie je príliš zatienená.

Semená klíčia už po 7 dňoch alebo až po 21 dňoch. Inými slovami, buďte trpezliví so semenami, ktoré sa zdajú pomaly klíčiť.

Možno je čas preriediť niektoré sadenice. Ako viete, ktoré by sa mali zachovať a ktoré zmiznúť? Nechcete predsa ostať s jedným, ktorý nefunguje. Vyššie nevyhnutne neznamená lepšie.

Inými slovami, ak si musíte vybrať medzi vyšším exemplárom alebo nižším exemplárom s hlbším zeleným listom, vyberte si ten krátky.Tmavozelené farby, tvarované listy a vyvážený celkový vzhľad vytvárajú silnú palinu.

Po čase, ak sa palina ponechá svojmu prirodzenému správaniu, vyrastie na ker vysoký až 1 meter a priemer asi 60 cm.

Údržba

Palina preferuje trochu tieňa. Ideálna teplota je v rozmedzí 21-25 stupňov Celzia. Ale palina je vo všeobecnosti dosť odolná, aj keď sú pôdne podmienky dosť zlé.

Buďte však láskaví k svojmu absinthu. Pridajte do pôdy trochu kompostu, dobre ju rozpracujte a pridajte trochu piesku alebo inej organickej hmoty, ak potrebujete zlepšiť odvodnenie.

Hoci silnému kríku paliny nemôže veľa ublížiť, nadmerné zalievanie môže spôsobiť hnilobu koreňov. Preto sa uistite, že pôda dobre odteká.

Keď sa palina usadí, zostane vám dlho. Každú zimu zvädne a zmizne z povrchu vašej záhrady. Underground čaká na svoj čas a čaká na jar.

Ktoré rastliny sú kompatibilné s palinou

Ako už bolo spomenuté vyššie, palina je skvelým doplnkom takmer do každej záhrady. Niektoré rastliny nepovažujú palinu za dobrého suseda.

Jedlé rastliny v záhrade absorbujú niektoré prirodzené chemické vlastnosti paliny prítomné v pôde. Tým sa zabráni ich rastu. Dávajte si preto pozor na svoju povahu.

Rastliny dobrého suseda: Mrkva, cibuľa, pór, rozmarín a šalvia.

Zlé rastliny: Aníz, rasca a fenikel.

Zbohom chyby

Palina je toxická pre širokú škálu záhradných škodcov. Ak sa pestuje na strategických miestach, organický záhradník považuje palinu za veľmi užitočnú ako strážcu, ktorá chráni pred nechcenými hosťami, ako sú:

  • Mravce
  • Slimáky
  • Slimáky
  • Červy kapustové a kapustové
  • Blšie chrobáky
  • Červy paradajkové
  • Mrkvová muška

Môžete dokonca vidieť úbytok väčších škodcov, ako sú myši. Jedným z veľmi prospešných spôsobov použitia paliny je pripraviť si dávku palinového čaju a použiť ho ako prírodný pesticíd v okrasnej záhrade. Nemal by sa však používať na jedlé rastliny.

Úroda paliny

Čo s tým urobíte, keď z týchto malých semienok vyrastie plný, zdravý krík paliny? Zbierajú sa vrcholy zdravého zeleného porastu.

Zanecháva za sebou hrubšie, drevnatejšie stonky, ktoré nakoniec povedú k novému rastu. Listy môžete nechať uschnúť na tmavom a suchom mieste, po uschnutí ich skladujte v sklenených nádobách s uzáverom.

Použitie paliny

Hoci má palina prospešné pre zdravie, je dôležité si uvedomiť, že je v podstate považovaná za jedovatú rastlinu. Praktické opatrenia zabránia nepríjemným vedľajším účinkom, ako sú bolesti hlavy.

Priame jedenie rastliny môže dokonca spôsobiť záchvaty alebo poškodenie nervov. Navyše má vôňu, ktorá je pre psov atraktívna. Zabezpečte bezpečnosť domácich zvierat a detí výberom vhodného miesta v záhrade pre vašu palinu.

Tradične sa palina používala na výrobu botanických likérov. V lekárskych štúdiách sa ukázalo ako sľubné pri zabíjaní rakovinových buniek, liečbe anorexie, úľave od nespavosti a pri poruchách trávenia.

Staroveké civilizácie ho používali ako liečbu vnútorných parazitov. Ale tu je to, čo môže moderný záhradník urobiť s malou zelenou palinou:

Čaj z paliny

Ponorte 1/2 až 1 čajovú lyžičku sušených alebo čerstvých listov do 1 šálky horúcej vody asi 5 minút.

Príliš veľa zelene a lúhovania premení už aj tak veľmi horkú bylinku na niečo, čo je príliš horké na to, aby sa dalo piť.

Oslaďte medom, pridajte štipku mäty a používajte na upokojenie tráviacich ťažkostí alebo ako liečbu vnútorných parazitov. Môže stimulovať vašu chuť do jedla, preto si ho vychutnajte pred jedlom.

Obklad

Listy paliny sú účinnou liečbou rán a vyrážok spôsobených bodnutím hmyzom alebo bodnutím.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať a pestovať rozmarín organicky.

Mal by byť namočený, ako keby to bol čaj. Listy necháme vychladnúť. Potom aplikujte priamo na postihnuté miesto na 10-15 minút.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: