Starostlivosť o rastliny

Vyhnite sa bielym húseniciam a eliminujte ich zo záhrady a sadu

Vyhnite sa bielym húseniciam a eliminujte ich zo záhrady a sadu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Všimli ste si prítomnosť veľkých lariev vo vašej záhrade alebo sade? Obhrýzajú sa korene vašej zeleniny alebo kvetov? Biele húsenice spôsobujú značné škody na plantážach tým, že sa živia hľuzami a koreňmi rastlín: kríky, trávniky, zelenina a okrasné rastliny… všetky môžu byť napadnuté. Galérie vyhĺbené červami v koreňoch spôsobujú prudké vädnutie rastlín a žltnutie trávnika. V tomto obsiahlom článku nájdete prezentáciu týchto škodcov, techniky, ako sa ich zbaviť, a prírodné riešenia, ako sa ich zbaviť.

Čo sú larvy?

To, čo sa bežne nazýva larvy, môžu byť v skutočnosti dva typy lariev:

  • Larvy chrobákov San Juan
  • Otiorhynchus larvae

Obaja sa považujú za záhradných škodcov. Živia sa širokou škálou rastlín. Larvy sú prítomné v pôde počas celého roka. Každý má však svoj preferovaný terén.

Zatiaľ čo larvy chrobáka San Juan častejšie napádajú kvety a okrasné rastliny, larvy otiorhynchus majú najradšej korene hľuzovej zeleniny a korienky trávy.

Larvy chrobákov San Juan (Melolontha melolontha)

Chrobák sanjuanero, Melolontha melolontha, je škodlivý pre rastliny v larválnom aj dospelom štádiu, hoci larvy sú deštruktívnejšie.

Dospelý chrobák je chrobák z čeľade Scarabaeidae a je dlhý asi 3 cm. Jeho telo je hnedé, s tmavou hlavou a pokryté krátkymi chĺpkami. Brucho je čierne s typickými trojuholníkovými bielymi škvrnami.

Vajcia sa zvyčajne kladú na trávu začiatkom leta. Po znesení sú oválne vajcia veveričky dlhé asi 3 mm, ale ich veľkosť sa zväčšuje, keď absorbujú vodu.

Larvy majú zakrivené, žltkasté telo, veľkú hlavu, silné čeľuste a dlhé, chlpaté, dobre vyvinuté žlté nohy. Ich úplný rozvoj trvá tri až štyri roky. V prvom páde merajú 10 až 20 mm, v ďalšom 30 až 35 mm a na jar v treťom roku 40 až 46 mm.Nymfa je 25-35 mm dlhá a má belavohnedú farbu.

Larvy chrobákov San Juan napádajú korene veľkého množstva rastlín, najmä hľuzovej zeleniny, veľkej koreňovej zeleniny (zemiaky, repa, mrkva, jahody atď.) a trávniky Larvy kopú tunely, aby sa živili, vytvárajú diery v koreňoch a ničia rastlinu.

Ako zistiť jeho prítomnosť? Ich prítomnosť sa často zistí až vtedy, keď je poškodenie viditeľné navonok: vädnutie, oslabenie rastliny, zmena farby trávnika napriek dostatočnej zálievke, žltnutie trávnika…

Otiorhynchus larvae

Otiorhynchus larva

Poškodenie dospelých otiorhynchus je hlavne estetické,, ale nie je nebezpečné pre prežitie rastliny.Larvy na druhej strane predstavujú skutočnú hrozbu, pretože priamo napádajú korene rastlín a neumožňujú im správne sa kŕmiť.

Dospelý otiorhynchus je čierny škvrnitý chrobák. Veľmi sa podobá na nosatca. Tiež známy ako orgovánový chrobák, živí sa okusovaním končekov listov. Poškodenie je rýchlo viditeľné a je veľmi charakteristické: listy sú zúbkované a na okrajoch perforované. Jeho prítomnosť pozorujeme najmä na viničoch, orgovánoch, azalkách, rododendronoch, hortenzie a cyklámen. Teplo a sucho podporujú ich prítomnosť.

Larvy sú biele, mierne zakrivené s tmavou hlavou, vyzerajú ako veľké biele červy Živia sa korunou, koreňovým systémom okrasné rastliny a hľuzy zeleniny. Tie potom spôsobujú značné oslabenie rastliny. V sezóne sú tieto larvy skutočným nebezpečenstvom pre záhradnú zeleninu.

Rozlišujte medzi larvami chrobákov San Juan a larvami ketonidov, známymi ako larvy kompostu.

Pre svoju podobnosť sú larvy chrobákov San Juan často zamieňané s larvami ketonidov, ktoré sa nachádzajú v kompostovacích nádobách. larvy ketonidov sú však neškodné.

V záhrade sú dokonca považované za užitočný hmyz, keďže pomáhajú správnemu fungovaniu kompostu tým, že urýchľujú rozklad zeleného odpadu. Keď sú dospelí, preberajú úlohu opeľovača!

Dávajte si preto pozor, aby ste sa nezbavili všetkých lariev v záhrade. Aby ste sa ich naučili rozoznať, musíte si vziať bližší pohľad na ne. Líšia sa veľkosťou a farbou:

  • Ketonidová larva je biela, s malou hlavou a veľkým zadným koncom.
  • Larva chrobáka San Juan je viac žltá, s veľkou hlavou a malou zadnou časťou.

Ako sa vyhnúť prítomnosti lariev?

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, aby ste sa vyhli invázii bielych húseníc v sade, je pravidelne prechádzať motykou po pôde v pestovateľských oblastiach a kvetinových záhonochTo umožní červom vystúpiť na povrch, časť z nich potom môžete odstrániť ručne a druhú časť vystaviť predátorom.

Niektoré druhy vtákov, ako sú sliepky, škorce, vrany a netopiere, sa živia larvami. Prirodzenými predátormi sú aj ježkovia a krtkovia. Ak budete Zem pravidelne otáčať, dáte im dobré jedlo.

zlá nevyvážená pôda bude náchylnejšia na výskyt lariev. Aby ste sa vyhli zamoreniu, mali by ste prijať preventívne metódy:

  • zhustite trávu menej častým kosením: to sťaží znášanie vajec. V období znášky vajec, v lete. Udržujte výšku trávy medzi 8 a 10 cm, aby samičky neznášali vajíčka.
  • Diverzifikujte semená: Pridajte na trávnik zmes rôznych semien, ako je kostrava, modráčica a ďatelina, aby bol menej atraktívny .
  • Zlepšite zdravie trávnika: Pokoste po zaschnutí a odrezky položte rovnomerne na zem, aby ste podporili biologickú aktivitu rastu.
  • zalievajte menej často, ale dôkladne, aby ste stimulovali vývoj koreňov.
  • nepoužívajte nadmerne dusíkaté hnojivá, ktoré priťahujú červy.

Zlikvidujte larvy prírodnou liečbou háďatkami

Ak je invázia vážna, prirodzeným riešením na odstránenie červov bez kontaminácie pôdy je použitie háďatiek. Nematódy sú mikroskopické červy, ktoré sa pohybujú v pôde Existuje niekoľko druhov háďatiek, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pôde. Hb háďatká (Heterorhabditis bacteriophora) živia sa larvami chrobáka sanjuanero a otiorhynchus Háďatká vstupujú do tiel svojich cieľov cez svoje otvory, najmä ústa. Keď sa dostanú dovnútra, začnú sa živiť vývojom baktérií, ktoré sú pre hmyz smrteľné.

Užitočné háďatká nie sú v pôde prítomné v dostatočnom množstve na to, aby prirodzene regulovali prítomnosť hmyzích škodcov. Keď dôjde k invázii červov, veľké množstvo háďatiek sa musí manuálne vypustiť, aby sa zlikvidovali

Odporúčané dávky sú 5 miliónov háďatiek na ošetrenie 10 m2; 25 miliónov na ošetrenie 50 m2; 50 miliónov na ošetrenie 100 m2 a 500 na ošetrenie 1000 m2.

Ak máte pochybnosti o povahe lariev, ktoré vidíte vo svojej pôde, a máte problém ich rozpoznať (larvy otiorhynchus? Larvy chrobákov San Juan?), nebojte sa, Hb háďatká sú účinné na larvy chrobákov sanjuanero aj otiorhynchus a sú neškodné pre larvy ketonidov

Tieto háďatká sa dajú ľahko nájsť v obchodoch s potravinami.Internet alebo obchody, ktoré sa venujú predaju prírodných produktov zasady alebo záhrady. Nematódy sú liečebnou liečbou a nie preventívnou liečbou.Nemá zmysel kupovať háďatká, ak si to škodcovia nevšimli.

Nematódy sa predávajú zmiešané s ílovým práškom pre jednoduchú aplikáciu.Po prijatí jednoducho nasypte prášok do veľkého množstva vody, niekoľko minút intenzívne miešajte, aby sa suspendoval, a pomocou kanvice rozpustite na ošetrovanom povrchu

Kedy a ako sa vysporiadať s háďatkami?

Nematódy fungujú iba vtedy, ak je teplota pôdy medzi 12 °C a 25 °C.

Proti larvám otiorhynchus je vhodné liečiť v 2 obdobiach: na jeseň a na jar.

Proti larve chrobáka San Juan

Je vhodné ošetrovať ho počas zimy. Keďže larvy žijú v pôde 3 roky, je lepšie ošetrenie opakovať 3 roky za sebou.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako prirodzene odstrániť roztoče a vyhnúť sa im

Nematódy sa pohybujú pôdou pri hľadaní lariev škodcov, aby parazitovali.Keď ich nájdu, preniknú do ich tiel a rozmnožia sa vo vnútri, čo spôsobí, že ich obete zomrú v priebehu niekoľkých dní. Po 2 až 3 týždňoch sa háďatká, ktoré sa vyvinuli , nechajte telo, aby zaútočilo na iné larvy a pokračujte v ich činnosti.

Na podporu pohybu háďatiek v pôde je nevyhnutné zavlažovať pôdu pred rozptýlením a udržiavať ju vlhkú aspoň mesiac potom. Ošetrujte najlepšie ráno alebo popoludní mimo hodín slnka alebo v zamračených dňoch.

Nematódy sú cennými spojencami v biologickom boji vzáhrada, sú neškodné pre užitočný hmyz, plodiny a hmyz.stavovce (ľudia a domáce zvieratá, aj keď posledné sújesť).

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: